Canikli'den sınırın "sıfır noktası"nda Mehmetçikle iftar

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ramazan ayının ilk iftarını Irak ve Suriye sınırlarının birleştiği bölgedeki Altunbey Hudut Karakolu'nda Mehmetçikle yaptı

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-10:37 Perşembe
AA

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ramazan ayının  ilk iftarını sınırın sıfır noktasındaki Mehmetçikle yaptı. 

Ziyareti sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerince yeni kullanılacak  kamuflaj parka giyen, askeri bere takan Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ile de telefonla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hudutta görev yapan  Mehmetçik'in ramazan ayını kutlayarak askerlere görevlerinde başarı diledi.

Canikli, özel uçakla geldiği Şerafettin Elçi Havalimanı'nda Şırnak  Valisi Mehmet Aktaş, 23'üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı,  Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve öteki ilgililerce karşılandı.

Havalimanında kendisine çiçek takdim eden iki çocukla fotoğraf  çektiren Bakan Canikli daha sonra Silopi'deki 172'nci Zırhlı Tugay Komutanlığına  geçti. Tören kıtasını selamlayan Canikli, komutanlık anı defterini imzaladı. Türk  Silahlı Kuvvetlerince yeni kullanılacak kamuflaj üniformanın parkasını giyen,  askeri bere takan Canikli, Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Temizer'den birliğin  faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

Canikli daha sonra sınırın sıfır noktasında, Irak ve Suriye  sınırlarının birleştiği bölgedeki Altunbey Hudut Karakolu'na gitti. Bostancı  köyünden geçerken kendisine el sallayan çocukları gören Canikli, makam aracını  durdurarak onların yanına gitti. Çocuklara oyuncak hediye eden Bakan Canikli,  vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Altunbey Hudut Karakolu'nda tören mangasını selamlayan, karakol anı  defterini imzalayan Canikli, ardından yemekhaneye geçti. Kur'an-ı Kerim  okunduktan sonra yemek duası yapıldı. "Allahımıza hamdolsun milletimiz varolsun"  şeklindeki duanın ardından askerlere "Afiyet olsun" diye seslenen Bakan Canikli,  Mehmetçikle ramazanın ilk iftarını yaptı.

"İşgalci terörist İsrail devleti..."

İftar öncesi konuşan Canikli, ramazanın ilk iftarında Mehmetçik'in  yanında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkenin huzuru, milletin özgürlüğü için vatan nöbeti tutan tüm  kahramanların ramazan ayını tebrik eden Canikli, İsrail askerlerinin  Filistinlilere yönelik saldırıları nedeniyle ramazanın buruk başladığını söyledi.

"İşgalci terörist İsrail devleti her zaman yaptığı gibi Filistinli  kardeşlerimizi katletti." diyen Canikli, saldırılarda 62 Filistinlinin şehit  olduğunu, 2 bin 500'den fazla Filistinlinin yaralandığını anımsattı.

  Türk milletinin her zaman Filistinlilerin yanında olduğunu vurgulayan  Bakan Canikli, "Hiç kimse olmasa, kalmasa dahi her zaman mazlumların yanında  olan, onlara destek veren Türk milleti Filistinli kardeşlerimizin de yanında  durmaya, onlara bu mücadelelerinde destek vermeye devam edecek." diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin son olarak Zeytin Dalı Harekatı'yla  Türkiye'nin bütünlüğünü hedef alan terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele  ettiğini ifade eden Canikli, Afrin'in teröristlerden arındırılmasıyla söz konusu  bölgeden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin de ortadan kalktığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Canikli, şunları söyledi:

"Bu topraklarda özgürce, bağımsızca yaşamamız için nereden gelirse  gelsin, kim tarafından desteklenirse desteklensin bütün saldırılara karşı  koyacağız. Onlara karşı koyma gücümüz de hamdolsun millet olarak var. Bütün bu  operasyonları Türkiye kendi milli, yerli imkanlarıyla ürettiği silah ve  mühimmatla yapabiliyor. Başka yerden destek gelmese bile, dostlarımız ve  müttefiklerimiz ihtiyacımız olduğu anda bu silah ve mühimmatı vermeseler bile biz  artık kendi topraklarımızı, kendi imkanlarımızla, kendi kahramanlarımızla, kendi  silah ve mühimmatımızla koruma imkanına sahibiz. Zeytin Dalı Operasyonu'nda  kullanılan mühimmatın yüzde 97'sinden fazlasını kendi milli imkanlarımızla  yapabiliyoruz. Bu, çok önemli bir imkan ve kabiliyettir. Zaten bu imkan ve  kabiliyetimiz olmasaydı terör örgütlerinin ve onları destekleyenlerin Türkiye'nin  birliğine ve bütünlüğüne yönelik tehditlerini bertaraf etmemiz, ortadan  kaldırmamız kolay olmayabilirdi, çok daha ağır bedeller ödemek durumunda  kalabilirdik."

"Kritik birkaç konumuz kaldı"

Her gün yeni bir milli silah ve mühimmatın üretildiğini vurgulayan  Canikli, şunları kaydetti:

"Artık Türkiye bu konuda teknoloji üretebilir, teknolojiyi  geliştirebilir bir savunma sanayi altyapısına sahip. Her geçen gün bu imkan ve  kabiliyetimizi artıracağız. Kritik birkaç konumuz kaldı. Onları da teknolojiyi  kendimiz üretir hale geldikten sonra hiç kimse, hiçbir güç bu milletin  bağımsızlığını, özgürlüğünü tehdit edemeyecek ve ona zarar veremeyecek. Zaten onu  şu an itibarıyla kahraman TSK ile yapma imkanımız, kudretimiz, gücümüz var.  Türkiye bugün her zamankinden daha özgür, bağımsız ve kendi topraklarını savunmak  için kimseden izin ve icazet almadan bunu yapabilecek bir güçtedir. Türkiye artık  bu noktadadır."

Bakan Canikli, Türkiye'nin mazlum milletlerin umudu olmaya da devam  edeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Zeytin Dalı Harekatı'nda kısa sürede 23 kilometre ilerleme  gerçekleştirilmiş, şu ana kadar 282 meskun mahal ve 50 kritik nokta terör  unsurlarından, teröristlerden temizlenmiştir. Eğer o mücadele Afrin bölgesinde  yapılmasaydı, kısa bir süre sonra Türkiye topraklarında bu mücadele yapılmak  zorunda kalınacaktı. Çünkü terör örgütünün orada yaptığı tahkimat bir savunma  tahkimatı değil, Türkiye'ye yönelik saldırı planlarının, projelerinin bir parçası  olarak Afrin bölgesinde üstlendiğini oraya girdikten sonra çok net şekilde  gördük, anladık. Eğer bu saldırıyı Afrin'de, Suriye topraklarında karşılamamış  olsaydık Allah korusun çok daha büyük bedeller ödeyerek Şanlıurfa'da,  Gaziantep'te ve Türkiye'nin diğer topraklarında karşılamak zorunda kalacaktır.  Onun için buraların güvenliği, savunulması terör unsurlarının nerede olursa olsun  ortadan kaldırılması, imha edilmesinden geçiyor. Terör örgütleri nereye kaçarsa  kaçsın, nerede olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bu milletin hedefidir,  bulundukları yerde kesinlikle imha edilecektir. Onlar tamamen ortadan  kaldırılmadan bu milletin güven içinde olduğunu söylememiz mümkün değil. O  nedenle sınırlarımızdaki tüm terör unsurlarının ve oluşturulmak istenen terör  koridorunun bertaraf edilmesi, ortadan kaldırılması hepimizin görevidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi

Askerlerle iftar sonrası sohbet eden Bakan Canikli, hudut  karakolundaki gözetleme kulesine de çıktı. Burada nöbetçilerden hudut tekmili  alan Canikli'ye daha sonra karakolun faaliyetlerine ilişkin brifing verildi.

Ziyareti sırasında Bakan Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı  da telefonla aradı. Telefon görüşmesinde hudutta görev yapan Mehmetçik'in ramazan  ayını kutlayan Erdoğan, sınırdaki askerlere görevlerinde başarı diledi.

Şırnak'taki incelemelerine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi veren  Bakan Canikli, telefonu 23'üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı'ya  da verdi. Tümgeneral Tarakcı, telefonda görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a,  "Bölgedeki mücadelemizde sizleri yanımızda, milletimizin desteğini yüreğimizde  hissetmek bizlere hem moral hem güç veriyor." dedi.

Tarakcı, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelelerini  kararlılıkla sürdüreceklerini de vurguladı.


 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ