Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlar yarı yarıya indi! Sırada o ürünler var

Ankara Keçiören'deki toplu açılış töreninde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birçok noktada ucuz sebze, meyve satışına başladık. Fiyatlar neredeyse yarı yarıya inmiş durumda. Temizlik malzemeleri için de aynı tedbiri almaya başlayacağız" dedi.

Erdoğan, CHP'nin İş Bankası'nın yüzde 28,5 ortağı olduğunu belirterek "CHP'nin hisselerini er ya da geç Hazine'ye devredeceğiz" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Keçiören'de hastane açılışına katıldı.

11.02.2019 Pazartesi Güncelleme : 11.02.2019-15:23 Pazartesi
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Kalaba Meydanı'nda Toplu Açılış Töreni'nde  vatandaşlara hitap etti. Keçiören'de uzun süre ikamet ettiği için buranın gönül dünyasında ayrı  bir yeri olduğunu belirten Erdoğan, "Komşuluk tıpkı mektep arkadaşlığı, asker  arkadaşlığı, mesai arkadaşlığı gibi ömür boyu sürecek dostlukların, ahbaplıkların  hukukunun vesilesidir. Bu ilçemizde oturduğumuz süre boyunca tıpkı Kasımpaşa'da,  Üsküdar'da olduğu gibi gerçekten çok samimi bir komşuluk atmosferi içinde  yaşadık. Bugün de açılış vesilesiyle siz komşularımızla hasret gidermeye,  dertleşmeye geldik." diye konuştu.

Açılışı yapılan eserlerin Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açılışını yaptığımız eserlerden Gümüşdere Ihlamur  Vadisi... Çubuk Çayı kenarında, Kamil Ocak Mahallesi ile Kalaba arasında kurulan  bu park Keçiören ile birlikte tüm Ankara'ya hizmet verecek, örnek bir eserdir.  Ihlamur ağacı, Ankara'mızın sembollerinden biridir. Bu parkımızın içindeki bini  aşkın ıhlamur ağacı ve diğer bitkilerle Ankara'nın merkezinde yeni bir yeşil vaha  olduğuna inanıyorum. Yine bu parkımızın bitişiğinde inşa edilen Ihlamur Kasrı da  sahip olduğu salonlar ve imkanlarıyla Keçiören'in sosyal hayatına ayrı bir renk  katacaktır." ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediyesi öncülüğünde tamamlanan Yüksel Tepe Kentsel Dönüşüm  Projesi'yle 451 vatandaşın evlerine kavuştuğunu bildiren Erdoğan, "Bunların  yanında spor salonlarından kültür merkezlerine, anıtlardan muhtarlık ve taksi  durağı binalarına, semt pazarlarından restorasyonlara kadar pek çok hizmet  belediyemiz tarafından tamamlandı." dedi. Erdoğan, açılışı yapılan eserlerde emeği geçenlere teşekkür etti.

"OYUNU HEP BERABER BOZACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sebze meyve fiyatlarıyla terör estirenlere karşı, nasıl Gabar'da  Cudi'de, Tendürek'te inlerine girdiysek sebze, meyve ve gıda terörü estirenlerin de inlerine giriyoruz.  Belediyelerimiz vasıtasıyla tanzim satışlar semt pazarlarını kurarak Ankara ve  İstanbul başta olmak üzere ucuz ürünü bugün itibarıyla satmaya başladık.  Fiyatlar  neredeyse yarıya yarıya inmiş durumda. Halk ekmek ile İstanbul ve Ankara'da  vatandaşımızın evine nasıl ucuz ekmeği verdiysek şimdi de sebzede meyvede,  bunlarla da kalmayacağız, temizlik malzemelerinde de buna gireceğiz. Böylece  vatandaşım, Ayşe kardeşim, Fatma kardeşim, Ahmet'im, Mehmet'im bu ucuzluktan en  ideal şekilde faydalanacak. Oyunu hep beraber bozacağız, bu terörü estirenlere  müsaade etmeyeceğiz."

Ticaret Bakanlığının teftiş için hallere gönderdiği müfettişlerin  dövülmeye kalkışıldığını dile getiren Erdoğan, bu kişilerin ruhlarında sıkıntı  olduğunu söyledi.

KEÇİÖREN ŞEHRİN PARLAYAN YILDIZI HALİNE GELDİ

Keçiören'in hep başarılı belediye başkanları tarafından yönetildiğini  belirten Erdoğan, "Bu sayede çeyrek asır önce Ankara'nın en sıkıntılı, çevresi  gecekondularla çevrilmiş, altyapı ve üstyapı hizmetlerinden mahrum ilçesi bugün  şehrin parlayan yıldızı haline geldi. Geçtiğimiz 10 yılda Keçiören'e çok büyük  hizmetler yapan belediye başkanımız Mustafa Ak kardeşim, bu seçimlerde bayrağı  hepinizin tanıdığı, bildiği Turgut Altınok kardeşimize inşallah devredecek." diye  konuştu.

Erdoğan, AK Parti'nin Keçiören Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok'un  "gönül belediyeciliği" anlayışıyla 31 Mart sonrası ilçeyi çok daha da ileriye taşıyacağına inandığını söyledi.

Ankara'nın sıradan bir il olmadığını, İstiklal Savaşı'nı yönetmiş bir  şehir olduğunu belirten Erdoğan, Ankara'nın cumhuriyeti kuran ve merhum Adnan  Menderes ile merhum Turgut Özal'a sahip çıkan bir şehir olduğunu söyledi. Başkentin, Türkiye'nin tüm renklerini, zenginliklerini bünyesinde  buluşturan şehir olduğunu dile getiren Erdoğan, bu ilin 15 Temmuz'da istiklal ve  istikbaline sahip çıkarak, destan yazdığını vurguladı.

Ankara'nın siyasetinden sanayisine, yerli ve milli olan her şeye  yüreğini açan şehir olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hepsinden önemlisi, Ankara başkentimizdir, göz bebeğimizdir. Bunun  için Ankara'da başarılı olmaya önem veriyoruz. Hamdolsun Ankara özellikle de  Keçiören, geçtiğimiz 14 seçimde bizi hiç yalnız bırakmadı, bizi hiç mahçup  etmedi. 31 Mart'ta da Ankara ve Keçiören'in aynı şekilde bize sahip çıkacağından  şüphe duymuyorum. Zaten mesele belediyecilikse, bu konuda kimse bizim elimize su  dökemez. Belediyecilik AK Parti'nin işidir. Keçiören'de evelallah Turgut Altınok  kardeşimle sandıkları patlatacağız. Ardından Büyükşehirde 5 dönem Kayseri'yi  yönetmiş olan daha sonra milletvekilimiz olan ardından kendisiyle Çevre ve  Şehircilik Bakanı olarak ki o da biliyorsunuz azami yerel yöneticiliğin bir üst  zirvesidir, Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki kardeşimizle de  Büyükşehiri yöneteceğiz. Dolayısıyla Büyükşehirde Özhaseki, Keçiören'de Altınok  kardeşimizle yola devam edeceğiz. Hazır mıyız bunlara? Kapı kapı dolaşmaya var  mıyız?"

Erdoğan, alandaki vatandaşların "Haseki, Altınok Ankara'da sorun yok"  tezahüratı üzerine, "Size güveniyorum, size inanıyorum ve 31 Mart akşamı inşallah  bu ikiliyi birbirinden ayırmayacaksınız. Tabii yeter mi? Yetmez, Ankara'nın tüm  ilçeleriyle büyükşehrimizi bütünleştireceğiz. Ankara inşallah çok daha ileri bir  belediyeciliği görmüş olsun." ifadesini kullandı.

 "BUNLARIN İLLET İTTİFAKI VAR, BİZİM DE CUMHUR İTTİFAKIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin geçmişte defalarca deneyip, başaramamış  bir ismi yeniden sahneye sürdüğüne işaret etti.

Özhaseki'nin geçmişteki belediye başkanlığı ve bakanlık görevlerinden  bahseden Erdoğan, Özhaseki ile beraber yürüyeceklerini, iktidarıyla, belediye  başkanlarıyla buraları çok daha farklı bir konuma getireceklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"CHP'nin bir özelliği var, kiminle el ele, kiminle kol kola? Kandil'in  desteklediği HDP, İYİ Parti, Saadet ve FETÖ, bunlarla el ele yürüyor. Bunların  zillet ittifakı var, bunların illet ittifakı var. Bizim de Cumhur İttifakımız  var. Cumhur İttifakımızın özelliği var. Bize 15 Temmuz darbe girişiminde  bulunanlara karşı biz bütünleştik. Orada CHP, HDP var mıydı? Yoktu. Orada  diğerleri var mıydı? Yoktu. Bu kardeşiniz gecenin saat 01.15'inde Atatürk  Havalimanı'na, İstanbul'a indiğinde milletiyle iç içeydi fakat 23.15'te de  meğerse Bay Kemal (Kılıçdaroğlu) oraya gelmiş, tankların koruması altında oradan  ayrılarak Bakırköy Belediyesine gitmiş. Sonra da 'bana da haber verseydiler  gelirdim' diyor.

Yüz binler, milyonlar meydanlara dökülmüş sen hala 'bana da haber  verseydiler' diyorsun. Özel sipariş mi gerekiyor? Bu vatan meselesi,  milliyetperverlik, terörizme karşı bir mücadele. Nitekim, 7 Ağustos'ta kendisini  davet ettik. Cuma akşamına kadar bize cevap vermedi. Gelemeyeceğini söylediler.  En son herhalde baskılara dayanamadı cuma akşamı geleceğini bildirdiler. Fakat  ondan sonra da bizim birlik beraberlik o 'Yeni Kapı ruhu' dediğimiz olaya  tahammül edemedi, ayrıldı. Zaten bizlerle beraber olamazdı. Şimdi biz azami  müştereklerimizin olduğu Cumhur İttifakı ile bu yolda yürüyoruz ve yürüyeceğiz.  Pazara kadar değil inşallah mezara kadar yürüyeceğiz."

Bu meselenin sıradan bir mesele olmadığını, vatanseverlik ve  milliyetperverliğin rastgele bir olay olmadığını vurgulayan Erdoğan, siyaset  mühendisliklerine prim vermeyen Ankaralıların lafa değil icraata, vizyona,  birikime, tecrübeye ve ehliyete baktığını, bunların hepsinin de Mehmet Özhaseki  ile Turgut Altınok'u tarif eden vasıflar olduğunu söyledi.

Erdoğan, Ankaralıların karşısına mecburiyetten değil memnuniyetle oy  verecekleri, verdiği her oyun da karşılığını hizmet, yatırım ve icraat olarak  alacakları bir aday çıkardıklarını belirtti.

Bu adaylarla belediye hizmetlerinde çıtayı düşürmek değil tam tersine  daha yükseğe çıkarmak için Ankaralıların desteğine talip olduklarının altını  çizen Erdoğan, "Bildiğimiz, tanıdığımız, 17 yıldır içinde yaşadığımız Ankara,  aday diye öne sürülen projeyi 31 Mart'tan sonra bir kez daha evine geri  gönderecektir." ifadesini kullandı.

AK Parti'nin Yenimahalle ilçesinde Veysel Tiryaki'yi belediye başkan  adayı gösterdiklerini aktaran Erdoğan, Tiryaki'nin Altındağ'daki başarısını aynı  şekilde burada da alacaklarını vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı'yı da Altındağ  Belediye Başkan adayı olarak açıkladıklarını anımsatan Erdoğan, buralardaki  başarılı sürecin aynen devam etmesini istediklerini ama Yenimahalle'deki düşüşü  de tersine çevirip orada da gelişmeye başlamak istediklerini kaydetti.

 

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK TEFECİ IMF'DİR

Tek parti CHP'sinin bu ülkeye maliyetinin çok büyük olduğunu, aradan  geçen zamana rağmen o dönemin yanlışlarının faturalarının ödenmeye devam  edildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ankara'nın dili olsa da bu süreci anlatsa, Keçiören'in dili olsa da  şahit olduğu ihanetleri anlatsa. Daha acısı CHP'nin hala aynı kafada gidiyor  olması, hatta bundan da iftihar duymasıdır. Baktık ki dün, CHP'nin başındaki zat  çıkmış yine bir sürü zırvayla milletimizin kafasını karıştırmaya çalışıyor.  CHP'nin ittifak yaptığı partileri sayıyor ama asıl büyük ittifak içinde olduğu  partiyi ve onun arkasındaki örgütü, bölücü terör örgütünü gizliyor. Halbuki asıl  büyük ittifakı bölücü terör örgütün güdümündeki partiyle yaptılar. Nereden mi  biliyoruz? Kandil'deki terör baronlarının yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Bu  zat, çözüm üretmekten bahsediyor. Halbuki hem Türkiye'nin hem de yapılan  tartışmalardan anlıyoruz ki partisinin çözmesi gereken en büyük sorun kendisi  olmuş, haberi yok."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasına atıfta  bulunan Erdoğan, "Türkiye'nin tefecilere teslim edildiğinden söz ediyor,  dünyadaki en büyük tefeci IMF'dir. Peki bu ülkede IMF ile ilk anlaşmayı kim  yapmıştır? CHP yapmıştır." dedi.

Erdoğan, CHP'nin, IMF ile en büyük çaplı anlaşmayı yaptığını,  Türkiye'yi IMF kapılarında süründürdüğünü dile getirerek, Türkiye'yi IMF  cenderesinden AK Parti iktidarının kurtardığını söyledi.

İktidara geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu  hatırlatan Erdoğan, dünyanın en büyük yatırımlarının gerçekleştirildiğini, bu  borcun ödendiğini ve 2013'ün Mayıs ayında IMF defterinin kapatıldığını kaydetti.

Erdoğan, "Şu anda bizim IMF ile herhangi bir işimiz yok. Onlar bizden  borç istediler. CHP'lilerin söylediklerine bakacak olursak şayet ülke yönetimini  ele geçirirlerse ilk yapacakları iş Türkiye'yi yeniden IMF'ye teslim etmek  olacak." diye konuştu.

CHP'NİN İŞ BANKASI HİSSELERİ

CHP'nin dünyada, Atatürk'ün mirasını amacı dışında kullanmakta ısrar  ederek banka hissedarı tek parti olma sıfatı taşıdığını vurgulayan Erdoğan,  "Nedir? CHP, İş Bankası'nın yüzde 28,5 gibi ortağıdır. Böyle bir şey yok." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Ne diyor, 'Biz oradan para almıyoruz ki.' Dört tane yönetim kurulu  üyen var, o üyelerin orada ne yapıyor belli değil. Ama onu da Gazi'ye uygun  olarak atacağız adımları ve bu hisseyi Hazineye er veya geç devredeceğiz. Konu  CHP olunca demokrasilerde asla yeri olmayan parti banka ilişkisine bile kılıf  bulanlar ülkemizin IMF teslimini de alkışla karşılayacaktır. Böyle bir durumda  bırakınız sebze meyve fiyatlarındaki yükselişi, Türkiye'nin tüm sanayisini,  ticaretini, tarımını, ihracatını çökertecek adımlar ardı ardına gelecektir. Ülke  olarak bunların hepsini de geçmişte yaşadık."

Savunma sanayisini hedeflerine uygun şekilde büyüttüklerine dikkati  çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde savunma sanayisinin yüzde 20  olduğunu şimdi ise bu oranın yüzde 65-70'e çıkardıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Tank Palet Fabrikası ile ilgili yalan yanlış şeyler  söylediğini aktaran Erdoğan, "Arifiye'deki Palet Fabrikasını bizim satmamızdan  bahsediyor. Üstelik de yabancılara satmamızdan bahsediyor. Eline diline dursun  be. Böyle bir satış söz konusu değil. Sadece Katar ve Türk ortaklığı 50-50 olmak  üzere buranın işletmesini 25 yıllığına biz bu oluşuma devrettik. Bu oluşum buraya  yaklaşık 40-50 milyon dolar da yatırım yapacak devlet bunu yürütemiyorsa. Burada  daha başarılı adımlar atmamız gerekiyorsa biz bu adımları atarız." diye konuştu.

"Tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" sözlerini alandakilere  tekrarlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız,  kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başardığımızda zaten gerisi  kolay" dedi.

Seçime kısa bir süre kaldığını hatırlatarak alandakilerden yoğun bir  çalışma isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim günü sandıklara da sahip çıkılmasını  istedi.

Erdoğan, daha sonra Keçiören ilçesindeki yapımı tamamlanan eserlerin  toplu açılışını gerçekleştirdi.

NOTLAR

Kalaba Meydanı'ndaki açılış törenine, Ankara'nın çeşitli bölgelerinden  gelen vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış  için meydana kurulan platformdan vatandaşlara seslendi.

Türk bayrakları ile donatılan meydana Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  fotoğrafları asıldı.

Açılış töreninde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara Valisi Vasip  Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Keçiören Belediye  Başkanı Mustafa Ak da birer konuşma yaptı.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki,  Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile AK  Parti milletvekilleri de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından Keçiören Belediyesi  Başkanlığını ziyaret ederek devam eden projeler hakkında bilgi aldı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ