Dünyanın en büyük açık hava AVM’si: Kemeraltı

07.10.2017 Cumartesi
İzmir bence turizm açısından hiçbir zaman hak ettiği yerde olmadı. Yıllarca yabancı turist grupları eğer programlarında şehirdeki herhangi bir nokta yoksa uğramadılar bile ya da yalnızca konaklama amaçlı kullandılar. Türkler için de İzmir güzel ve yaşanası bir şehir olarak bilinir ama genelde tatillerde yol üzerindeki uğramadan geçip gittikleri bir yerdir.

Oysa İzmir tarih açısından inanılmaz zengin bir altyapıya sahip ve belki de dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz güzellikte ve ilginçlikte detaylarla çıkar karşınıza vaktinizi ayırırsanız.

Ben çocukluğumdan beri türlü sebeplerle İzmir’de bulunmuşumdur ve İzmir’e vakit ayırmayı çok severim. Size de tavsiye ederim.

Yunan müziğinin efsane ismi Dalaras konseri için İzmir’e bu gidişimde şehrin kalbinde kalmak amacıyla Kemeraltı’nda Havra Sokağı’ndaki L’Agora Old Town Hotel & Bazaar’ı tercih ettim. Burada 17. yüzyılda Küçük Karaosmanoğlu Han adında ahşap bir yapı varmış ve yangın nedeniyle yok olup, sonraları derme çatma bir han haline getirilmiş. Kısa süre öncesine kadar deri ve ayakkabı imalathanelerinin bulunduğu bu han geçtiğimiz yıllarda eski taş bir han görünümünde restore edilip, tarihi eser olarak tescillenmiş ve bugün butik otel olarak hizmet veriyor.

Büyülenmemek elde değil

Kemeraltı Çarşısı’nın içinde bulunan bu iki katlı otelin ilk katı bir avlu ve avluyu dükkanlar çevreliyor. Dört kapısı bütün gün açık ve çarşıda gezenler avludan geçebiliyorlar. Avlu hem otel misafirlerine hem de gelen geçen herkese cafe, restoran hizmeti sunuyor, dinlenme imkânı tanıyor.

Kemeraltı deyince sizin aklınıza ne gelir bilmiyorum ama dünyanın en büyük açık hava AVM’sidir burası. Antik çağlardan beri varlığını bildiğimiz Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in Konak ilçesinde Basmane semtinde müthiş büyük bir alana yayılan ve her şeyi bulabileceğiniz 15.000 iş yerinin olduğu, sizi her köşede çeşmelerin, hanların, hamamların, camilerin, havraların karşıladığı gerçek bir eski çarşı.

Kemeraltı’nda ve özellikle de bu noktada bulunmak bana çok kolaylık sağladı, her yere ulaşmak çok kolay.

Havra Sokağı çok güzel bir sokak. Burada Türkiye’nin en iyi sebze ve meyvesi satılıyor. Sokağın yerel yönetimlerce hijyen problemini gidermek ve oradaki yapıların biraz elden geçmesi için ele alınması gerekiyor. Esnafın tezgâhlarının üzerini örten tentelerin arasından gördüğüm detaylar o kadar özel ve güzeldi ki, bunların hepsinin ortaya çıkması bu sokağı daha da değerli kılacaktır. Çarşıda büyülenmemek elde değil. Başından sonuna damak tadınıza da hitap edecek o kadar çok yer var ki. Günümüzde artık gurme turlarının da uğrak yeri olma özelliğini taşıyan bu çarşıda hanlarda esnaf lokantalarında oturabilir, keyifli sohbetler eşliğinde karnınızı doyurabilirsiniz.

Hepsi ayrı bir dünya

Buralarda dolaştığınızda tarihi Agora hemen yanıbaşınızda. Hiç üşenmeyin ve mutlaka gidip görün.

Tarihi Agora’da yapılan kazı çalışmaları, Demirören Holding bünyesindeki Total Türkiye’nin yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası’nın da destekleri ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yürütülen Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırma çalışmalarının bir bölümü.

Bu Agora tarihte yaşadığı iki büyük depremde yıkılmış ve Roma döneminde yeniden ayağa kaldırılarak ihya edilmiş. Tüm ören yerinde bilgi anlamında tabelalar iyi bir yol gösterici ama şansınız varsa ve kazı başkanı Akın Ersoy hoca sizi gezdirirse, ya da kendisinden biraz bilgi alabilirseniz sizden mutlusu olmaz. Agora’nın alt kısmındaki galerilerdeki MS 2. yüzyıl sonu, 3. yüzyıl başına tarihlenen graffitiler çok güzel ve ilginç. Hepsi ayrı bir dünya.

İzmir semt semt tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. Binlerce yıllık tarihi gün ışığına çıkarken yıllardır hep diğer kazıların arkasında kalıp reklamı hiç yapılmayan bu şehir aslında hak ettiği ilgiyi görmeyi bekliyor.

Mutlaka yapın

Kızlarağası ve Abacıoğlu hanlarını mutlaka görmenizi, kumda kahveyi, muhteşem börekleri, zeytinyağlı yemekleri, Küçük Karaosmanoğlu Han’da konaklamasanız bile soluklanmanızı, bir şeyler içmenizi hatta farklı lezzetleri denemenizi öneririm.

Asansör, Alsancak, Agora, Kadifekale, Kordon görülmesi gerekenler listenizde olsun.

Kadifekale’den İzmir’in muhteşem görüntüsünün tadını çıkartın.

Konak Belediyesi’nin hazırladığı “Bir Dünyadır Basmane” broşürü çok güzel bilgiler içeriyor. Gezerken yanınızda bulunsun.

 Biliyor muydunuz?

Kemeraltı’ndaki Havra Sokağı civarında 9 tane havra vardır.

 

 

 

 

Yazarın Önceki Yazıları