Dereotunun faydaları nelerdir?

Dereotunun faydaları arasında sindirimi artırmak, uykusuzluğu gidermek gibi birçok faydası bulunmaktadır. Dereotu aynı zamanda ağız bakımı açısından da oldukça faydalıdır. Kalsiyum kaynağı olan dereotunun diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunur. Dereotunun faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için birazdan vereceğimiz dereotunun faydalarına göz atabilirsiniz.

09.04.2018 Pazartesi Güncelleme : 10.04.2018-10:03 Pazartesi

Dereotunun faydalarından iyi bir şekilde yararlanabilmek için hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanabilirsiniz. Dereotu yemeklere ve salatalara, aroma katmanın yanı sıra zengin amino asitler sayesinde sağlık açısından da bir çok fayda sağlar. Dereotunun faydalarından yararlanmak için insanlar eski zamanlarda bu bitkiyi tıbbı alanlarda ilaç niyetine kullanıyorlardı. Aynı zamanda eski mısırlılar dereotunu parfüm yapımında ve kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanırlardı. Dereotunun faydaları antik Roma’da çok iyi bilinir, aynı zamanda da yaygın olarak kullanılırdı. Romalı gladyatörler dereotu yağını ciltlerine sürerek yaraları tedavi etmek amaçlı kullanırlardı.

Dereotunun faydaları nelerdir, sorusu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıda vermiş olduğumuz maddeleri inceleyebilirsiniz.

Dereotunun faydaları

1- Sindirimi Destekler

Dereotu kendisi bir mezedir ve bu nedenle, mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dereotunun  İçinde bulunan uçucu yağlar uyarıcıdır ve safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ayrıca bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir .

2- Uykusuzluğu önler
Otlarda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve güçlü özelliklere sahiptir.    Dereotundaki Uçucu yağlarda bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek,  insanların iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olur .

3- Kemik Sağlığını korur
Dereotunun kalsiyum içeriği , kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenir. Osteoporoz hastalığı her yıl milyonlarca insanı etkiler.  Dereotunun içerisinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.

4-  Diyabeti önler

Dereotu, diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile olumlu olarak ilişkilendirilmiştir. Dereotu üzerinde yapılan araştırmalarda,  ö diyabete neden olan serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5- Depresyonu azaltır 

Depresyon, hem yetişkinler hem de gençler için çok büyük bir sorundur. Dereotu aslında depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Amerikan Journal of therapeutics dergisinde  yayınlanan bir çalışma , Fas'ın güneyindeki dereotu sulu ekstraktının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmışlardır. 

Dereotu bitkisi özütünü deneklere verdiklerinde,  yapılan karşılaştırmalarda dereotunun antidepresan etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

6- Adet ağrılarını azaltır

Dereotu, kadınlarda adet döngüsünü düzenlemek için tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Dereotunun içerisindeki uçucu yağlar, menstrüel siklusların düzenlenmesinde rol oynayan hormonların salgılanmasını uyardığı düşünülen flavonoidleri içerir. Geçmiş zamanlarda fareler üzerinde yapılan bir araştırmada dereotunun düzensiz adet dönemlerini de iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

7- Kanser hastalıklarından korur

Dereotu, vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşır. Doğal antioksidan özelliği nedeniyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttamn atılmasını sağlar. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ adını vermişlerdir.

8- Enfeksiyonlarla mücadele etmenize yardımcı olur

Dereotu Eski çağlardan beri dezenfektan olarak kullanılmıştır. Dereotu  En az 5,000 yıldır bir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanırlardı. Araştırmalar, dereotu uçucu yağının birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. 3 Dereotu antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarla savaşma kabiliyeti ile birleştiğinde, onu güçlü bir doğal ilaç haline getirir.

9- İshali tedavi eder

 İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; birincisi hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal eylem. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak dereotu içerisinde bulunan antiseptik yağlar nedeniyle vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye yardımcı olur.

10- Ağız kokusunu önler 

Dereotunun (şişkinlik azaltıcı) özelliği0 kötü nefesi kontrol etmede yardımcı olur. Gastroözofageal reflü hastalığı, kötü nefesin nedenlerinden biridir. Bu durum, asidin neden olduğu boğazda yanma hissine sebebiyet verir. Dereotu, sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olur ve kötü nefesle mücadele etmenize yardımcı olmak için mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşır.

11- Uyku sorununu çözer 

İyi bir gece uykusu çekerken sorun mu yaşıyorsunuz? Birkaç dereotu yaprağı çiğneyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Dereotu yapraklarında bulunan  flavonoidlerin ve B-kompleks vitaminleri varlığı, uykusuzluk ve uyku bozuklukları için doğal bir ilaçtır.  Burada uykusuzluğa doğal bir yöntem olarak dereotu kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı dereotu tohumu veya taze doğranmış dereotu yapraklarını kaynatın. Bir termosda bir gün bekletin, sonra özü süzün ve yatağa gitmeden önce her gece 1 bardak için.

Dereotunun zararları 

Dereotu diğer bitkiler gibi kullanımı aşırıya kaçıldığında sağlık açısından çeşitli riskler meydana getirebilir. Dereotu aynı zamanda iç kullanım için yararlıdır. Ancak kozmetik açıdan dereotu özünü kullanacaksanız kullanırken güneşe çıkmamaya özen göstermeniz gerekir. Dereotunun içerisindeki bileşenler cilt kanseri oluşumuna ortam hazırlayabilir. Eğer değer otu özünü cildiniz için kullanacaksanız, güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin.

Dereotu bitkisine  karşı bir dizi alerji rapor edilmiştir aynı zamanda dereotu ile havuç ailesindeki kişniş, rezene, anason, kimyon, asafetida ve kereviz gibi bitkiler arasında çapraz reaktivite olduğu görülmektedir. Yukarıda belirtilen maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, dereotuna ve ekstrelerine karşı hassas olabilirsiniz ve dereotu takviyeleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Eğer diyabetiniz varsa, kan şekerinize dikkat etmeniz gerekir, çünkü dereotu,  diyabetik hastaların kan şekerini düşürür.

Gebelik sırasında dereotu kullanılması, düşüklere yol açabileceğinden kaçınılmalıdır.

Planlanmış bir ameliyat geçirdiğinizde kan şekerinizi düzenlemek önemlidir. Dereotu kan şekeri seviyesini düşürme etkisine sahiptir, bu nedenle dermatolojik takviyeleri ameliyattan en az bir hafta önce almanızı tavsiye ederiz.

Dereotu yaprakları baharat olarak piyasada kolayca bulabilirsiniz. Aynı zamanda dereotu tohumları ve bitkinin özü de piyasada bulunabilir.