Geleceğe koşar adım

Vodafone 39. İstanbul Maratonu, çocukların geleceği için koşuldu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü adeta bayram yerine çevrildi.

13.11.2017 Pazartesi Güncelleme : 13.11.2017-2:30 Pazartesi

ERKAN AYRAÇ

Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul’un, Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlediği organizasyon bu yıl da yüz binleri buluşturdu. Maratonda büyük bir mücadele yaşanırken, Halk Koşusu ise renkli görüntülere sahne oldu.

Her yıl yeni bir amaç için yapılan İstanbul Maratonu, 39. kez Vodafone’un isim sponsorluğunda ‘Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz’ sloganıyla gerçekleşti.İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul’un düzenlediği organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maratonun startını, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ve çocuklar ile birlikte verdi.
 
Maraton, 15k, 10k ve Halk Koşusu ile Tekerlekli Sandalye yarışına 25 bin çipli, 100 bin kayıtlı toplamda 125 bin sporcu katıldı. Maratonda 86 elit atlet yer alırken, erkeklerde Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich, kadınlarda ise Kenyalı sporcu Ruth Chepngetich kazandı. Kiprotich 2 saat 11 dakika 22 saniyelik derecesiyle ilk sırayı elde ederken,  Chepngetich ise 2 saat 22 dakika 36 saniyeyle kürsünün birinci basamağına çıkma  başarısı gösterdi. 

 

Organizasyonda Halk Koşusu’nun startını ise Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, ve sanatçı Hülya Koçyiğit gerçekleştirdi.
 
‘Sporu tabana yaymalıyız’
Yine bir maratonu coşkuyla gerçekleştirdiklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Halkımızın spor yapması lazım, genç bir nüfusumuz var. Spor, daha uzun ve sağlıklı bir ömür sunuyor” dedi
 
Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda halk koşusuna katılan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, büyüyen, gelişen ve sporda başarılı olan güçlü bir Türkiye istediklerini söyledi. Organizasyonu her yıl olduğu gibi yine büyük bir coşkuyla gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Bak, “Maratonun üst seviyelere taşınması ve spora verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum” dedi.
Bak, maratonun bu yılki sloganının, “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” olduğunu anımsatarak, “Geçen yıl kahraman şehitlerimiz için, ondan önceki yıl da kadına şiddete hayır demek için koşmuştuk. Belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
İstanbul’un marka bir şehir olduğunu da sözlerine ekleyen Gençlik ve Spor Bakanı, “Organizasyonumuz Altın kategoride yer alan ve Asya’dan Avrupa’ya geçilen tek maraton özelliği taşıyor. İnsanlarla beraber yürümeyi önemli buluyorum. Halkımızın yürümesi ve spor yapması lazım, genç bir nüfusumuz var. Spor, yaptıkça, hareket ettikçe daha uzun ve sağlıklı bir ömür sunuyor. Sporu tabana yaymak için bu çok önemli” diye konuştu.
 
 Mevlüt Uysal: İnşallah geleceğe hep sahip çıkarız
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, halk koşusuna katılımın bu sene çok iyi olduğunu aktardı. Uysal şu değerlendirmede bulundu:
 
“İnşallah bundan sonra daha da kalabalıklaşarak devam eder. Organizasyon güzel bir havada yapıldı. Bu sene herhalde rekor; toplamda 125 bin civarında sporcumuz katıldı. Bu sene çocuklarımızın geleceği için koştuk. Çocuklarımız demek, kendi geleceğimiz, İstanbulumuzun ve ülkemizin geleceği demek. İnşallah bu şekilde geleceğimize sahip çıkarız ve güçlü Türkiyemize kavuşuruz.”
 
‘Yabancı sayısını indirmemiz lazım’ 
Halk Koşusu sırasında herkesle sohbet etmeye çalışan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile bir vatandaş arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Yarışmacı, Süper Lig’deki yabancı futbolcu sayısı kuralının değiştirilmemesini istedi. Bakan Bak, bu talep üzerine, “Milli takım ne olacak?” şeklinde yanıt verdi. Vatandaşın “Altyapıya yatırım yapalım” demesi üzerine Bak,  “Altyapıya da yatırım yapıyoruz” diye konuştu.
 
‘Bin çocuğa eğitim vereceğiz’
Maratona bu yıl tekrar isim sponsoru olan Vodafone’da Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, İstanbul’un bir kültür ve spor başkenti olması konusundaki heyecanlarını ilk günden bu yana koruduklarını söyledi. Aksoy şöyle devam etti: “Şehir maratonları ekonomiye yüz milyonlarca dolar kazandırıyor. Biz isim sponsorluğumuzun yanında bu yıl ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın dijital eğitimine de katkıda bulunmak için koştuk. Maraton kapsamında bin çocuğa kodlama eğitimi vereceğiz.”
 
Halk Koşusu’nda renkli görüntüler
Halk Koşusu’nda her zaman olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Startın verilmesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde kafası üzerinde top sektiren, kangal köpeği ile yarışa katılanlar oldu. Bunların dışında sosyal mesaj vermek isteyen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) da maratonda yer aldı.
 
Rekor katılım
Türkiye’de kuruluşunun 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, İstanbul Maratonu’na 250 kişilik büyük bir ekiple katılarak kendi rekorunu kırdı.
 
‘Çocuklar gülerse dünya güler’
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya halk koşusuna eşi İlyas Kaya, çocukları Ahmet Akif ve Ayşe Zeynep ile bakanlığa bağlı çocuk evlerinde kalan çocuklarla katıldı.
Dünyanın tüm çocukları için burada olduklarını dile getiren Kaya, “Çocuklar gülerse, dünya güler inancındayız. Tüm çocukların gülmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Hem kendi çocuklarım hem de kurumumuz bakımı altındaki çocuklarımızla birlikte tüm dünya çocuklarının gülmesi için koşacağız. Spor insanları birleştiren çok önemli bir unsur” dedi.
 
‘Eğitim için yürüdüm’
Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na katılan sanatçı Hülya Koçyiğit, “Vatanımızın en çok ihtiyacı olan birlik ve beraberlik ruhuyla, aynı amaç için ortak paydada buluştuk” dedi. Koçyiğit, maratonda kız çocuklarının eğitimi için yürüdüğünü belirterek şöyle konuştu:
“Ben, yükseköğrenimde okuyan üç buçuk milyon kız öğrenci için bir adım hedefiyle yürüdüm. Binlerce kız öğrencinin eğitimine destek olan TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın’ın daveti ile katıldığım maratonda, tarifsiz duygular yaşadım.”
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ