Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD konusunda iki seçenek kaldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye  yönelik tavrına ilişkin, "Bugünkü konuşmalarında Türkiye'ye biraz çiçek attılar.  Tillerson, 'Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz', (ABD Başkanı Donald Trump'ın  DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett) McGurk de lütfetti, 'Türkiye DEAŞ'a  karşı şöyle etkili oldu, böyle etkili oldu' dedi. Biz artık sözden çok eylem  görmek istiyoruz. Bu tür sözler bizi kandırmaya yetmez." dedi.

13.02.2018 Salı Güncelleme : 13.02.2018-16:15 Salı
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,, "DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri  Bakanları Toplantısı" ve "Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı"na  katılmak üzere geldiği Kuveyt’te TRT Haber'e gündeme ilişkin değerlendirmelerde  bulundu ve soruları yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt'in bölgenin akil bir ülkesi olduğunu ve  bölgedeki toplantılara objektif ve dengeli şekilde yaklaşarak ev sahipliği  yaptığını belirtti.

İnsansız hava araçlarının Afrin'de sivil yerleşim yerlerinde Türk  askerine kurşun sıkmaya çalıştığına ilişkin yeni görüntülerin hatırlatılması  üzerine Çavuşoğlu, teröristlerin sivillerin hayatını riske attığını ve onları  canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

SÖZLER BİZİ KANDIRMAYA YETMEZ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bugünkü DEAŞ karşıtı koalisyon  toplantısındaki konuşmasına değinen Çavuşoğlu, "Bugünkü konuşmalarında Türkiye'ye  biraz çiçek attılar. Tillerson, 'Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz', McGurk de  lütfetti, 'Türkiye DEAŞ'a karşı şöyle etkili oldu, böyle etkili oldu' dedi. Biz  artık sözden çok eylem görmek istiyoruz. Bu tür sözler bizi kandırmaya yetmez."  diye konuştu.

Çavuşoğlu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek artık bu  sözlere tahammüllerinin kalmadığının altını çizdi. Türk milletinin artık ABD'yi  dost olarak görmediğini dile getiren Çavuşoğlu, ABD'nin attığı adımların durumu  bu noktaya getirdiğini vurguladı.

Bugüne kadar ABD ile diplomasiyi sonuna kadar samimi bir şekilde  işletmeye çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, ancak bu diplomasinin de netice  getirmesi gerektiğini, sözlerin kendileri için artık anlamını yitirdiğini  belirtti.

Çavuşoğlu, "Bizi aptal zannetmesinler, biz her şeyi görüyoruz.  Sahadaki gelişmeleri de onların yaklaşımını da görüyoruz." ifadelerini kullandı.

TİLLERSON'LA HEPSİNİ GÖRÜŞECEĞİZ

Bakan Çavuşoğlu, eğer ABD kendilerini bir müttefik olarak görüyorsa  bunun gereğini yapması ve taleplerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Tillerson'ın Türkiye'ye yapacağı ziyareti de değerlendiren Çavuşoğlu,  ABD'de farklı görüşler ve kopukluklar olduğunu, ziyarette bu meselelerin hepsini görüşeceklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, "İki seçenek kaldı. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya da tamamen bozacağız. Tabii ki düzeltmeyi deneyeceğiz." şeklinde konuştu.

Menbiç'te ABD askerlerinin terör örgütleriyle birlikteliğinin  hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, "Terörle mücadelenin öncüsü olduğunu söyleyen  bir ülkenin içine düştüğü duruma bakın. Bir amacınız mı var? Ayrı bir devlet mi  kurmak istiyorsunuz? Hedefiniz nedir? Hedefiniz Türkiye mi Suriye'yi bölmek mi?  Bu konularda da dürüst olun." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den YPG ile bağını koparmasını,  Menbiç'ten YPG'lileri derhal geri göndermesini ve FETÖ ile ilgili harekete  geçmesini beklediklerini belirterek "Terör örgütlerinin mi dostusun, Türkiye'nin  mi dostusun. Bu konuda ABD'nin kararını vermesi gerekiyor." dedi.

YUNANİSTAN İLE İYİ İLİŞKİLERİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

Kıbrıs meselesini de değerlendiren Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum kesiminin  bugüne kadar bir çözüme yanaşmadığını hatırlattı. Kıbrıs etrafındaki rezervlerde  Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Eğer bunu da  paylaşmak istemiyorsanız, o zaman biz Kıbrıs Türk halkının ve KKTC'nin ve  Türkiye'nin haklarını koruruz." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan ile dostluk ve iyi komşuluk  ilişkilerini sürdürmek istediklerini ve bunun için ortak anlayışla hareket  edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ