Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: 'Sportif altyapıda bize en yakın ülke ABD'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Türkiye'nin bu son dönemde yapmış olduğu sportif altyapıyla ilgili en yakın ülke Amerika Birleşik Devletleri. Onun dışında Türkiye kadar yatırım yapmış başka bir ülke yok." dedi.

06.03.2017 Pazartesi Güncelleme : 06.03.2017-17:46 Pazartesi
AA
Kılıç, Tekkeköy'de 140 bin metrekarelik alanda inşa edilen yeni statta  incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama  yapan Kılıç, stadın artık son aşamaya geldiğini belirterek, "Bu ay içerisinde  bitirmeyi nasıl yapabiliriz onu görüştük. İnşallah en kısa süre içerisinde stadımızı bitirmiş olacağız. Şu an çevre düzenlemesiyle ilgili konulara biraz  ağırlık verip, hızlandırmaya çalışıyoruz. En kısa sürede Samsunsporumuz burada  maçlarını yapacak." diye konuştu.
 
Türkiye'nin birçok ilinde benzer çalışmaların yapıldığını vurgulayan  Kılıç, şöyle devam etti:
 
"Başlatmış olduğumuz tesisleşme hamlesi içerisinde çok büyük  yatırımlar gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakan olduğu dönemde  başlayan bu yatırımlar şu anda artık sona geliyor. Türkiye'nin bu son dönemde  yapmış olduğu sportif altyapıyla ilgili en yakın ülke Amerika Birleşik Devletleri. Onun dışında Türkiye kadar yatırım yapmış başka bir ülke yok."
 
Yapılan statlarla ilgili de bilgi veren Bakan Kılıç, şunları kaydetti:
 
"Şu anda Gaziantep Stadı bitmiş, Malatya Stadı son aşamasına gelmiş  durumda. Sivas yeni stadında oynuyor. Eskişehir yeni stadını kullanıyor. Kocaeli  ve Sakarya statları son aşamada. Trabzonspor şu anda bitmiş Şenol Güneş Spor  Kompleksi'nde maçlarını yapıyor. Antalyaspor ve Bursaspor yeni statlarında  oynuyor. Beşiktaş yeni stadyumunda oynuyor. Daha önce Galatasaray ve Fenerbahçe statlarını bitirmişti ama onlar da yeni stat sayılırlar. Diyarbakır'da çok hızla  ilerleyen bir inşaatımız var. Hatay'da hızla ilerleyen bir inşaatımız var.  Adana'daki stadyum yoğun bir şekilde devam ediyor."
 
Futbol dışında diğer branşlara da önem verdiklerine işaret eden Bakan  Kılıç, "Amatör spor branşlarında basketbol, voleybol, hentbol... Kış sporlarını  öne aldığımızda curlingde yakın zamanda takımlarımız büyük başarı elde etti. Buz  hokeyi takımımız yoluna devam ediyor. Gençlerimizi destekliyoruz, desteklemeye  devam edeceğiz. Bu tip çalışmalarla inşallah önümüzdeki dönemde de Türkiyemizin  spor temsilini çok daha üst bir noktaya taşımış olacağız." ifadelerini kullandı.
 
Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığının yapmış olduğu yatırımların  doğrudan vatandaşların hayatına ve sosyal dokuya dokunan yatırımlar olduğunu  belirterek, ülke genelinde yüzme havuzları, spor kompleksleri, mahalle tipi  sahalar inşa ettiklerini anımsattı.
 
AK Parti iktidarlarının kentlerdeki farklılıkları ve tarihsel yapıları  ön plana çıkaran yapılar inşa etmeye çalıştığını aktaran Kılıç, sözlerini şöyle  tamamladı:
 
"Bununla beraber güncel mimariyi yansıtan binalar da oluyor. Örneğin  İlkadım'da inşa edilen gençlik merkezi, tarihsel dokuyu da içerisinde barındıran  geleneksel mimarinin de yansıması olan bir yapı. Ümit ediyorum yakın zamanda  Ankara ile ilgili açıklayacağımız projede de bu izleri görmeniz mümkün olacak.  Başkentimizle ilgili olan yatırımın açıklamasını son aşama geldikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak."

 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ