Brent petrol yüzde 6 değer kaybetti

Ham petrol fiyatları, Libya'nın doğusundaki petrol limanlarından petrol ihracatının yeniden başlayacağının duyurulması ve ABD-Çin ticaret savaşının kızışmasıyla sert değer kaybetti.

12.07.2018 Perşembe Güncelleme : 12.07.2018-2:20 Perşembe
AA

Güne 78,75 dolardan başlayan Brent petrolün varili, TSİ 23.45'te yüzde  6 değer kaybederek 74,06 dolara geriledi. Bu düşüş, dünya genelinde en yaygın  kullanılan petrol türü için son 13 ayın en büyük günlük kaybı olarak kayıtlara  geçti.

Aynı dakikalarda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise yüzde  4,7 azalışla 70,06 dolara indi. WTI tipi petrol böylece 25 Haziran'dan bu yana en  düşük seviyesini görmüş oldu.

Analistler, petrol fiyatlarındaki sert düşüşte en önemli etkenin  Libya'dan gelen haberler olduğunu belirtiyor.  Libya'daki Ulusal Mutabakat  Hükümeti'ne (UMH) bağlı Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusunda bulunan petrol  limanlarındaki mücbir sebep halinin kaldırıldığını ve petrol ihracatının yeniden  başlayacağını duyurmuştu.

Ayrıca, ABD'nin Çin'in daha önceki tarifeleri misillemesi nedeniyle ek  gümrük vergisi getirilecek 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesi  yayımlaması nedeniyle artan endişelerin petrol fiyatlarının yönü üzerinde etkili  olduğu belirtiliyor.

Çin Ticaret Bakanlığı'nın söz konusu listenin yayımlanmasını takiben  yaptığı açıklamada, "Amerikan tarafının, gerilimi arttıran gümrük vergisi listesi  yayımlaması tamamıyla kabul edilemez. Çin yönetimi, kendi temel çıkarlarını  korumak için gerekli karşı önlemleri uygulamak zorunda kalacaktır." ifadeleri  kullanılmıştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ