Dünyada enerji tüketimi yüzde 2,2 arttı

Dünya genelinde enerji tüketiminin geçen yıl bir  önceki yıla göre yüzde 2,2 artış gösterdiği ve bunun 2013'ten bu yana yıllık  bazda en yüksek artış oranı olduğu bildirildi.

13.06.2018 Çarşamba Güncelleme : 13.06.2018-23:22 Çarşamba
AA

British Petroleum (BP), 2018 Dünya Enerji İstatistik Görünümü  Raporu'nu yayınladı.

Dünya genelinde enerji tüketiminin geçen yıl bir önceki yıla göre  yüzde 2,2 yükseldiğinin belirtildiği raporda, bunun 2013'ten bu yana yıllık en  yüksek artış oranı olduğu kaydedildi.

Çin'in enerji tüketiminin geçen yıl yüzde 3,1 oranında arttığına yer  verilen raporda, bu ülkenin 17 yıl üst üste dünyanın en fazla yıllık büyüme  kaydeden enerji piyasası olduğu vurgulandı.

Raporda, dünyada tüketilen enerji kaynaklarında yıllara göre en büyük  artışın doğalgazda gerçekleştiği ifade edildi.

Geçen yıl dünyada doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 3  arttı. Tüketimde en yüksek artış Çin, Ortadoğu ve Avrupa'dan geldi.

Raporda ayrıca, dünya genelinde doğalgaz üretiminin 2017'de bir önceki  yıla kıyasla yüzde 4 arttığı, üretimdeki bu artışta en büyük pay sahibi ülkelerin  Rusya ve İran olduğu belirtildi.

Kömür tüketimi 2013'ten bu yana ilk kez arttı

Raporda, dünya genelindeki kömür tüketiminin geçen yıl bir önceki yıla  göre yüzde 1 arttığı ve kömür tüketiminin 2013'ten bu yana ilk defa yükseldiğine  işaret edildi.

Kömür tüketimindeki artışın daha çok Hindistan ve Çin kaynaklı  olduğuna dikkati çekilen raporda, kömür üretiminin de geçen yıl bir önceki yıla  göre yüzde 3,2 artışla 2011'den bu yana en yüksek yıllık artış oranına ulaştığı  bilgisine yer verildi.

Öte yandan raporda, kömürün enerji kaynakları içindeki payının geçen  yıl yüzde 27,6'ya gerilediği ifade edildi.

Yenilenebilir enerjide kapasite yüzde 17 arttı

Raporda, dünya genelinde yenilenebilir enerji kurulu gücünün geçen yıl  bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 arttığı ve bunun yıllık bazda rekor olduğu  bildirildi.

Geçen yıl dünya genelinde yenilenebilir enerjideki artışın yarıdan  fazlasının rüzgardan geldiğine dikkat çekilirken, toplam artışın üçte birinden  fazlasının da güneş kaynaklı olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, hidroelektrikte kurulu gücün geçen yıl bir önceki yıla  göre yüzde 0,9, nükleer enerji kapasitesinin de yüzde 1,1 arttığı kaydedildi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ