Çavuşoğlu: Katar sorununun çözülmesi lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Makedonya'da mevkidaşı Nikola Dimitrov ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Katar krizine yönelik konuştu. 'Bu sorunun çözülmesi lazım' diyen Çavuşoğlu, 'Bu taraf tutmak anlamında değil yanlışı kim yapıyorsa bunu söylemek lazım' ifadesini kullandı.

18.06.2017 Pazar Güncelleme : 18.06.2017-18:38 Pazar
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Makedonya'da  mevkidaşı Nikola Dimitrov ile gerçekleştirdiği ikili ve heyetler arası  görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin henüz çözülmediğine  değinen Çavuşoğlu, böyle bir krizin meydana gelmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdi.

"Körfez birliğinin iş birliği gerçekten hem bölge hem de bizim için  hayati derecede önemli. Kendi aralarındaki kardeşlik, birlik, beraberlik  gerçekten önem arz ediyor." diyen Çavuşoğlu, bölgenin karşı karşıya kaldığı  başlıca sorunlara yönelik ortak hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, "Bu sorunun çözülmesi lazım. Sorunun çözümü esasen basit.  Katar’a yönelik iddialar var, suçlamalar var. Katar’da bunları kesin bir dille  red ediyor. Kaldı ki biz de insanlara yönelik böyle bir ambargonun doğru  olmadığını söyledik. Bu taraf tutmak anlamında değil yanlışı kim yapıyorsa bunu  söylemek lazım." dedi.

'Oturup birlikte konuşalım atılması gereken adımları atalım'

Katar’ın teröre destek verdiği yönündeki suçlamalara Türkiye’nin  katılmadığını daha önce söylediklerini hatırlatan Çavuşoğlu, "Neticede bir iddia  var, suçlama var. Karşı taraf da bunu reddediyor. O zaman en kolay formül nedir?  Detaylar nedir, belgeler nedir, deliller nedir ortaya koyun, sonra oturup  birlikte konuşalım ve atılması gereken hangi adım varsa diyalog yoluyla, barış  yoluyla, saygı yoluyla bu iş çözülür." ifadelerini kullandı.

Ambargolarla değil belgeleri ortaya koyarak konuşmakta fayda olduğunu  söyleyen Çavuşoğlu, her ne kadar uygulanmasa da insanların günlük hayatına  yönelik tedbirleri de doğru bulmadıklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ziyaretlerimiz bu anlamda gerçekten çok faydalı oldu. Hem  arabuluculuk yapan Kuveyt’i dinleme fırsatımız oldu,  hem Katar’ı sorunun bir  tarafı olan, hem de Suudi Arabistan’ı dinleme fırsatımız oldu ve düşüncelerimizi,  temennilerimizi bu ülkelere aktarma fırsatımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız  Erdoğan ve Türk milletinin mesajlarını da tüm bu dost ve kardeş ülkelere anlatma  fırsatımız oldu. Biz uluslararası alanda da çabamızı sürdüreceğiz. Türkiye, İslam  İşbirliği Teşkilatının zirve başkanlığını yürütüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu  başkanlığı bizzat yürütüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası alandaki  çabalarını herkes görüyor. Hem Suudi Arabistan hem Katar bunun için müteşekkir  olduklarını söylediler ama bundan sonra da bu sorunun çözülmesi için çabalarımızı  samimi bir şekilde sürdüreceğiz.İnşallah netice alırız çünkü beklemediğimiz bir  kriz ve bizi üzen bir kriz. Çözülmesinden de büyük bir mutluluk duyacağız."

  

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ