Garanti’den kadın girişimci bonosu

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-2:20 Perşembe
EKONOMİ SERVİSİ

Garanti Bankası, yurt dışı borçlanma programı çerçevesinde Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile kadın girişimcilerin finansmanında kullanılmak üzere 6 yıl vadeli 75 milyon dolar tutarında sosyal bono ihraç etti.

Goldman Sachs’ın 10 bin Kadın Programı katkısıyla da ihraç edilen bono, Türkiye’de sadece kadın girişimcilerin kullanımına yönelik olacak. Kadın girişimcilere özel, işletme sermayesi olarak kullanmak üzere 36 aya varan vadelerle 400 bin liraya kadar finansman sağlanacak.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Ülkemizdeki kadın girişimcilerin ekonomiye ve istihdama olan katkısının artırılması, aynı zamanda işletmelerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kadın girişimcileri teşvik edecek çalışmalara imza atıyoruz. 12 yıldır kadın girişimcilere sunduğumuz finansman desteği 5 milyar liraya ulaştı.

2006’da başlattığımız kadın girişimciler destek programımız kapsamındaki çalışmalarımızın bir sonucu olarak  IFC ile bu anlaşmayı gerçekleştirdik. Anlaşma kapsamında işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere yönelik dünyada ve Türkiye’de ilkleri barındıran sosyal bono ihracıyla işletme sermayesinde kullanmak üzere finansman sağlayacağız” dedi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ