Çağla Büyükakçay: "KPSS sorusu beni gururlandırdı"

TEB BNP Paribas İstanbul Cup Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası'nda şampiyonluğa ulaşarak bu alanda ülkesi adına en büyük başarıya imza atan milli tenisçi Çağla Büyükakçay, başarılarının KPSS'de milyonlarca adaya sorulmasından dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

13.03.2017 Pazartesi Güncelleme : 13.03.2017-13:05 Pazartesi
AA
Sınavın yapıldığı gün Fransa Açık'ta olduğunu ve sosyal medya ile  fazla ilgilenemediğini vurgulayan Çağla,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016  KPSS sonrasında adaylardan esprili mesajlar aldığını ifade etti.
 
Konuyla ilgili kendisine gelen tepkilerin çok güzel olduğunu aktaran  Çağla, "Başarımla ilgili bir sorunun KPSS'de yer alması beni gururlandırdı ve  mutlu etti." dedi.  
 
Grand Slam turnuvalarında tek bayanlarda ön  eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi Çağla Büyükakçay, arkadan  gelen çok yetenekli raketler olduğunu ve teniste Türkiye'yi çok güzel bir gelecek  beklediğini aktararak, şöyle devam etti:     "Sayımız gitgide artıyor.  Hem çocukların hem velilerin dünya arenasında yarışmak için çok heyecanlı  olduğunu düşünüyorum. O yüzden bence Türkiye'yi güzel bir gelecek bekliyor.  Başarılar arttıkça ilgi daha fazla artacaktır. Genç arkadaşlarım bu işi çok  sevdiklerini hiç bir zaman unutmasınlar. Tenis oynamanın güzelliğini fark  etsinler istiyorum. Bazen skorlara çok takılıyoruz. Kayıpları gözümüzde  büyütebiliyoruz. Halbuki bu bir oyun ve kaybetmek oyunun bir parçası. Bunu da  kabul etmek lazım."
 
"Tenis geniş bir kitleye yayılıyor"
Her karşılaşma öncesinde çok güzel destek mesajları aldığını belirten  Çağla, tenisin bu kadar takip ediliyor olmasının, geçtiğimiz yıllarda mümkün  olmadığını ifade etti.
 
Türkiye'de, futbolun çok geniş bir kitleye hitap ettiğini ve tenisin  arka planda kaldığının altını çizen Çağla, "Tenis ülkemizde geniş bir kitleye  yayıldı. Her maçımdan önce ve sonra çok güzel destek mesajları alıyorum. Tenisin  bu kadar takip ediliyor olması Türk tenisi için gerçekten hayal gibi bir şeydi.  Birazcık da başarıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. İlk yüze girdikten ve  olimpiyatlarda ülkemizi temsil ettikten sonra çok ciddi bir kitlenin tenisle  ilgilenmeye başladığını gördüm. Bu da bana, sayımız ne kadar artarsa,  uluslararası arenada ne kadar çok başarı gösterirsek ülkemizde ilginin o kadar  artacağı mesajını verdi." diye konuştu.
 
"Önemli olan efektif çalışma"
Fiziksel açıdan her geçen gün kendisini daha iyi hissettiğini ve  skorlar açısından seneye iyi başlayamadığını anlatan Çağla, başarılarını efektif  çalışmaya borçlu olduğunu vurguladı.
 
Mental olarak uzun sürecek sezona iyi hazırlandığını ve bundan sonraki  her turnuvanın kendisi için büyük önem arz ettiğini bildiren Çağla, "Bütün elit  sporcuların hayatında olduğu gibi ben de disiplinli ve çok çalışıyorum. Evet  çalışmak önemli ama ben efektif çalışmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. O yüzden eksiklere yönelik daha bilinçli antrenman büyük önem taşıyor. Ben de son  3, 4 senedir bunu yapmaya çalışıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Başarılı tenisçi, gelişimin zaman aldığını kabul etmenin önemine  dikkati çekerek, disiplinle ilgili önemli noktaların olduğunu aktardı.
 
İspanyol tenisçi Rafael Nadal ile İsviçreli raket Roger Federer'i  kendisine idol olarak gördüğünü söyleyen Çağla, tecrübeli oyuncuları sadece  korttaki performanslarıyla değil, sporcu kişilikleriyle de örnek aldığını dile  getirdi.
 
Maçlara motive olmanın önemine de değinen Çağla, karşılaşmalardan önce  sessiz ortamda kaldığını ve mutlu olmaya çalıştığını ifade etti.
 
Futbola duyduğu ilgiden de bahseden Çağla Büyükakçay, sözlerini şöyle  tamamladı:
 
"Futbolu çok fazla takip edemiyorum. Ben sporu çok seviyorum. Zaman  buldukça basketbol maçlarına gitmeye çalışıyorum. Eskiden o kadar ilgili değildim  ama Türkiye'de olduğum zaman onları takip etmeye çalışıyorum. Futbolda hem  Galatasaray'ı hem de Adana Demirspor'u tutuyorum ama yaptığım iş o kadar vakit  alıyor ki takip edemiyorum."
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ