Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa'yla konuştu

Erdoğan, Papa Franciscus ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'teki son gelişmelerle ilgili Katoliklerin ruhani  lideri Papa Franciscus ile telefonda görüştü. Görüşmede, Kudüs'ün Yahudiler,  Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğu, bu kentin statüsünü değiştirmeye  yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiği vurgulandı.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-21:30 Perşembe
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki son  gelişmelere ilişkin Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda  görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kayaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile Papa Franciscus, bugün akşam saatlerinde fikir teatisi amacıyla  yaptıkları görüşmede, ABD yönetiminin Kudüs konusunda attığı son adımın endişe  verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları  dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin  vücut bulmasının şart olduğuna işaret etti.

Vicdan sahibi olan herkesin bu husustaki hassasiyetini hep birlikte  ortaya koyması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'a,  Kudüs'te mevcut durumun korunması yönündeki çağrısından dolayı takdirlerini  iletti.

Kudüs'ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğunu  vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bu kentin statüsünü  değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Kudüs konusunda uluslararası hukukun ve BM kararlarının ihlali  anlamına gelecek girişimlere uluslararası toplumun tepki göstermesi gerektiğine  işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, ABD yönetiminin attığı  adımın yanlış olduğunu farklı platformlarda dile getireceklerini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'nin İslam İşbirliği  Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da Olağanüstü  İslam Zirvesi'ni düzenleyeceğini vurguladı.

Görüşmede, Türkiye ve Vatikan arasındaki iyi ilişkilerin daha da  güçlendirilmesi konusunda da mutabık kalındı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ