"Cevabı sahada veririm"

Maria Sharapova, aldığı doping cezası ile ilgili getirilen eleştirilere İstanbul'dan yanıt verdi.

28.11.2017 Salı Güncelleme : 28.11.2017-8:32 Salı

ONUR DİNÇER - RÖPORTAJ

TEB BNP Paribas Tennis Stars etkinliği çerçevesinde Çağla Büyükakçay ile tenisseverlere unutulmaz bir gün yaşatan Rus raket, “Benim hedefim insanların düşüncelerinin ötesinde. Yapacağım konuşmayı kortta yapar, sözümü sahadaki oyunumla söylerim” dedi.

TEB BNP Paribas Tennis Stars etkinliği çerçevesinde İstanbul’a gelen Maria Sharapova, Milliyet’in sorularını yanıtladı. Aldığı cezadan dönmesinin ardından bir diğer yıldız raket Eugenie Bouchard meslektaşını eleştirmiş, yine İstanbul’da yaptığı açıklamada Sharapova için ‘Ömür boyu men edilmeliydi’ ifadesini kullanmıştı.

Kendisiyle ilgili yapılan bu tip yorumları hatırlattığımız ve bunlarla ilgili genel olarak ne düşündüğünü sorduğumuz tenisin yıldız ismi: “Benim spor dünyasındaki amacım ve de hedefim insanların düşüncelerinin çok daha ötesinde... Benim daha büyük, kelimelerin ötesinde bir vizyonum var. Ben yapacağım konuşmayı kortta yapar, sözümü sahadaki oyunumla söylerim. Bir sporcu ve bir insan olarak bu benim için önemli ve uzun süre de bunu bu şekilde sürdürmeyi düşünüyorum” cevabını verdi.

Teniste bazı kuralların değiştirilmesi sürecinde olduğumuzu kendisine hatırlattığımız Sharapova’ya, bu değişimle ilgili neler düşündüğünü de sorduk. Rus raket şunları söyledi:

‘Değişime açığım’

“Çok fazla kuralları düşünen bir tenisçi değilim. Bu konuda birçok insan tartışmaları sürdürüyor ve spor açısından en iyi nasıl olur diye düşünüyor. Değişim benim için mahsuru olan bir şey değil. Her zaman değişime açığım ve severim de, tabii hangi ölçüde olduğuna bağlı. Keşke oyuncular karar verme sürecine katkıda bulunabilseler. Henüz böyle bir durum söz konusu olmadı. Değişiklikler sporla ilgili daha fazla enerji ve heyecan yaratacaksa, ben de bunu desteklerim elbette.”

‘Babam olmasa başaramazdım’

Babasının kendisi için önemini anlatan Sharapova “Babam hem hayatımın hem de kariyerimin inanılmaz bir parçasıdır. Şimdi bir kitap yazdım ve kitabın çoğu babamla ilgili. O olmasa kariyerimdeki zor aşamaları geçmem mümkün olmazdı. Ama bana babamın bahşettiği en önemli şey gerçekçi olmaktır. Her zaman iyiliğim için olan şeyleri yaptı. Asla şampiyon olmalısın demedi, sadece o kaldırım taşlarını, o yolu önüme serdi. Şartları oluşturdu ve ben şampiyon oldum. Rusya’ya dönüp normal bir yaşam sürmek de kendisi için pekala mümkün olabilirdi ama böyle yapmadı, bana çok şey bahşetti” diye konuştu.

‘İstanbul heyecan  verici’

Rakibi Çağla Büyükakçay ile ilgili de konuşan Sharapova “İstanbul’a tekrar gelmek benim için heyecan verici. Çağla’nın yükselen isimlerden birisi olduğunu biliyorum. Uzun zamandır İstanbullu tenisseverlerin karşısına çıkmamıştım. Çok heyecanlı oldu benim için. Bu bir gösteri maçıydı. İkimiz de iyi bir performans sergileyerek bu şova katkıda bulunduk. Zaten önemli olan da buydu. Bilet alıp oraya gelen insanlara iyi bir maç izlettiğimizi düşünüyorum” dedi.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ