BES’te faizsiz fona ilgi giderek artıyor

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Faizsiz emeklilik fonlarına ilgi artıyor. Önümüzdeki 5 yılda katılım esaslı BES’i tercih edenlerin sayısı daha da artacak” dedi.

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-2:32 Perşembe

Katılım esaslı BES’in önümüzdeki 5 yıla damga vuracağını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılım esaslı BES’e olan ilgiyi artık rakamsal olarak da görüyoruz. Yılın ilk 4 aylık verilerine göre toplam BES fon büyüklüğü %7 büyürken faizsiz fon büyüklüğü yaklaşık 6 kat daha hızlı arttı. Faizsiz emeklilik fonları %43 seviyesinde büyüdü. 2018 yılı Nisan ayı verilerine göre BES içerisinde faizsiz fon büyüklüğünün pazar payı, 3. basamak gönüllü BES ve otomatik katılım sistemi (OKS) dahil olmak üzere %7.83’den %10.17’ye yükseldi. Bu hızlı artış bize önümüzdeki 5 yıl içinde katılım esaslı BES’i tercih edenlerin hızla artacağını ve pazar paylarının katlanarak büyüyeceğini gösteriyor” dedi.  

Tasarrufu aşılayacak

Sincek, şöyle devam etti: 

“Gönüllü BES’in başlamasından itibaren geçen 14 yılda katılımcı sayısı 7 milyon kişiye, fon tutarı da 82 milyar liraya ulaştı. Burada geçmişte düzenli bir büyüme olduğunu görüyoruz. Ancak Türkiye’nin tasarruf kapasitesi daha yüksek ve biz faizsiz ürünlerle bu derinliği sağlayacağız. “

Sincek, “Geçtiğimiz son 6 yıllık verilere baktığımızda faizsiz fon büyüklüğündeki artışın hep toplam BES fon büyüklüğündeki artışın daha üzerinde olduğu görülüyor. Bu sene de ilk 4 ayda faizsiz fonlar 6 kat daha hızlı büyüdü. Bu yıl bu ivmenin aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de güçlü bir faiz hassasiyeti olan kitle olduğunu görüyoruz. Katılım Emeklilik başta olmak üzere katılım esaslı emeklilik bu geniş kitlenin ihtiyacına cevap verdiği için büyüme potansiyeli çok yüksek. Faizsiz BES’in ve katılım sigortacılığının büyüme hızı BES’deki genel büyümeyi katlayarak geçecektir” diye konuştu.

Faizsiz ürünlerle BES’te  % 66 büyüme gösterdik

Katılım Emeklilik olarak her yıl artan büyüme oranlarının da bu ilgiyi yansıttığını aktaran Sincek, şunları söyledi:

“2017 yılında tüm sektör gönüllü BES tarafında %27 civarında büyüme gösterirken, yüzde yüz faizsiz ürünler sunan Katılım Emeklilik olarak sektörün iki katından daha yüksek bir performansla %66’lık bir büyüme gösterdik.” Sincek, “Geride bıraktığımız 3.5 yılda Katılım Emeklilik olarak 436 bin BES sözleşme, 139 bin sigorta sözleşme sayısına ulaştık. BES’te 1 milyar 232 milyon lira fon büyüklüğüne ulaştık. 5 yılda 500 bin sözleşme hedefimize daha erken ulaşacağız” dedi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ