Karada yaşayan dev

1
Karada yaşayan dev


60 yıla kadar yaşayabilen hindistan cevizi yengeci karada yaşayan en büyük eklem bacaklı olarak da biliniyor.
2
Karada yaşayan dev
60 yıla kadar yaşayabilen hindistan cevizi yengeci karada yaşayan en büyük eklem bacaklı olarak da biliniyor. İşte hindistan cevizi yengeci hakkında ilginç bilgiler...
3
Karada yaşayan dev


Bilim adamlarının araştırmalarına göre hindistan cevizi yengeci dünyanın en güçlü hayvanlarından biri. Nedeni ise adından da anlaşılacağı gibi hindistan cevizini çok sevmesi ve hindistan cevizini rahatlıkla kuvvet uygulayıp sıkıştırarak kırabilmesi.

4
Karada yaşayan dev
Kolaylıkla hindistan cevizini parçalayabilen bu canlıların boyları 1.5 metreyi, kiloları ise 5 kilogramı bulabiliyor. İyi bir tırmanıcı olan hindistan cevizi yengeci, çoğunlukla ağaçlara tırmanmayı tercih ediyor.

5
Karada yaşayan dev

60 yıla kadar yaşamını sürdürebilen bu yengeç, Endonezya ve Pasifik adalarında yaşıyor. Güçlü kıskaçlarını sadece hindistan cevizi üzerinde kullanan bu yengeç türü yavaş hareket ettiğinden insanlar ve diğer canlılar için bir tehdit oluşturmuyor.
6
Karada yaşayan dev
Diğer yengeçlerin aksine bu yengeç türünün en önemli özelliklerinden biri de karaya adapte olmaları. Bilinenden farklı olarak suda değil de karada yaşamını sürdüren bu yengeç türü, suyun altında çok fazla kaldığında boğulabiliyor.
7
Karada yaşayan dev
Bu canlı hakkında veri toplamak isteyen bilim adamları hindistan cevizi yengecini bir teste tabii tuttular. Japonya'nın Okinawa Adası'ndan toplanan 29 yabani hindistan cevizi yengecine bir güç testi uygulandı. 29 yengecin hepsi sol pençesi ile güç kontrol cihazına bir ısırık bıraktı ve güç eşiği belirlendi. Okinawa Churashima Vakfı'nın baş araştırmacısı Shin-ichiro Oka, "Kuvvet oldukça güçlü" diye açıklama yaptı.
Bilim insanları hindistan cevizi yengecinin gücünün yetişkin bir aslan ısırması veya yetişkin bir insan ısırmasının 4-5 katı büyüklüğünde olduğunu açıkladı.
8
Karada yaşayan dev


Hindistan cevizi yengeciyle ilgili bilinen bir diğer ilginç özellik ise gümüşleri veya parlak cisimleri çalması.
Birkaç kere karşılaşılan bu vakanın tüm yengeçlerde görülüp görülmediği bilinmiyor.
Pasifikteki adanın yerlileri tarafından yenen bu canlının tadının ıstakoz ve normal yengeç etine çok benzediği biliniyor.
9
Karada yaşayan dev
10
Karada yaşayan dev
11
Karada yaşayan dev
12
Karada yaşayan dev
13
Karada yaşayan dev

Yaşam Galerileri