‘Bu tür sözler bizi kandırmaya yetmez’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye yönelik tavrını eleştirirken, “Biz artık sözden çok eylem görmek istiyoruz. Bu tür sözler bizi kandırmaya yetmez” dedi.

14.02.2018 Çarşamba Güncelleme : 14.02.2018-1:30 Çarşamba
KUVEYT-AA

Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı” için gittiği Kuveyt’te TRT Haber’e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın DEAŞ karşıtı koalisyon toplantısındaki konuşmasına değinen Çavuşoğlu, “Bugünkü konuşmalarında Türkiye’ye biraz çiçek attılar. Tillerson, ‘Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz’, McGurk de lütfetti, ‘Türkiye DEAŞ’a karşı şöyle etkili oldu, böyle etkili oldu’ dedi. Biz  artık sözden çok eylem görmek istiyoruz. Bu tür sözler bizi kandırmaya yetmez”  diye konuştu.

‘ABD dost değil’

Çavuşoğlu, verilen sözlerin tutulmadığını, Türk milletinin artık ABD’yi dost görmediğini, ABD’nin attığı adımların durumu  bu noktaya getirdiğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Bizi aptal zannetmesinler, biz her şeyi görüyoruz.  Sahadaki gelişmeleri de onların yaklaşımını da görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘İki seçenek var’

Tillerson’ın Türkiye’ye yapacağı ziyareti de değerlendiren Çavuşoğlu,  ABD’de farklı görüşler ve kopukluklar olduğunu, ziyarette bu meselelerin hepsini  görüşeceklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, “İki seçenek kaldı. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya da  tamamen bozacağız. Tabii ki düzeltmeyi deneyeceğiz.” şeklinde konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD’den YPG ile bağını koparmasını,  Menbiç’ten YPG’lileri derhal geri göndermesini ve FETÖ ile ilgili harekete  geçmesini beklediklerini belirterek “Terör örgütlerinin mi dostusun, Türkiye’nin  mi dostusun. Bu konuda ABD’nin kararını vermesi gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu’nun basına kapalı konferanstaki konuşmasında da sahada yenilmekte olan DEAŞ’ın taktik değiştirerek, PYD/YPG dahil diğer terör örgütleriyle iş birliği yaptığını ve bunun örneğini Afrin’de gördüklerini dile getirdiği öğrenildi. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ