Fenerbahçe-Başakşehir maçının ardından spor yazarlarının görüşleri

1

Kaleciler daha çok yorulmuş! - Mehmet Demirkol (Fanatik)

Fenerbahçe, ligde olduğu gibi Başakşehir savunmasına baskı yaparak oyun kurmayı engelleyen bir oyunla başladı. Volkan Babacan uzun vurmak zorunda kaldı. Bu baskı maç boyu devam etti. Tabii Emre’nin organizatörlüğüyle çıkmayı başardılar. Ancak Fenerbahçe her defasında bu plana geri döndü. Başakşehir ilk çıktığında kırılan bir yapı olmadı bu. Fenerbahçe planını, oyun merkezini önde, ya da genelde olduğu gibi biraz daha geride almak üzerine kursun hep rakibi bozmak istiyor. Yoksa ligde 4 asist 1 golle oynayan Alper 10 numara pozisyonunda oynamaz. Başakşehir’de Mossoro’nun 6 gol 8 asistle oynadığını düşündüğünüzde Fenerbahçeli mevkidaşından, daha fazlasını beklemek mümkün. Tabii Advocaat bunu beklemiyor. Onun yapması gereken organizasyon işini Van Persie’nin yapmasını istiyor. Organizasyon dediysem de konu Lens’i koşturmak. İlk golde bunu yaptığını da söyleyip hakkını teslim edelim.

Emre’nin liderliğiyle

Fenerbahçe’nin oyun planının bir başka aşaması da Visca ve Cengiz’i de kalabalık merkeze yönlendirmek üzerineydi. Bunu da yaptılar. Fakat Başakşehir, Emre’nin beceri ve liderliğiyle istediği golü buldu. Fenerbahçe skora rağmen risk almayıp plandan uzaklaşmayınca oyun dengede kaldı. Gol sonrası Abdullah Avcı hemen işe yarayan ve Fenerbahçe’yi şaşırtan B planını devreye soktu. 3’lü savunmaya dönüp Napoleoni’yi oyuna aldı. Hemen baskı kurdular. Emre yine devreye girdi ve şiir gibi bir gol attılar. Ancak bu 3’lü savunma organizasyonu Visca’nın ofsaytı bozmasıyla gelen 2. Fenerbahçe golüne de yol açtı. ‘Futbolda risk almanın olumlu ve olumsuz sonuçları’ adlı dersi 2 dakika içinde aldık hep birlikte.

Daha fazla yıpranamazdı

Skordaki gelgitlerin takımları ekstra yorduğunu söyleyebiliriz. Uzatmalarda bu durum daha da ağırlaştı. Başakşehir çok da alışık olmadığı bir düzenle sahada olmanın yarattığı ekstra yorgulukla mücadele etti. Fenerbahçe ise Volkan ve Ozan’ın sakatlığı sebebiyle sahada hep eksik kaldı. İki taraf da penaltıları tercih eden fazla forse etmeyen oyuna yöneldi. Penaltılarda gördük ki kaleciler arkadaşlarından daha fazla yorulmuş! Kurtarma yüzdesi bir yana attıkları (atamadıkları) penaltılar da dikkat çekiciydi. Başakşehir, Trabzon maçı öncesi en kötü senaryoyu yaşayarak finale kaldı. Daha fazla yıpranamazlardı...