Çürümeye terk edilen traktörü toprakla buluşturdu

Almanya'da oto tamirciliğinden emekli olduktan sonra Yalova'ya yerleşen eski araç meraklısı 60 yaşındaki Erdoğan Yılmaz, satın aldığı çürümeye terk edilen 67 yıllık hurda traktörü, 6 ayda çalışır hale getirdi.

17.05.2017 Çarşamba Güncelleme : 17.05.2017-12:35 Çarşamba
AA

Almanya'da oto tamirciliğinden  emekli olduktan sonra Yalova'ya yerleşen eski araç meraklısı 60 yaşındaki Erdoğan  Yılmaz, satın aldığı çürümeye terk edilen 67 yıllık hurda traktörü, 6 ay süren  çalışmanın ardından toprakla buluşturdu. 

Almanya'da oto tamirciliği yaptıktan sonra emekli olan ve Yalova'nın  Çınarcık ilçesine yerleşen Yılmaz, AA muhabirine, çocukluğundan beri eski ve  antika eşyalara meraklı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 15 yıl önce 2 bin avroya 1956 model bir otomobil aldığını  anlatan Yılmaz, "Onu 6-7 ayda topladım ve çalışır duruma getirdim. Trafikte de  kullanıyordum. Sonra kaza yaptım ve parçalarını da bulamadım. Hurda fiyatına  verdim." dedi.
Otomobilini sattığında sanki bir parçasının eksik olduğunu ve eski  araç arayışı içine girdiğini dile getiren Yılmaz, "Bir arkadaşım bana traktör  önerdi. 67 yaşında, 1950 model bir traktör. Çürümeye terk edilmiş ve 6 yıldır  kullanılmıyordu. 'Sen antika işlerle uğraşmayı seviyorsun, bu şekilde bir traktör  var' dedi. Ben de gittim gördüm, çalışmaz durumda. Sağına soluna baktım. 'Bu adam  olur' deyip satın aldım. 6 ayda bahçemde kurduğum atölyemde eksiklerini giderip  topladım ve çalışır hale getirdim." diye konuştu.

"Bir senede parasını çıkardı"

Yılmaz, aldığı traktörle tarlasını sürdüğünü ifade ederek şöyle  konuştu: "Bunların orijinali gazlı. Sonradan buna iki silindir dizel motor  koymuşlar. Ben o şekilde aldım. Bunu atölyeye getirdikten sonra yağı koyuyordum  yere akıyordu, conta aksamları tamamen eskimişti. Bütün aksları tamamen çıkardım. Orijinal parçalarını bulmam mümkün değildi. Ben de kendi imkanlarımla contalarını  kestim, bütün hidrolik sistemi mükemmel çalışıyor ve işimi de görüyor. Tarla  sürme parasından kurtardı beni. Evimin de içinde olduğu tarlamı sürüyorum.  Traktörü bin 500 liraya aldım, 2 bin 500 liraya mal ettim. Tarlayı sürdürmek için her yıl bin 500 lira ödüyordum. Bir senede parasını çıkardı."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ