!f Istanbul’da ilk11’im...

13.02.2018 Salı

Bağımsız film festivali !f İstanbul tam 2 gün sonra, 15 Şubat’ta başlıyor, 25 Şubat’a kadar devam ediyor. 1-4 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek.

Festivalin iki yıl önceki “!f  İstanbul birleştiriyor” temasını çok sevmiştik, bu yılın temasını da çok sevdik: “Hayat var!”

Biletlerin çoğu satışa çıkar çıkmaz tükeniyor ama yine de bu yıl kaçırmamanız gereken filmlere göz atmakta fayda var. 

Bakarsınız son anda da bilet bulma şansınız olur, ek seanslar ya da düşünceli arkadaşlar sayesinde.

1 - Phantom Thread: Paul Thomas Anderson’ı bir kez daha Daniel Day-Lewis ile buluşturan film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil 6 dalda Oscar’a aday. Bir sanatçının yaratıcı yolculuğunun hikâyesini merkezine alıyor. Daniel Day Lewis’ın son sinema filmi.

2 - Lady BIrd: Festivalin açılış filmi 5 dalda Oscar’a aday. Oyuncu olarak tanıdığımız Greta Gerwig’in kendi yazıp yönettiği ilk uzun metrajı. Bir anne ve kızının arasındaki aşk ve nefret ilişkisini anlatıyor.

3 - How to Talk to GIrls at PartIes: Neil Gaiman’ın aynı isimli hikâyesinden uyarlanmış film, Punk’ın ilk yıllarında, Güney Londralı bir gencin birkaç gün süren dünya dışı aşk deneyimini anlatıyor. Filmin en büyük sürprizi bir rock bar sahibi Kraliçe Boadicea’yı canlandıran Nicole Kidman. Kidman, bu kaçık ve öfkeli haliyle izleyicileri şaşırtıyor.

4 - 78/52: HItchcock’s Shower Scene: 78 sahne, 52 kesme. Film, Hitchcock’un Sapık filminin 2 dakikalık ünlü duş sahnesi üzerine. Bu sahne zaman içinde, sinema tarihinin en çok referans gösterilen ikonik sahnelerden birine dönüştü. Peki, ama nasıl oldu da bu kısacık sahne sinema tarihine damga vurdu? Sundance Film Festivali’nde seyirciyle ilk kez buluşan belgesel bu soruyu cevaplıyor.

Üstelik Hitchcock hayranı Guillermo del Toro, Bret Easton Ellis, Karyn Kusama ve Eli Roth gibi sinefilleri de filmde izlemek mümkün.

5 - The DIsaster ArtIst: James Franco’nun kariyerinde kendini aştığı film, Franco hakkındaki taciz suçlamaları nedeniyle hak ettiği yeri bulamadı, ama En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday.

6 - The FlorIda Project: Cannes’da gösterildiğinden beri yılın en çok konuşulan bağımsız filmlerinden. Çocukluk ve Amerikan rüyası üzerine yapılmış son yıllardaki en önemli filmlerden.

7 - Mudbound: Dee Rees’in yönettiği film, II. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor, ırkçılık odaklı. 4 dalda Oscar’a aday gösterildi.

8 - The BreadwInner: En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday, yeterli!

9 - The NothIng Factory: Fipresci’de ödül kazanmış Pedro Pinho’nun 3 saatlik filmi geçen yılın en çok dikkat çekenlerinden. Bir grup işçinin çalıştıkları asansör fabrikasındaki hırsızlık olayını fabrika yönetiminin organize ettiğini anlamasıyla başlıyor.

10 - DavId BowIe: The Last FIve Years: Francis Whately’nin belgeselini Bowie hayranları kaçırmamalı.

11 - Jane: Brett Morgen’in belgeseli 1960’larda hiçbir bilim eğitimi olmadan Afrika’ya giden, bugün şempanzeler konusundaki en önemli uzmanlardan kabul edilen Jane Goodall’ın
hikâyesini anlatıyor.

 

Yazarın Önceki Yazıları