Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu telefon diplomasisini sürdürüyor

Çavuşoğlu, son olarak Kazakistan, Kuveyt, Brunei, Mali, Özbekistan, Libya, Kırgızistan, Irak, Moritanya ve Çad dışişleri bakanları ile telefonda görüştü.

16.05.2018 Çarşamba Güncelleme : 16.05.2018-16:30 Çarşamba
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin  büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze sınırında çıkan olaylarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere mevkidaşlarıyla telefon diplomasisini sürdürüyor. 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu,  gelişmelere ilişkin son olarak Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov,  Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid Al Hamad Al Sabah, Brunei Dışişleri ve  Ticaret İkinci Bakanı Lim Jock Seng, Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği  Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov,  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Taha Siala, Kırgızistan  Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Moritanya Dışişleri Bakanı Isliko Velid Ahmed  İzid Bih, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Çad Dışişleri Bakanı Muhammed  Zeyn Şerif ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce aldığı karar doğrultusunda,  ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs'e taşıması, bölgede  infiale yol açtı.

İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto  etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 62  Filistinliyi öldürdü, 3 bin 188 Filistinliyi yaraladı.

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren  Türkiye, öldürülen Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı almıştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ