Diyet yaparken yapılan hatalar

Kilo vermek istediğimizde çoğu kez yaptığımız hatalar nedeniyle diyetimizi sürdüremeyiz. Diyet yaparken yapılan en çok yapılan yanlışlara bir göz atmaya ne dersiniz? İşte beslenme ve diyet Uzmanı Banu Kazanç'tan kilo vermek ve diyet yapmak isteyenlere öneriler...

10.01.2018 Çarşamba Güncelleme : 10.01.2018-16:23 Çarşamba

Diyet programınızı yaşama geçirmelisiniz

Diyet yapmak ;  birçokları için kısıtlı bir sürede yapılması gereken adeta mevsimlik bir aktivite gibi algılanır.İnsanlar, hayatlarında   diyet yaptıkları süreyi , kendilerini yaşamdan soyutladıkları bir zaman dilimi olarak belirlemek eğiliminde olurlar,oysa ki ömür boyu diyet listeleri ile dolaşamazsınız, sosyal yaşamınızı kısıtlayamazsınız ,doğru olan; diyet programınızı bir yaşam tarzına dönüştürmeniz olmalıdır.

Kronik diyetçi olmak

Kilo verecekseniz; bunu, her şeyden önce sağlığınız için yapın. Sadece estetik amaçlı diyet ile başarılı olmazsınız. Her sene, kışın ya da yazın kilo almak, baharlarda ise diyete başlamak; metabolizmanız için son derece hatalı bir yaklaşım olur.

Yasaklar,kısıtlamalar yorucudur

Aşırı kısıtlamalar,hep aynı şeyleri yemek sizi bıktırır,çok az kalorili yada tek besine dayalı diyetler ise günlük aktivitelerinizi yerine getirirken sizi zorlamaya başlar,kendinizi güçsüz,neşesiz ve isteksiz hissedersiniz.Motivasyonunuzu kaybettiğinizde diyetinizi yarım bırakırsınız.Hep aynı yiyecekleri tüketirseniz; bu, diyeti angarya olarak algılamanıza neden olur. Sevdiğiniz yiyeceklere öncelikvermeli; diyetiniz çeşitlilik içermeli; sizi bıktırmamalıdır. İşin diğer boyutu ise hep aynı listeyi uygulayarak kilo veremeyeceğiniz gerçeğidir.

Yaşam koşullarına uygun olmalıdır

Diyetin, sürdürülebilir olması çok önemlidir, siz yaşamınıza uymayan bir diyete devam edemezsiniz.Başarısız kilo verme girişimleri sizi mutsuzluğa  iter,motivasyonunuzu yitirir, kilo verme konusunda , kendinize olan  güveninizi ve inancınızı kaybedersiniz.

Kilo verme hedefinizde hata yapmayın

Vereceğiniz kilo hedefi, standart ideal kilo tabloları ile değil de; sizin için ideal olan, vücuttaki yağ/kas/kemik oranınız, boyunuz, yağlanmanın toplandığı bölgelere göre ve şeker, tansiyon, kolesterol değerleriniz ,sağlık verileriniz göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Kısa sürede fazla miktarda kilo vermek

Kilo vermenin bir matematiği vardır,aşırı kilo verdirdiği iddiasında olan  mucize diyetlerle siz, kilo verdiğinizi zanneder ama yağ yerine su kaybedersiniz. Vücuttan yağ yerine su kaybettirecek diüretik (idrar söktürücü) özellik içeren diyetler uyguladığınızda ise su ile birlikte vücudunuz için gerekli mineralleri de kaybettiğinizden sağlığınız riske girebilir.

Bunların sonucunda ise metabolizma hızınız düşer,yavaşlar.En zor olan ise metabolizmayı tekrar eski haline döndürmek ve hızlandırmaktır.Her kısıtlama dönemi ardından ise iştahınızın önüne geçemez yeme atakları yaşarsınız.Sonuçta verdiğiniz kiloların üstüne  birkaç kilo ekleyerek yine başa dönmüşsünüzdür.“Diyette olmak” demek, kendinizi sıkıntıya sokmanız değildir. 

Diyet yapmayı aç kalmak zannetmek

Daha fazla kilo vermek için öğünler atlanır,daha az  kalori alınmak istenir ama bu süreç metabolizmayı yavaşlatır.Diyet yaparken “açlıktan ölmeniz gerekmez” aksine açlık, diyet yaparken en büyük düşmanınızdır,iştahınızın kontrolünü zorlaştırır.Her besin grubuna vücudunuzun gereksinimi kadar öğünlerinizde yer vermelisiniz.

Diyet yaparken rahat olun

Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmeye başladığınızda, sonuca kilitlenmeyin, bu bir süreçtir. Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin. Önceliklerinizi belirlemeli, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça yaşantınıza geçirmeye çalışın.

Kendinize güvenin

Sürekli olarak kendinize “Gerçekten kilo verebilecek miyim?” sorusunu sorup, diyet yapmayı stres haline getirmeyin. Daha önce diyet yaparken başarısız olabilirsiniz ama her diyetin kaderi aynı değildir; başaracağınıza inanmalısınız. Olumlu düşünceler diyet yaparken başarıyı beraberinde getirir.  

Tartıyla iç içe olmayın

Sık sık tartılmayın. Her gün her saat aldığınız sonuçlar kafanızı karıştırır. Haftada bir gün tartılmanız yeterli olur. Kilo konusunda aşırı kaygılar yaşamanız, sizi ister istemez gerilime itecektir.

Diyete uymadığınız zamanlar olabilir 

Bu durumda ,”battı balık yan gider”düşüncesi ile hareket etmemeli bir sonraki öğünde önleminizi almalı günü toparlamalısınız.En önemlisi su içmeyi hiç mi hiç ihmal etmemelisiniz.