Durmak yok yola devam

Fatih Arda İpçioğlu, Türkiye'nin kış olimpiyatları tarihinde kayakla atlamadaki ilk atlayışını gerçekleştirdi, sonuncu oldu.

09.02.2018 Cuma Güncelleme : 09.02.2018-2:30 Cuma

G.Kore’nin ev sahipliğindeki oyunlarda milli sporcu İpçioğlu, 79 metrelik atlayışıyla 57 sporcu arasında 57. oldu. Pyeongchang’daki oyunlarda heyecan, bugün gerçekleştirilecek açılış töreniyle doruğa çıkacak.

Pyeongchang kentinde 23.’sü düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda Türkiye adına ilk müsabaka geride kaldı. Fatih Arda İpçioğlu, kayakla atlama normal tepe dalında Türkiye adına, oyunlar tarihinin ilk atlayışını gerçekleştirdi. 57 sporcunun katıldığı elemelerde yarışan İpçioğlu, beklediğini bulamadı ve 79 metrelik atlayışı sonrasında 68.2 puan ile son sırayı alarak, finallere kalamadı. Alman Andreas Wellinger, 103 metre ile bu kategoride ilk sırayı aldı.   
 
Olimpiyat oyunlarının bayrak töreniyse dün Pyeongchang Olimpiyat Köyü’nde gerçekleştirildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener’in başkanlık yaptığı milli kafilenin de yer aldığı törende, Türk bayrağı göndere çekilerek İstiklal Marşı okundu.
Koreler birleşiyor 

Heyecan, bugün 14.00’de gerçekleştirilecek açılış töreniyle doruğa çıkacak. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da törene Türkiye kafilesiyle katılacak. İki yıldır diplomatik teması olmayan ülkeler Kuzey ve Güney Kore’nin sporcuları törene, ‘Birleşik Kore’ bayrağı altında katılacak. İki ülkenin sporcuları, Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı olarak mücadele ederek de bir ilki gerçekleştirecek.

Robotlar görevde
Pyeongchang’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2018 Kış Olimpiyatları oyunlarda bir çok robot da görev alıyor. Robotlar çeviri, içecek servisi, telefon şarjı gibi birçok hizmet veriyor. 

İnsansı robotlar Hoeng Seong Park’ta yapılacak kayak yarışında da boy gösterecek. Güney Kore’deki oyunlara, sporda robot kullanımı açısından dönüm noktası olarak bakılıyor.
 
 
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ