Fıtık nedir, neden olur?

Fıtık ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Zamanında müdahale edilmediğinde fıtık daha ileri boyutlara ulaşabilir. Peki fıtık sebepleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

08.10.2018 Pazartesi Güncelleme : 08.10.2018-16:29 Pazartesi

Fıtık nedenleri ve çeşitleri oldukça fazladır. Fıtık tedavisi rahatsızlığın şekline ve boyutuna göre farklılık gösterir. 

FITIK NEDİR?

Fıtık, yaygın olarak batında görülse de üst kalçada, göbek deliğinde ya da kasık bölgesinde de sıkça görülebilir. Fıtık türlerinin çoğu oluşur oluşmaz insan hayatını tehlikeye sokan bir etkiye sahip olmaz ancak kendiliğinden de geçmez. Daha tehlikeli komplikasyonları önleyebilmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

FITIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

-Bel,

-Boyun,

-Kasık,

-Göbek

Fıtık belirtileri fıtığın meydana geldiği bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle öncelikle fıtık oluşumunu tetikleyecek ve fıtığı doğrudan etkileyecek hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Fıtık, tedavi sonrasında da dokuların zayıflığına bağlı olarak tekrarlayabilir. Uygulanan ameliyat sonrasında dikkatsiz davranmak, ağır kaldırmak, ıkınmak ve öksürmek gibi durumlar fıtığın tekrarlamasına veya olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir.

FITIK TEDAVİSİ NASILDIR?

Fıtık derecesine göre tedavi şekli de farklılaşır. Dinlenme önerilmesi, ilaç tedavisi, fizik tedavi gibi seçeneklerin yanı sıra cerrahi müdahaleler de yapılabilir.