Bu kez de o uygulama! Şifresi kırılıyor...

İstanbul'da, yurt dışına çıkış hazırlığı  yaparken gözaltına alınan, KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi Genel  Sekreteri ve FEM Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Karagöz'ün  telefonunda tespit edilen Signal, FETÖ'nün 15 Temmuz sonrası ByLock yerine  kullandığı şifreli haberleşme programlarından biri olarak dikkati çekiyor.

14.09.2018 Cuma Güncelleme : 14.09.2018-16:49 Cuma
AA

İlk kez Konya'da Ekim 2017'de özel harekat polislerinin de katılımıyla  FETÖ'nün "gaybubet" evlerine düzenlenen operasyonun ardından tespit edilen  Signal, darbe girişiminin ardından yeniden yapılanma çabasındaki FETÖ'nün ByLock  yerine kullandığı haberleşme programı olarak biliniyor.

Güvenlik güçlerinden edinilen bilgiye göre, şifreli haberleşme  programı Signal'in içeriğine ulaşmak, yazışma, fotoğraf ve görüntülerin  kullanıcıların belirlediği zaman aralığında silinebilmesi nedeniyle ByLock'a göre daha zor.

Program, mesajlaşmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası arama yapılmasına da imkan sağlıyor.

Sadece üst düzey örgüt üyeleri kullanıyor

Polis ekiplerinin Konya'da düzenlediği operasyon kapsamında örgütün  "gaybubet" evinde yakalanan ve eyalet imamlığı yaptığı tespit edilen O.Y'nin  telefonunda bulunan Signal uygulaması, en az ilçe veya il imamlığı pozisyonundaki  kişilerin telefonuna yükleniyor. Alt kademedeki FETÖ üyelerine ise bu programdan  bahsedilmiyor.

Örgütün yeni yapılanmasında üst rütbedeki sözde yöneticilerin, Signal  vasıtasıyla il, ilçe veya eyalet imamlarına gönderdiği talimatlar, alt kesimdeki  FETÖ mensuplarına aktarılıyor.

Operasyonun ardından Siber Suçlar Daire Başkanlığına gönderilen  program üzerindeki incelemeler sürüyor.

Konya'daki operasyon

Konya'da özel harekat polislerinin de katılımıyla 7 Ekim 2017'de  düzenlenen operasyonda, 4'ü gaybubet, 11'i ışık evi olmak üzere 15 ikamete baskın  yapılmış, 47 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 25'i tutuklanmış, 22'si adli  kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılmıştı.

Zanlılardan 11'inin aranan kişiler olduğu, bunların 15 Temmuz'daki  darbe girişimden sonra oluşturulan yeni yapılanmada farklı görevler üstlendikleri belirlenmişti.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ