"FETÖ'nün üniversite yapılanmasını anlatacağım' diyen profesör tahliye edildi

İzmir'de FETÖ sanığı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay "Üniversite yapılanmasını anlatacağım" diye ifade verince mahkeme tahliye etti. Tekinay'a isimleri bildirmesi için 1 ay süre verildi.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-15:47 Perşembe
AA

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu  gerekçesiyle hakkında dava açılan  eski İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi (İKÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay'ın  "FETÖ'nün üniversite yapılanmasına anlatacağım' diye ifade verince tahliye edildi.   İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında "Silahlı  terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla dava açılan tutuklu sanık Ahmet Adem  Tekinay ile eşi eski İKÇÜ şube müdürü tutuksuz sanık Gülhan Tekinay ve avukatı  katıldı.

 Sanık Gülhan Tekinay, duyuma ve zanna göre suçlamalar yapıldığını,  ByLock kullanmadığını, polis bir babanın vatan ve millet sevgisiyle yetiştirdiği  kızı olduğunu ifade etti. Tanık H.K. ise kendilerine Ahmet Adem Tekinay'ın "paralelci" olduğu  için dekanlığının reddedildiği bilgisi geldiğini ifade etti. Tanık S.E. de Ahmet Adem Tekinay'ın FETÖ'cü olduğuna ilişkin doğrudan  bir şahitliği olmadığını ancak örgütle bağlantısı olduğuna dair fakültede  konuşmalar olduğunu vurguladı. Tutuklu sanık Ahmet Adem Tekinay ise üniversitedeki FETÖ yapılanmasını  geç fark ettiğini savundu.

Örgütün İKÇÜ'deki yapılanması hakkında bilgi verebileceğini anlatan  Tekinay, üniversitede hala görevde olan FETÖ'cüler olduğunu da ileri sürdü.  Mahkeme heyeti, üniversitede hala görevde olduğunu iddia ettiği  FETÖ'cülerin isimleri ve hakkında bildiklerini iletmesi için bir ay süre verdiği  Tekinay'ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının İKÇÜ'deki FETÖ yapılanmasına yönelik  geçen ağustosta başlatılan soruşturmada tutuklanan eski dekan Prof. Dr. Ahmet  Adem Tekinay ile tutuksuz yargılanan eşi Gülhan Tekinay hakkında "Silahlı terör  örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava  açılmıştı.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ