Bir efsaneye ‘Hadi git’ dediler

Tarihi Büyükada vapur iskelesinde tam 100 yıldır hizmet veren İksidas Kitabevi’ne, büyükşehir belediyesi tarafından ‘Dükkanı boşaltın’ tebligatı gönderildi!

16.10.2017 Pazartesi Güncelleme : 16.10.2017-2:30 Pazartesi
Mert İnan / İstanbul
Büyükada vapur iskelesinde 100 yıldır hizmet veren, İstanbul’un kültür miraslarından İksidas Kitabevi, adalıların deyimiyle ‘Hrisafis Kitapçısı’ yerinden edilmek isteniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 16 Nisan’da iskelede başlatılan restorasyon sonrası, tarihi kitapçıyla diğer 8 dükkan sahibine, işgalci olduklarına ve yerlerini boşaltmaları gerektiğine dair tebligat gönderildi. İBB Emlak Müdürü Faruk Eren imzasıyla  dükkan sahiplerine gönderilen tebligatta, “İskelenin tadilatı yapılacağından işgalinizi 15.10.2017’ye kadar tahliye etmenizi, aksi halde yasal yollardan tahliye edileceğinizi tebliğ ederim” ifadeleri yer aldı.

İmza kampanyası

Bunun üzerine adalılar, tarihi kitapçıya sahip çıkmak için sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Hrisafis Kitapçısı’nı işleten Mikail Paşa şunları söyledi: “Bu dükkan 1917’de manevi dedelerimden Nikolas İksidas tarafından kuruldu. Nikolas dedemiz 1946’da vefat edince, kitapçıyı oğlu Hrisafi İksidas işletmeye başladı. 1946’dan 1992’ye kadar Hrisafi’nin işlettiği dükkan, ardından kızı Vaso İksidas’a devroldu. Vaso Hanım 1937 doğumlu bir İstanbul hanımefendisidir. Yaşlanınca işletmeyi 6 yıl önce ben devraldım. Hrisafis Kitapçısı hem adalıların hem de eski İstanbullular’ın sembol yerlerinden biridir. Restorasyon bittikten sonra iskeleye dönüp dönmeyeceğimizi bilmiyoruz. Yetkililerle konuşacağız. Hepimiz üzgünüz. Adalıların birçoğu kitapçıda büyüdü. Yerimizden gitmek istemiyoruz. 100 yıllık kültürel mirasa sahip çıkılsın.”

Esnaf: Kiramızı düzenli ödedik

Büyükada vapur iskelesinde hediyelik eşya dükkanı işleten Taylan Karaduman, tarihi izlerin silinmek istendiğini belirterek şunları söyledi: “İskelede 8 işyeri var. 2 hafta önce Emlak Dairesi’nden gelen yazı ile işgalci olduğumuz, acilen dükkanları boşaltmamız istendi. 10 yıl öncesine kadar Deniz İşletmeleri’ne kiramızı ödeyip mutlu yaşıyorduk. Deniz İşletmeleri kapatılınca Şehir Hatları, büyükşehir belediyesine geçti. İskele de Şehir Hatları’nın mülkiyetinde olduğu için belediyeye geçmiş oldu. 2007’den bu yana kontrat yapılmadı. Ama biz kiramızı bankaya hep düzenli yatırdık.”

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ