Tuvalet kağıdı hırsızlarına güvenlik önlemi

Çin'in başkenti Pekin'deki en işlek tuvaletlerinden birinde, tuvalet kağıdı hırsızlığına karşı yüz tanıma teknolojisi kullanılmaya başlandı. Cennet Tapınağı Parkı'ndaki tuvalete yerleştirilen makineler, kullanıcılara 60 ila 70 santimetre tuvalet kağıdı veriyor. Kameraların önüne çok sık gelenler geri çevrilirken makineyi tekrar kullanmak isteyenlerin 9 dakika beklemesi gerekiyor.

20.03.2017 Pazartesi Güncelleme : 20.03.2017-15:07 Pazartesi

BBC'nin haberine göre, Pekin'deki ünlü Cennet Tapınağı Parkı  yetkilileri, park içindeki tuvalette özellikle yaşlıların evlerine götürmek için  çok miktarda tuvalet kağıdı aldığını, bu nedenle yalnızca yüz tarama uygulamasını  kullananlara kağıt vermeye başladıklarını açıkladı.

Tuvalet kağıdı almak isteyenlerin, şapka ve gözlüklerini çıkardıktan  sonra yüksek çözünürlüklü kameraların önünde üç saniye durması gerekiyor.

Kameraların önüne çok sık gelenler geri çevrilirken makineyi tekrar  kullanmak isteyenlerin 9 dakika beklemesi icap ediyor.

Ortalama kadın ve erkek boyuna uygun yüksekliğe yerleştirilen  makineler, kullanıcılara 60 ila 70 santimetre tuvalet kağıdı veriyor.

Yetkililer, tuvalete deneme amaçlı 6 makine yerleştirdiklerini ve  tuvalet personelinin kullanıcılara söz konusu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını  anlattığını belirtti.

"Beijing Wanbao" gazetesine konuşan bir yetkili, "Acil tuvalet kağıdı  gerektiren ishal veya diğer durumlarda çalışanlarımız, misafirlerimize hemen  tuvalet kağıdı veriyor." dedi.

Uygulama, sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Bazı sosyal medya  kullanıcıları, özel hayatın ihlali ilkesini öne sürerek uygulamaya tepki  gösterdi.

Bu arada yazılımda sorun yaşandığı bazı durumlarda kullanıcıların bir  dakikadan fazla beklemek zorunda kalması, sıkışan kullanıcıları zor duruma  düşürüyor.

Çin, umumi tuvaletlerin iyileştirilmesine yönelik önlemleriyle  tanınıyor. Pekin hükümeti, turizme destek olmak için 100 binden fazla umumi  tuvaletin yenilenmesini öngören "tuvalet devrimi" için 290 milyar dolar bütçe  ayırmıştı. Tuvalet devrimi kapsamında bazı umumi tuvaletlere büyük ekranlı  televizyonlar, kablosuz internet, ATM'ler ve koltuklar yerleştirilmişti. Hükümet,  tuvaletlerin oylanması için "A'dan AAA"ya bir oy verme sistemi üzerinde  çalışıyor.

Dünyanın en büyük tuvaleti de Çin'in güneybatısındaki Çongçing  kentinde bulunuyor. 3 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen 4 katlı binada  binden fazla, çeşitli şekillere sahip tuvalet bulunuyor.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ