‘Daha çok turnuva düzenlemeliyiz’

THY Antalya Open’ı değerlendiren Federasyon Başkanı Cengiz Durmuş, “Bu turnuva Türk tenisinin dünya arenasındaki yerini alabilmesi adına önemli. Akdeniz Oyunları’nda şampiyonluğa ulaşabildiysek bu organizasyonlardan gelen puanlar sebebiyle” dedi.

03.07.2018 Salı Güncelleme : 03.07.2018-2:30 Salı
 
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Antalya Açık Turnuvası’nın ardından hem organizasyonu hem de Türk tenisinin gelişimini değerlendirdi.
 
Turnuvayı bu sene 2. kez düzenlediklerini ifade eden Durmuş, “THY Antalya Open, Türk tenisinin dünya arenasındaki yerini alabilmesi adına önemli. Turnuva sırasında Akdeniz Oyunları’nda çocuklarımız şampiyon olabildiyse bu tür organizasyon ve turnuvaların kazandırdığı puanlar sebebiyle olabiliyor. Tenis algısını tabana yaymak, sporcu sayısını genişletmek, başarılı ve yetenekli sporcuları tarayabilmemiz için ekranlara böyle dünyanın en iyi sporcularını izlettirebilme şansını elde edebilmek ülkemiz adına büyük bir şans” dedi.
 
Türkiye’deki sporcu ve organizasyon sayılarını artırmaları gerektiğini belirten TTF Başkanı Durmuş, “Bireysel yetenekler olacaktır, olur da ama biz bireysel yeteneğin dışında tüm camianın, tüm sporcuların sistematik bir şekilde şampiyonluklara, kupalara uzanmasını talep ediyoruz. Turnuva sayımızı arttırmamız gerekiyor. Organizasyonlar yapmamız gerekiyor ki dünya klasmanında tenis 1’den başlıyor, sonsuza kadar gidebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
İngiltere 70 yıl şampiyon çıkaramadı’
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, milli raketlerin yüksek seviyelerde dereceler almaya başladığını sözlerine ekledi. Durmuş şöyle devam etti: “ Çağla Büyükakçay olimpiyatlara gitti. Tarihimizde bir ilk. İpek Soylu çiftlerde, Çağla Büyükakçay teklerde İstanbul Açık’ı kazandı. Bu bir tarih aslında. Bütün verileri bir arada tutabilirsek, dengeleri doğru yönetebilirsek biz dünyanın en iyisini çıkarabiliriz. Şöyle de söyleyebilirim, İngiltere’yi düşünün, Wimbledon 1868’li yıllarda yapılmış, 70 yıl şampiyon çıkaramadılar. Onun için büyük bir bütçe, sabır, geçmiş gerekiyor.”
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ