Çarpıcı hikayeler

1
Çarpıcı hikayeler

Meksika yerlilerinden Maria Lorena Ramirez, günlük kıyafetleri ve terlik benzeri lastik ayakkabılarıyla yarıştığı 12 ülkeden 500 atletin katıldığı 50 kilometrelik ultramaratonun şampiyonu oldu.

2
Çarpıcı hikayeler

Meksika’da Tarahumara yerlilerinden Maria Lorena Ramirez, bir sığır çobanı ve günlük sporu sadece hayvanlarının peşinde 10-15 kilometre yürümekten ibaret.
3
Çarpıcı hikayeler
Ancak atalarının koşu yeteneğinin tümü Ramirez’de bulunuyor. Tıpkı dedesi, babası ve kardeşleri gibi. Ramirez, ailesi gibi maratonlara katılan bir isim.

4
Çarpıcı hikayeler


Geçen yıl ülkesinde yapılan 100 kilometrelik Cabballo Blanco 2016 ultramaratonunda da ikinci olan Ramirez, 29 Nisan’da Pueblo kentinde düzenlenen 12 ülkeden 500 atletin katıldığı 50 kilometrelik ultramaratonun da şampiyonluğunu elde etti.
5
Çarpıcı hikayeler
22 yaşındaki kadın, engebeli arazide yapılan yarışı 7 saat 3 dakikada tamamladı.6
Çarpıcı hikayeler
Ramirez, zorlu maratonu spor ekipmanları olmadan günlük yaşamda giydiği tişört, etek ve yerel kadınların kullandığı türden terlik benzeri lastik ayakkabılarla önde tamamlayarak birinci oldu. 

7
Çarpıcı hikayeler
8
Çarpıcı hikayeler

Çin'de yaşayan Bao Lulin, son zamanlarda tanımadığı insanların ona selam verdiğini hatta yanına gelerek konuşmaya çalıştıklarını fark edince bu duruma anlam veremedi.

9
Çarpıcı hikayeler
Bazı zamanlar insanların ona 'Yanfei' diye seslediklerini hatta daha önce gitmediği ülkelerle ilgili sorular sorulduğunu söyleyen genç kız olanlar üzerine bu durumu araştırmaya başladı.

10
Çarpıcı hikayeler
Geçmişine dair önemli bir sırrı çözmek üzerine olduğunun farkında olmayan Lulin çalışmalarına başladı.

11
Çarpıcı hikayeler
24 yaşındaki genç kız kendisini Yanfei sanarak konuşanlardan yaşadığı yerin adresini öğrenerek Yanfei'nin
kapısını çaldı.


12
Çarpıcı hikayeler
Lulin, Yanfei ile karşılaştıkları anları şöyle anlattı: 'Yüzyüze geldiğimizde sanki aynaya bakıyor gibiydim. Yıllardır birbirimizi tanıyoruz sanki.'


13
Çarpıcı hikayeler
Doğduktan sonra, ayrı ailelere verildiklerini öğrenen ikiz kardeşlerin ilginç hikayesi bunlarla sonlanmıyor.14
Çarpıcı hikayeler
Yaşamlarında benzerlikler olan bu iki kardeş...


15
Çarpıcı hikayeler
2007'de evlenmiş ve iki kadının da evlendiği kişi aynı isime sahip.


16
Çarpıcı hikayeler
İkiz kardeşlerin çocukları da birbirlerine olan benzerlikleri ile dikkat çekiyor.17
Çarpıcı hikayeler

İkiz kardeşler 6 yaşında farklı kazalarda yaralanmış olmalarına rağmen ikisinin de yara izi aynı yerde.

18
Çarpıcı hikayeler
Jon Baalsrud - 1943 Norveç dağlarında tek başına iki ay


1943'te Norveç'e yelken açtı. Naziler tarafından tuzağa düşürüldü.  Buz gibi denizde yüzerek kıyıya ulaşan Baalsrud'un inanılmaz hikayesi sonra başlar. Kıyıya çıkıp, nazilerden saklanarak dağlarda ilerlemeye çalışan Baalsrud tam 2 ay boyunca doğada karın içinde yaşar, soğuk temelli kangren ve kar körlüğü yaşar. Zaman zaman kan zehirlenmesi olmamak için çakısıyla bacaklarındaki kanı boşaltır. En sonunda bir kulübe bulup sığınır. Kan zehirlenmesi olduğunu düşündüğünden ve kangreni engellemek için kör bıçakla ayak parmaklarının 9'unu keser. Sığındığı kulübenin Norveç'li sahipleri tarafından İsveç sınırına bırakılır ve hayatı kurtulur.
19
Çarpıcı hikayeler


John McCain


ABD senatörü Vietnam'da esir düştü. 5 buçuk yıl boyunca hapishanede işkence gördü. Bunun 2 yılını tek kişilik hücrede geçirdi.


20
Çarpıcı hikayeler

Yossi Ghinsber

1981 yılında Amazon ormanlarında kayboldu. 3 hafta boyunca vahşi doğada hayatta kalmayı bildi.

21
Çarpıcı hikayeler
Poon Lim


Küçücük bir salın üzerinde Atlantik Okyanusu'nda 133 gün boyunca hayatta kaldı. (1943)

1942'de 2. Dünya Savaşı esnasında İngiliz bir erzak gemisinde çalışan Poon Lim, geminin bir Alman denizaltısı tarafından vurulması sonucu tek kurtulan olarak kendini suların içinde bulur. Birkaç saat sonra bir erzak sandığına rastlar ve onu tahtadan bir sal haline getirir. İçinde bulunan erzaklar (biraz bisküvit, 40 litre su, bitraz çikolata, biraz şeker)  bitince de, yağmur sularını biriktirip içer, balık tutar (erzak sandığında bulunan bir el fenerinin içindeki telden kanca yaparak) ve hayatta kalır.  En etkileyici hikayelerinden birisi de, fırtına yüzünden alabora olduktan sonra tüm erzağını kaybetmesi, susuzluktan eliyle yakaladığı bir kuşun kanını içmesidir.
Asıl inanılmaz olansa tam 133 gün içerisinde tüm Atlantik Okyanusu'nu geçerek Brezilya kıyılarına gelmesi ve Brezilyalı balıkçılar tarafından kurtulmasıdır.


22
Çarpıcı hikayeler


Shin Dong-Hyuk

2005 yılında Kuzey Kore'de hapishaneden kaçtı. Elektrikli tellerden ölen arkadaşı sayesinde kurtuldu.


23
Çarpıcı hikayeler
Hiroo Onoda


1974 yılında Flipinler'de bir ormanda bulundu. 2. Dünya Savaşı'nda askerlik yaptı. Tam 30 sene o ormanda yaşadı.

Onoda, 2. Dünya Savaşı esnasında Filipinler'e görev için gönderilen bir Japon Subayıdır. Görevi Filipinler'in Amerika ile olan işbirliğini engellemek ve asla teslim olmamaktır. Japonya'nın savaşta yenilmesiyle birlikte, sağ kalan bir grup arkadaşıyla yenilgiyi kabul etmez ve ormana kaçar. Yer yer filipinlilerle çatışan Onoda, savaşın bittiğini kabul etmez. Diğer arkadaşlarını da çatışmalarda kaybeden Onoda tam 30 yıl boyunca ormanda tek başına yaşar. Savaşın bittiği ile ilgili gazeteler ormana bulması için bırakılı ancak hepsinin bir oyun olduğunu düşünür. Ta ki 1974'te dünya turu yapan bir Japon hippie ile karşılaşana kadar. Japon hippie ona gerçekleri söyler ve Onoda sadece komutanından emir gelirse Filipinler'i terkedeceğini belirtir. Japonya'da emekli olup, kitapçı işleten komutanına bir geri çekilme emri imzalatılır ve Onoda ancak o zaman teslim olur.
24
Çarpıcı hikayeler


Aaron Ralston

Hayatı filme de konu oldu. 2003 yılında kanyonda tırmanırken kolu kayanın altında kaldı. 5 gün boyunca bulunduğu yerden kıpırdayamadı. Daha sonra kendi kolunu keserek kurtuldu.

25
Çarpıcı hikayeler

Hugh Glass


Bir ayının saldırısı sonucunda hareket edemez hale geldi. Ölümle burun burunaydı. Ancak, o yılmadı ve sürünmeye başladı. 6 ay boyunca sürünerek ilerledi.

1823'de bir ayı tarafından saldırıya uğrayıp arkadaşları ölüme terkedilen Hugh Glass 6 hafta ve 160 kilometre boyunca sürünerek kurtulur. Ayı saldırısı sonucunda bacağı kırılan ve kaburga kemikleri görünecek şekilde sırtından yara alan Glass arkadaşları tarafından öldü diye terkedildikten sonra kendine gelir. Kırık ayağı için destek yapan, sırtındaki yaraları kurtçuklarla dolu olan Glass 6 hafta boyunca hayatta kalmayı başarır ve tam 160 kilometre yol kateder. Genellikle bitki kökleri ve yemişlerle beslenen Glass, bir defasında kurtların avladığı bir hayvanın da etini çiğ çiğ yemek zorunda kalmış


26
Çarpıcı hikayeler
Slavomir Rawicz

1940 yılında Sibirya'da tutulduğu hapisten kaçtı. Donmuş tundrayı ve Gobi Çölü'nü tek başına geçerek Hindistan'a kadar ulaştı.

27
Çarpıcı hikayeler
Joe Simpson

Dağ tırmanışı yaparken düştü ve ayağını kırdı. Tam 8 kilometre boyunca dayanılmaz acısına rağmen sürünerek ilerledi. 3. gün kurtarıldı.28
Çarpıcı hikayeler
 Juliane Koepche


1971'de bir uçak kazasından sağ kurtuldu. Peru yağmur ormanlarını tek başına geçerek ilk gördüğü insanlardan yardım istedi.

1971'de havada yıldırım çarpması sonucu parçalanan uçaktan, hala koltuğunda otururken ve emniyet kemeri bağlıyken düşmeye başlar. Çok ağaçlık bir alana düşer ve yaralanır. Ancak 17 yaşındaki Juliane hayatta kalmayı başarmıştır.  9 gün boyunca yağmur ormanlarında tek başına çeşit çeşit hayvan ve böcekle mücadele ederek hayatta kalmaya çalışır. Bir nehrin kıyısında oduncuların kullandığı tekne bulur. İçindeki benzin bidonundan yaralarına benzin döker ve sterilize eder. Kolundaki yaradan 40'a yakın kurtçuğu kendi elleriyle ayıklar ve bayılır. Geri dönen oduncular tarafından kurtarılır


29
Çarpıcı hikayeler

 Beck Weathers

1996 yılında Everest'e 8 arkadaşıyla birlikte tırmanmak istedi. Arkadaşlarının hepsi öldü. Sadece kendisi hayatta kaldı. Günlerce sıfırın altında soğuğa dayandı. Hayatta kalmayı başardı ancak kolundan oldu.

Bir ekiple birlikte Everest'e tırmanırken kaza geçirir ve düşer. Arkadaşları tarafından öldü gerekçesiyle bırakılır. Kendine geldiğinde en yakın kamp yerine sürünerek döner. Kampa vardığında onu gören ilk kişi "Beck'i gördüğümde elleri sanki ona ait değilmiş gibi eldivensiz ve donmuş şekilde önünde duruyordu" der. Bir kolu dirsek altından kesilir, diğer elinin de 4 parmağı kesilir. Aynı zamanda ayak parmakları ve burnu da kesilmek zorunda kalınır.


30
Çarpıcı hikayeler

Moskova dışında bulunan Sovyet Nükleer Füzeler Erken Kontrol Komuta Merkezi'nde görev yapmakta olan Yarbay Petrov, 26 Kasım 1983 tarihinde ABD'den Rusya'ya doğru fırlatılan 5 nükleer füze işareti aldı. 
 
31
Çarpıcı hikayeler

Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı tarihte gerçekleşen olayda, Petrov 'bir arıza olmuş' düşüncesiyle Sovyet füzelerinin ateşlenmesi ile ilgili prosedürü uygulamadı. Petrov'un görevi, Sovyetler Birliği'ne doğru ateşlenen nükleer füzeleri üslerine bildirmekti. 
32
Çarpıcı hikayeler


Ancak Sovyet komutan, nükleer bir savaş başlatmak için 5 adet füzenin fırlatılamayacağını düşündü ve üslerine gelişmelerle ilgili rapor vermedi. 
 
33
Çarpıcı hikayeler

Sovyet komutanın tahminleri doğru çıkmıştı. Yüksek yoğunluktaki bulutlara yansıyan güneş ışınlarını yanlış algılayan füze savunma sistemi, merkeze yanlış sinyaller göndermişti. Petrov, o günlerde görevini yapmadığı gerekçesi ile bir disiplin soruşturmasına tabi tutulmadı. 
 
34
Çarpıcı hikayeler


1998 sonrası yaşanan olayların kamuoyuna yansımasının ardından, Sovyet komutana bir kısım uluslararası ödüller verildi.
35
Çarpıcı hikayeler
2004 yılında San Francisco'da faaliyet gösteren Association of World Citizens kurumu Rus komutana "Dünya Vatandaşı" ödülünü vermiş, 1000 dolarlık da sembolik bir ödeme yapmıştı. 

 
36
Çarpıcı hikayeler

Sibirya ormanlarında 11 gün yalnız başına hayatta kalan kız

37
Çarpıcı hikayeler

Alkolik baba ve oğlu

 

38
Çarpıcı hikayeler

Sakat annesini besleyen 2 yaşındaki çocuk

39
Çarpıcı hikayeler

 Yıkılan evinin yıkıntıları arasından kız kardeşini kurtaran Suriyeli çocuk

40
Çarpıcı hikayeler

 İŞİD'e karşı ailesini koruyan tüfekli Yezidi

41
Çarpıcı hikayeler

Avukat ve asistanı

42
Çarpıcı hikayeler

Nihang mezhebinden bir Sih

43
Çarpıcı hikayeler

Asit saldırısı mağduru anne ve kızı. Asiti üzerlerine atan kişi ise babası/kocası

44
Çarpıcı hikayeler

 Kongo Kinshasa'da kuzeniyle beraber mutlu bir şekilde uyuyan 3 haftalık Albino bebek

45
Çarpıcı hikayeler
46
Çarpıcı hikayeler

Halk otobüsünde meyve bıçağıyla bileğini kesen kadını kurtarmaya çalışan yolcular

47
Çarpıcı hikayeler

Etiyopya'nın göçebe Suri kabilesinden bir çocuk

48
Çarpıcı hikayeler

72 yaşında evlenen lezbiyen çift

49
Çarpıcı hikayeler

Mogolistan'da 13 yaşındaki kartal avcısı

50
Çarpıcı hikayeler

 Gazze'deki direnişçilerin arasındaki Kalaşnikovlu Filistinli kız

51
Çarpıcı hikayeler

Çinli kömür madencisinin suratı

52
Çarpıcı hikayeler

Burning Man festivalinde dinlenmek

53
Çarpıcı hikayeler

Analı kızlı

54
Çarpıcı hikayeler

 İŞİD'in elinden kaçarak Duhok bölgesine sığınan Yezidi kız

55
Çarpıcı hikayeler

 Üniversiteden mezun olan fakir çiftçinin oğlu

56
Çarpıcı hikayeler

Keşiş ve erkek kardeşi

57
Çarpıcı hikayeler

Hamer kabilesinden bir Etiyopyalı kız

58
Çarpıcı hikayeler

Baobab ağaçları arasında yürüyen Madagaskarlı kız

59
Çarpıcı hikayeler

Yamal Yarımadası'nda çay vakti

60
Çarpıcı hikayeler

Savaş kamuflajı içerisinde full teçhizatla uzun bir koşunun ardından dinlenen 18 yaşındaki İsrail askeri

61
Çarpıcı hikayeler

Vietnam'dan bir pirinç çiftçisi

62
Çarpıcı hikayeler

7 yaşındaki Suriyeli isyancı

63
Çarpıcı hikayeler

Anlamlı Gözler

64
Çarpıcı hikayeler

"Yaşlı adamların içinde genç adamların ölmesi için savaşlar başlatmasından usandım!"

Yaşam Galerileri