"Bir lirayı heba etmem"

Galatasaray başkanı Dursun Özbek, transferi kendisinin yaptığını söyledi, her şey için titiz davrandıklarını ifade etti.

14.09.2017 Perşembe Güncelleme : 14.09.2017-2:30 Perşembe

NEVZAT DİNDAR

Transferleri Galatasaray’ın menfaatlerine uygun olarak yaptıklarını söyleyen Özbek. Yurtdışına gidip hep görüştüm. Danıştıklarımız da oluyor. Galatasaray’ın 1 zerre lirasını bu yolda heba etmeyi düşünemem. Çıkıp da kimse öküzün altında buzağı aramasın” dedi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, eylül ayı olağan divan kurulunda hem transferleri ve maliyetlerini açıkladı hem de tesisleşme konusunda müjdeler verdi.Gayrettepe Dedeman Oteli’ndeki toplantıda konuşan Dursun Özbek’in konuşmasından satır başları şöyle:

-Bu sezon 8.9 milyon euro menajerlik ücreti ödedik. Satılan oyunculardan elde edilen bonservis geliri 18.5 milyon euro. Mücadele ettiğimiz dünyada bu rakamlar, çok daha yüksek bir seviyede olmaktadır. 
-İlginç yorumlar var. “40 milyon bonservis, maaş... Sen ne yapıyorsun, 150 milyon euro harcadın. Bu para nereden geliyor diyorlar?’ Riva’dan gelen parayı götürdün diyorlar. 
-Konuyu esastan irdelemezseniz, yönetimi ne pahasına eleştirelim derseniz güzel bir argüman. Tabi bu paraları harcadık. Ama Riva’dan geleni yatırdık değil bu. 
-Bir takım kuruldu ve bu takım performansıyla da bir para getirecek. Bu paranın içinden maaşlar çıkacak, ödenecek. 4 sene itibariyle bu takım sahaya çıkıp oynayacak taraftar gelecek. Üretim yapacak, fabrika gibi...
-Bunu söyleyenlerin aklına bu husus gelmedi mi? Ne kadar performans gösterirsek Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın 35-40 milyon euro getirdiğini görmüyor muyuz? 
-(Bülent Tulun’un Marouane Fellaini’nin babasıyla görüşmesi eleştirisine) Tulun, istediğimiz bir oyuncunun babasını tanıyordu. Bülent Tulun’a danıştık. Bir sorsan, gelir mi gelmez mi diye yardım istedik. Neticede o transfer olmadı ve yapmadık.
-Galatasaray’ın menfaatlerini en üst seviyede savunuyoruz. Yurtdışına gidip hep görüştüm. Danıştıklarımız da oluyor. Galatasaray’ın 1 zerre lirasını bu yolda heba etmeyi düşünemem. Çıkıp da kimse öküzün altında buzağı aramasın.
 
 
Özbek’ten müjdeler 
Divan Kurulu’nun karşısına çıkan G.Saray Başkanı, spor salonu projesinin onaylandığını, stat bağlantı yollarının tamamlandığını, Riva’yı yapacak şirketle anlaşma sağlandığını ifade etti.
 
Divan Kurulu’nda kürsüde camiaya müjdeler de veren Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, toplantıya gelirken Riva ve Florya konusunda müteahhit şirket ile anlaşma yapıldığı haberini aldığını duyurdu.
“Spor salonu projesi onaylandı ve gerekli izinler alındı” diyen Özbek, “Yakın tarihte temel atma töreni gerçekleştirilecek. Kasım ya da aralıkta ihalesi çıkacak” ifadesini kullandı.
 
Başkan Özbek, Türk Telekom Stadı’nın yolları konusunda şunları söyledi:
“Stadyumumuz için yeni bağlantı yolları yapılıyor. Yol kenarına parklanma yapılıyordu. Süleyman Çetinsaya ile konuştum. 5 binlik otopark var. Galatasaray kombinesini gösteren girecek. Hafta sonu ben yolu denedim. Aşağıdan yukarıya bir de füniküler yapıldı. 4dakikada 250 yolcu taşınıyor. Parklanma, yeme içme sorunu da tamam, yollar da bugün itibariyle faaliyete geçti.”
 
Statta müze
Stadyumda bir müze de yapıldığını dile getiren Dursun Özbek, “Riva ile ilgili ihaleyi kazanan birinci firma teminat mektubunu getiremedi ve ihaleden çekildi. İkinci olan Yılmazlar firmasıyla görüşüldü. Onlarla bir mutabakata varıldı. 16:00-16:30 gibi tören var. Riva’nın imza töreni bugün (dün) yapılıyor. İmza töreninde bulunacağım. Onun için erken ayrılıyorum” diye konuştu.
 
Borç 2.5 milyar lira
Galatasaray ve bağlı ortaklıklarının 30 Haziran 2017 itibarıyla net borcunun 2 milyar 521 milyon lira olduğu açıklandı. Mali raporla ilgili bilgi veren yönetici İsmail Sarıkaya, alacaklarının ise 1 milyar 641 milyon lira olduğunu, konsolide borç alacak farkının ise 880 milyon lira olduğunu kaydetti. Bu borç, 31 Mart 2017 itibarıyla 2 milyar 391 milyon lira olduğu açıklanmıştı.
 
Bütçe aşıldı
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, UEFA ile eylül sonu ya da ekim ayında tekrar masaya oturacaklarını tekrarladı. Özbek, “Yeni bir takım kurduk, 4 haftadaki performansı ortada. Yapılan transferlerin çok uygun olduğunu ve taraftarları son derece mutlu edeceklerini düşünüyorum. Peki biz bu transferleri yaptık ve bu futbol takımının maliyeti, maaş ne kadar? UEFA’nın uyguladığı maç başı ücretler için 65 milyon euro limit vardı. UEFA analizimizi yaptı ve o dönem için bu rakam verilmiş. Şu an 31 futbolcumuz var ve vergisi dahil 66.6 milyon euro ödeme yapıyoruz” dedi.
 
 
‘Bir gün Fener’e kaybedelim...’
Divan Kurulu üyesi Hayrettin Kozak, bazı konularda yönetime destek verirken, bir takım rakamlar ışığı altında eleştirisini de yaptı. Sadece gelirlere değil, giderlere de bakmak gerektiğine vurgu yapan Kozak, takımın başarısı sonucunda taraftarın geldiğini dile getirerek, “Bir gün Fener’e kaybedelim bakın ne olur” diyerek düşüncesini aktardı.
 
Soruşturma açılacak
Antalyaspor deplasmanında Galatasaray taraftarının yaşadığı olumsuz tribün koşulları şikayet edildi. Sarı-kırmızılı yönetici Alper Narman, konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri ile görüştüğünü ve TFF’nin konuyla ilgili bir soruşturma başlatacağını söyledi.
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ