Dursun Özbek: "Yanlış oldu..."

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, A Spor'da yayınlanan programda gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

21.04.2017 Cuma Güncelleme : 22.04.2017-9:41 Cuma

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, A Spor'da yayınlanan "Gündem Özel" adlı programda gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dursun Özbek'in başlıca açıklamaları şöyle:

"Beşiktaş-Lyon maçını baştan sona izledim. En az onlar kadar üzüldüm. Çok iyi mücadele ettiler. 2-1'den sonra 4-1, 5-1 alacağı yönünde düşünüyordum. Eşim de Beşiktaşlı, beraber seyrettik maçı. Bütün futbolseverler için üzücü oldu. Beşiktaş'ın mücadelesi çok iyiydi. Bence bu sonucu hak etmediler. Bütün Beşiktaş camiasına geçmiş olsun diyorum. Yaptıklarını takdir ediyorum. Quaresma'nın direkten dönen topu gol olsa bambaşka bir senaryo olabilirdi. Sporun içinde bunlar var."

"UEFA Kupası paylaşımının zamanlaması yanlış oldu"

 "Sosyal medya bambaşka bir dünya. Bunu koyan arkadaşla görüştüm, görüşeceğim. Bugün olmaması gereken bir şeydi. Aslında 17 Mayıs'a hazırlanıyoruz biz. 17 Mayıs'ta UEFA Kupası zaferinin 17. yıl dönümü. O gün şöhretlerin katılacağı sosyal bir etkinlik yapacağız. Onun hazırlığını yapıyoruz. Zamanlaması bence yanlış oldu. Gerekeni yapacağız mutlaka. Galatasaray'dan böyle bir duruş olmaz. Beşiktaşlı yöneticilerle de çok yakın dostuz. Bütün kalbimiz onların yanında olmalı böyle maçlarda."

"Galatasaray'ı Cenevre'de en iyi şekilde savunduk"

"Galatasaray UEFA Kupalarındaki en çok görünen Türk takımı olması sebebiyle ilk olarak mercek altına alındı. 3 sene içinde her yıl 10 milyon, 3 senede toplam 30 milyon euro zarar edilmesi kulüplere zarar verir dendi. Böyle durumlarda bazı takımlar turnuvalara katılamama gibi durumlara sebep olabilir. 2014'te protokol yapıldı. Galatasaray burada verdiği sözü tutamadı. O anlaşmanın yapılış şekli de sıkıntılı. Detaya girmiyorum. 2 sene men cezası verdiler. Biz müdahil olduk. Cenevre'de en iyi şekilde savunduk. Ceza 1 yıla indi. Arkadaş sen bir sene turnuvalara gelme, önümüzdeki 2 sene futbolculara ödeyeceğin para 65 milyon euroyu geçmesin dediler. Bir de UEFA ilk defa böyle bir karar alıyor. FFP'den daha önce herhangi bir takım men edilmemiş. İlk defa bize rastgelmiş."

"Galatasaray Kulübü böyle bir travmadan zor çıktı"

"Bizim sütten ağzımız yandı. Hiç vakit kaybetmeden sene başından sonra UEFA'ya gittim. Dedim ki arkadaşlar bunlar bizim başımıza geldi. Galatasaray Kulübü böyle bir travmadan zor çıktı. Sizle daha sık temas etmek, böyle bir şeye bir daha uğramamak için ziyaret ettim. Çok iyi karşıladılar. Özellikle başkan olarak gitmem onları çok etkiledi. Bizim finansal olarak ne yaptığımız, nereye getirmek istediğimiz, nereden nereye geldiğimizi gösterdim kendilerine. Daha sık görüşelim dediler, 2-3 ayda bir görüşelim. Ceferin'le görüşmeye siz de katılın dedim Federasyon Başkanımıza. Gelinen nokta şu. Bu sene turnuvalar için bir problem yok. Zarar henüz istenilen seviyeye gelmedi. 2016-17 rakamlarının UEFA sitesine girişi eylül ayına denk geliyor. Ekimde bir araya gelelim dedik. Baştan bir anlaşma olabilir. Yeni bir yol haritası çizilecek. UEFA'yla yapılan bu çalışma hem disipline edecek bizi, yönetimler de hizaya gelecek. 65 milyon euro sınırındayız. 65 milyon euronun içinde ne var? Futbolculara ödenen maaş, futbolcu primleri. Bunların toplamı üzerine devlete ödenen stopaj var."

"15 Temmuz'u Türkiye'ye yaşatmış kişilerin arkasında kesinlikle durmayız"

"Galatasaray'ın duruşu çok net. Hep devletine bağlı bir kurum. Böyle bir karar (Hakan Şükür ve Arif Erdem'in ihraç konusu) alınmasını kabul etmedik yönetim olarak. Biz ağustos ayında bu kişilerin tespiti için harekete geçtik. Bu 7 kişiyle ilgili delil toplamaya başladık. Bu delillerle beraber bu 7 kişiyi disipline sevkettik. Disiplin Kurulu olayı inceledi. Genel Kurul 12 saate yakın sürdü, insanlar yoruldu. Bunları bir mazeret olarak söylemiyorum, durum tespiti yapıyorum. Oylama işin sonuna kaldı, 250 kişi kaldı sona. O arada rahatsızlığım nedeniyle bir konuşma da yapamadım. İstenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Gece hiç uyumadım. Böyle bir şeyi beklemiyordum. Bazı kişilerin konuşmaları etkili oldu. O üyeleri resen üyelikten çıkardım. 15 Temmuz'u Türkiye'ye yaşatmış kişilerin arkasında kesinlikle durmayız. Bu işlerde bizim kadar tavrımızı net şekilde gösteren bir kulüp yok. Tuzak demek yanlış olur ama ne pahasına olursa olsun ibra etmeyeyim diyenler oluyor."

"Galatasaray'ın cebinden para çıkmadan salonu kazandıracağız"

"Basketbolda küçülmek sözcüğü yakıştırma bir sözcük. Bütçeyi yapmayalım mı? Büyük düşünmek paralı düşünme değildir, buna katılıyorum. Eurocup'ta oynayacağız seneye. Elbette ki iyi takım kuracağız. Hangi takımla sahaya çıkarsak çıkalım desteklenmemiz gerekiyor. Bizi de kısıtlayan durumlar var. Amatör sporlar gelir kaynağı olmaktan çıkmış. Özellikle basketbolun faaliyetleri içinde tribün gelirleri yeteri seviyede değil. Sponsorla bir kısmını finanse edebiliyoruz. Salon projesi bitti, ruhsat aşamasındayız. Bir sponsorla da görüşüyoruz. Galatasaray'ın cebinden para çıkmadan salonu kazandıracağız. Salon fikri daha önce de düşünülmüş. Eurocup'ta şampiyon olduğumuzda Sayın Cumhurbaşkanı bizi Külliye'ye davet etti. Özel görüşme istedim. Spor Bakanımız da yanımızdaydı. Biz buraya bir salon yapmak istiyoruz dedim. Kendisi bana kaç kişilik yapacaksınız dedi? 12.500 dedim. Şampiyon takıma 12.500 olmaz, 15.000 kişilik yapın dedi. Böyle harekete geçtik. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan, Spor Bakanı ve Maliye Bakanı'nın da katkıları oldu. Bize düşen görev bu desteği aldıktan sonra gerekeni yapmak kalıyor. Salonla başladık, Riva, Florya peşi sıra gelecek."

Dursun Özbek'in diğer açıklamaları ise şöyle:

"İkincilik ile ilgili arzumuz, isteğimiz, planımız var. Ortada 21 puan var. İkincilik için olasılık söz konusu. Galatasaray'ın kalan son 7 maçı kazanmak gibi bir durumu ve hedefi söz konusu. Şampiyonlar Ligi'ni kazanmanın kulübe getirileri var. Bu futbol; 7 maç oynayacağız. Hepsini kazanmak arzumuz. Futbolun kendi içindeki karakteri ve tahmin güçlülüğü peşinen neticeyi söylemeye fırsat vermiyor. Başakşehir ve Trabzonspor maçlarının skorlarına çok üzüldük. Bunlardan ders çıkarmanın uygun olduğunu düşünüyorum. Antrenörü hemen değiştirmenin kalan sürede ilaç olacağını düşünmüyorum. Öyle bir olasılığımız yok."

"Galatasaray UEFA'dan cezayı neden aldı? Cevabı çok basit. UEFA; ekonominin büyümesi, ödemelerin büyük rakamlara ulaşması nedeniyle finansal deformasyonların çıktığını gördü ve bunu izledi. 2009'dan bu yana da Financial Fair Play kurallarını ortaya koydu. Galatasaray'ı UEFA kupalarında en çok görünen takım olması nedeniyle mercek altına alındı. 2014 yılında bir protokol yapıldı. Galatasaray, UEFA'ya verdiği sözü tutamadı. Öncelikle 2 senelik men etmek istediler. Müdahil olduk, kulübümüzü savunduk ve ceza bir yıla indi. Bir de ‘1 yıl turnuvalara gelme, önümüzdeki 2 yıl harcamalar 65 milyon Euro'yu geçmesin' dediler. UEFA ilk kez böyle bir karar aldı. Sütten ağzımız yandı; dolayısıyla hiç vakit kaybetmeden UEFA'ya gittim. Galatasaray Kulübü ve camiası böyle bir travmadan zor çıktı. Bir daha böyle bir durumuma uğramamak için birlikte çalışmayı teklif ettim. Olumlu karşıladılar. Benim başkan olarak işin takipçisi olmam onları çok etkiledi. Finansal olarak ne yaptığımızı, kulübü nereye getirmek istediğimizi gösterdiğimizde bize brifing verdiler. Sık görüşmeyi teklif ettiler. Galatasaray'ın önemli bir marka olduğunu ve Galatasaray'ı UEFA kupalarında görmek istediklerini söylediler. Çünkü Galatasaray önemli bir marka ve ticari olarak onlar için çok önemli. Helsinki için randevulaştık. Bu seneki turnuvalar için Galatasaray'ın problemi olmadığı söylendi. Ama belli ki zarar seviyesi istenilen seviyeye gelmedi: ‘2016-17 rakamlarını girin; Eylül-Ekim'de bir araya gelip 3 veya 4 yıllık bir anlaşma yapalım' dediler. UEFA ile yapılacak bu çalışma Galatasaray'ı disipline edecek. İkincisi; ne olursa olsun yapılan bu anlaşmalar yönetimleri de hizaya getiriyor. Ortada bir anlaşma varsa; bugün ben, yarın bir başkası buna uyum gösterebilir."

"Galatasaray'ın duruşu net"

"O kadar net ki duruşumuz; Galatasaray gibi 500 yıllık bir kulüp Tarihinde hep devlete hizmet eden, önemli isimler yetiştiren, devletle birlikte hareket etmiş bir kulüp. 15 Temmuz'dan sonra; Ağustos 2016'da ayında FETÖ bağlantılı üyelerin, yasal olarak kovuşturmada olan ve kaçak olan kişilerin tespiti için harekete geçtik. Bu manada tespit edilen 7 kişiyle ilgili delil toplamaya başladık. Bu delillerle beraber dernek prosedürleri çerçevesinde disipline sevk ettik. Kanıtlar incelendi. O kadar konu net ki; deliller neticesinde çok net kararlar aldık. O kararı okumak istiyorum:

Konu ile ilgili olarak Hakan Şükür'ün hakkındaki şikayeti içeren yazı Kulübümüzde kayıtlı adresine gönderilmiş, 7 gün içinde savunmasını vermesi veya sözlü savunma yapacağını yazılı olarak bildirmesi istenmiştir. Hakan Şükür 7 gün içinde savunmasını vermemiş, temsilcisi aracılığıyla savunma göndermemiş, sözlü savunma yapacağını da bildirmemiştir. Üye böylece savunma hakkından vazgeçmiş sayılmıştır. Hakan Şükür'ün, 25.08.2016 tarihli ve 29812 sayılı resmi gazetede detayları ile tanımı ve faaliyetleri açıklanmış olan FETÖ/PDY paralel yapı ve terör örgütü ile birlikte adı anılmaktadır. Mal varlığına el konulmuştur ve Hakan Şükür hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Kulübümüze üye olan herkes ön koşulsuz tüzüğümüzde yer alan yükümlülükleri kabul etmiş demektir. Kulübümüzün kuruluş amaçları arasında vatansever, Atatürkçü gençler yetiştirmek de olan kulübümüzün her bir üyesi Cumhuriyet'in temel değerlerine bağlı kalmalıdır. Gerek kamuoyu nezdinde Hakan Şükür'ün adının FETÖ/PDY örgütü ile birlikte anılması, gerekse disiplin kuruluna arz edilen görüntülerin analizi ve genel olarak basın organlarında çıkan çeşitli haberler birlikte değerlendirilmiş ve kendisinin Cumhuriyetin temel değerlerine olan bağlılığı tartışmalı hale gelmiştir. Kaldı ki, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya ... bunlarla irtibatı belirlenen ve ekli listelerde yer almayan ... dernekler... kapatılır" hükmü, Tüzüğümüzün 20.1 maddesinde yazılı olan Türk Medeni kanunu ve dernekler kanunu hükümlerine göre üyelik koşullarının kaybedilmesi hükmü ile birlikte değerlendirildiğinde; bir üyenin milli güvenliğe tehdit oluşturması vakıası gerçekleşmiş olmakla, kulübün varoluşunu tehlikeye sokan bir üyenin, üye olarak, olağan genel kurul kararına kadar üyelikten kaynaklanan haklarının korunması da düşünülemeyeceği için, Disiplin Kurulumuzun kanaatine göre, üyelik koşullarının ani şekilde kaybedilmesi müessesesinin koşulları da oluşmuştur. Bu nedenle; Yönetim kurulu kararı ile sicil kurulunca Hakan Şükür'ün sicil kaydının silinmesi için gereken şartlar oluştuğundan, takdir yönetim kuruluna ait olmakla beraber 15101 sicil numaralı üye Hakan Şükür hakkında tüzük madde.20.1 gereğince işlem yapılması düşünülebileceği gibi, ayrıca; 15101 sicil numaralı Hakan Şükür'ün yukarıda ayrıntılı şekilde belirtilen eylem ve davranışlarının kendisi hakkında Tüzüğümüzün 108.2 ve 108.5 maddesi uyarınca hak mahrumiyeti yaptırımının gerektirdiği ve ayrıca bu eylem davranışların Tüzüğümüzün 4.1 maddesini ihlal edici nitelikle bulunduğu, Tüzüğümüzün 107.1 ve 107.2 maddeleri kapsamında Kulübümüzün onur ve saygınlığına zarar verdiği ve üyelik onuru ile bağdaşmadığı ve bu durumların, tüzüğümüzün 104.1 maddesine göre bir üst yaptırım gerektiren ağırlaştırıcı neden oluşturduğu kanısına varıldığından, 15101 sicil numaralı üye Hakan Şükür hakkında üyelikten çıkarma yaptırımının uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

"Balotelli haberi, Ibrahimovic haberi gibi"

"Bazen gazeteleri alınca şaşırıyorum. Balotelli haberi, Ibrahimovic haberi gibi. Balotelli için ‘Böyle bir görüşmemiz yok' dedim. Bugün öğrendim ki ikisinin de menajeri aynıymış. Ibrahimovic ile hiç görüşmedik ama Ibrahimovic fırtınası çıktı. Orada bizim acemiliğimiz de oldu. İsmini zikretmedik. Bu sefer Balotelli ile ilgili tasarrufumuzun olmadığını peşinen söyleyeyim. Sneijder ve Bruma Galatasaray'ın çok değerli iki oyuncusu. Önümüzdeki sezon da Galatasaray'da oynayacaklar. Bu iki futbolcuyu bırakmak gibi lüksümüz yok. Bu arada da herhangi bir kulübün bu iki futbolcu ile ilgili teklifi de yok. Zaten bu iki futbolcumuz katkı veren; biri gelecek vadeden diğeri yıldız futbolcumuz. Podolski gitmek istiyordu. 2.5 milyon Euro'a aldığımızda pahalı bulundu. Şimdi de 2.6'ya vermemiz eleştiriliyor. Galatasaray'ın 1 lirası bile benim için çok kıymetli. Elbette en pahalısına satmak istiyorum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Oyuncu Japonya'ya gitmek istedi. Japonya'da bütçe Çin gibi değil. O rakamlar seviyesinde alabileceğimiz en yüksek seviyede para aldık."

"Rekabeti yeşil sahada bırakmak gerekir"

"Galatasaray ve Fenerbahçe yüz yılı aşkın süredir Türk futboluna hizmet ediyor. Birçok müsabaka yapmışız. İki Türkiye'nin güzide kulübü bu heyecanı dünyaya kadar yaymış. Benim kimseye küslüğüm yok. Ön yargım da yok. Örnek teşkil etmemiz gerek, hareketlerimizle, tavrımızla. Tabii Aziz Bey ile sık görüşmemiz yok. Futbol Zirvesi'nde bir araya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız da bizim tokalaşmamız aklıma geldi. Neticede bu spor. Farklı düşünce, farklı kaygılar taşıdığınızda spordan uzaklaşıyorsunuz. Neden başkanlar birbiriyle kavgalı olsun. Bu bir spor ve sahada oynanıyor. Şenol hocanın güzel bir lafı var. Sonuçta ayakla oynanan bir spor. Rekabeti yeşil sahada bırakmak gerekir."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ