Çavuşoğlu Makedonya'da Cumhurbaşkanı İvanov ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda  bulunmak üzere geldiği Makedonya'da Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından kabul  edildi.

18.06.2017 Pazar Güncelleme : 18.06.2017-16:55 Pazar
AA

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Makedonya  Cumhurbaşkanlığı Sarayı Villa Vodno'daki görüşmede, Türkiye ile Makedonya  arasındaki iş birliğin artırılması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konuları  ele alındı.

İvanov ve Çavuşoğlu, Türkiye ve Makedonya'nın birçok farklı alandaki  ortaklıklarına ilişkin duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’nin ülkesinde sunmuş olduğu güçlü yardımlardan ötürü  teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı İvanov, Türkiye’nin Makedonya’nın anayasal  ismi ve NATO üyeliği bağlamında ülkesine verdiği desteğin son derece önemli  olduğunun altını çizdi.

İvanov, “Siyasi krizin çözülmesinin ardından Makedonya’nın NATO  üyeliği için yeni bir teşvik oluşturulmasının zamanı geldi. Şimdiye kadar olduğu  gibi sizden açık desteğinizi bekliyoruz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu da, Türkiye’nin Makedonya’ya Avrupa-Atlantik  entegrasyonu yolunda verdiği desteği yineledi.

Bölgedeki gelişmeler ve iki ülkenin çıkarına olan dış politika  hakkında da fikir alışverişinde bulunan Cumhurbaşkanı İvanov ile Bakan Çavuşoğlu,  iki ülke arasındaki emniyet ve istihbarat  iş birliğinin önemine de değindi.

Görüşmede ayrıca, Türkiye ve Makedonya arasındaki ekonomik iş birliği  konuları ele alındı.

  

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ