Gatlin ve ekibine doping soruşturması

Dünya şampiyonu ABD'li atlet Justin Gatlin, antrenör Dennis Mitchell ve temsilci Robert Wagner hakkında doping yaptıkları şüphesiyle soruşturma açıldı.

19.12.2017 Salı Güncelleme : 19.12.2017-18:27 Salı
AA
ABD'nin Florida eyaletindeki tesislere giderek Gatlin'in antrenörü  Mitchell ve temsilcisi Wagner'i gizli kamerayla görüntüleyen İngiliz gazetesi  Daily Telegraph'ın haberi atletizm dünyasında yeni bir tartışmanın fitilini  ateşledi.
 
Mitchell ve Wagner'in sporculara 250 bin dolar karşılığında yasa dışı  yollarla performans artırıcı ilaç sağlayan program teklif ettiği iddiasının  haberde yer alması üzerine ABD Anti Dopig Ajansı (USADA) ile Uluslararası  Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) desteklediği Atletizm Dürüstlük Birimi  konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.
 
İngiliz gazetesi, Wagner'in, 35 yaşındaki Gatlin'in performans  artırıcı ilaç kullandığı iddiasına yer verdi. Yaptığı açıklamada son 5 yıldır  numunelerinin temiz çıktığını vurgulayan ABD sporcu ise kendini savundu.
 
Gatlin'in 14 yıldır temsilciliğini yapan Renaldo Nehemiah, Wagner'in  en fazla iki-üç etkinlikte görev yaptığına dikkati çekti. ABD'li atlet, eski  olimpiyat şampiyonu antrenör Mitchell ile de yollarını ayırdı.
 
İngiltere'nin başkenti Londra'da bu yıl düzenlenen Dünya Atletizm  Şampiyonası'nda ABD'li Gatlin, erkekler 100 metre yarışında 9.92'lik derecesiyle  altın madalya kazanmıştı. Vatandaşı Christian Coleman'ın 9.94 ile ikinciliği elde  ettiği mücadelede Jamaikalı sprinter Usain Bolt, 9.95 ile bronz madalyada  kalmıştı.
 
Kariyerinde bir olimpiyat ve üç dünya şampiyonluğu bulunan Gatlin,  2001 ve 2006 yıllarında olmak üzere iki kez doping cezası almıştı.
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ