Genelkurmay Akar: Mücadelemiz aralıksız devam edecek

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: "Terörle mücadelemiz en son terörist yok edilinceye kadar yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız devam edecek."

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-17:35 Perşembe
AA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Türk  Silahlı Kuvvetleri (TSK), başta FETÖ olmak üzere PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ terör  örgütleriyle ve her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla  mücadelesini sürdürmektedir. Bu mücadelemiz en son terörist yok edilinceye kadar  yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız devam edecektir." dedi. 

Orgeneral Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar  Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri  Komutanı Koramiral Adnan Özbal ile Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı  2018 Yılı 3. ve 4. Dönem Uzman Erbaş Diploma ve Bröve Takma Töreni'ne katılmak  üzere Isparta'ya geldi.

  Kente gelişinde havalimanında Vali Şehmus Günaydın tarafından  karşılanan Orgeneral Akar, Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi  Komutanlığına geçti.

Komando beresi takan Akar'ın tören alanına gelmesinin ardından  başlayan törende İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu.

Konuşmasına yoğun ve zorlu eğitim dönemini başarıyla tamamlayan uzman  erbaş ve sözleşmeli erleri kutlayarak başlayan Akar, askerine "Mehmetçik",  ordusuna "Peygamber Ocağı" diyen, şehitliği ve gaziliği rütbelerin en yücesi  gören milletle ordu arasında güçlü bir bağ olduğunu vurguladı.

Orgeneral Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık köklü  tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de bağrından çıktığı asil milletimizin  sevgisine ve güvenine layık olmak için ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışı  içinde yurt içinde ve sınır ötesinde her türlü tehdit ve tehlikeye karşı  mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmektedir." diye konuştu.

Bin yıldır millete vatan olan bu coğrafyada var olmak için etkin,  caydırıcı ve saygın bir ordunun önemine dikkati çeken Orgeneral Akar, şunları  söyledi:

"TSK, bugün sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, yerli, milli ve  modern teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, yurt içi ve uluslararası görevlerde  sağladığı başarıları, bölge ve dünya barışına katkılarıyla dünya ordularının  saygıyla takip ettiği önemli bir güçtür. TSK, terörle mücadele kapsamında çukur  operasyonlarıyla teröristleri kazdıkları çukurlara gömmüş, 15 Temmuz hain darbe  girişimi sonrasında ise Fırat Kalkanı, ardından Zeytin Dalı Harekatı'nı başarıyla  icra ederek gücünden birşey kaybetmediğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Bugün TSK, içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenerek  asil milletimizin kendisinden beklediği egemenlik ve bağımsızlığımızı koruma  görevini yüksek bir şuur ve üstün bir başarıyla yerine getirmeye devam  etmektedir."

"Komando ölmez, vatan bölünmez"

Uzman erbaş ve sözleşmeli erlerin ailelerine de seslenen Orgeneral  Akar, ailelerin evlatlarını büyük emek ve fedakarlıkla yetiştirdiklerini ve Türk  Silahlı Kuvvetlerine emanet ettiklerini belirtti.

Onların Peygamber Ocağı'nda yürekleri vatan, millet, bayrak ve meslek  sevgisiyle dolu olarak yetiştiğini anlatan Akar, "Bugün onları ülkemizin  güvenliği için her türlü engeli aşacak, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı  koyabilecek kabiliyette, yüksek nitelikli komandolar olarak mekteb-i asli olan  kıtalarına, komanda taburlarına uğurluyoruz." dedi.

Kahraman komandolara da hitap eden Orgeneral Akar, "Askerlik  mesleğinin temel değerlerini ve askeri atmosferi benimsemiş, silah arkadaşlığının  anlamını ve önemini kavramış, vazife, şeref ve dürüstlük kavramlarını kendisine  ilke edinmiş, mutlak itaate dayalı disiplinle, ciddiyet, samimiyet, diyalog ve  koordinasyon içinde çalışma anlayışına ve yüksek fiziki yeteneğe sahip, asil  milletimizin büyük fedakarlıklarla sağladığı kaynak ve malzemeyi israf etmeden  uygun biçimde kullanma bilincine ulaşmış, vatanını ve milletini canından çok  seven bireyler olarak yetiştiniz." ifadelerini kullandı.

Kursu başarıyla tamamlayan komandoların vatan savunmasında önemli  görevler üstleneceğine inancını dile getiren Akar, "Şerefli bir ordunun  mensupları olarak bağrından çıktığınız asil milletimize tarihimizde olduğu gibi  sadakat, fedakarlık ve komando ölmez, vatan bölünmez kararlılığıyla hizmet  edeceksiniz." şeklinde konuştu.

Askeri disiplinin önemine işaret eden Orgeneral Akar, şunları söyledi:

"Asil milletimizin bağrından çıkan TSK, binlerce yıllık şanlı  tarihimizden süzülüp gelen köklü gelenekleri, milli ve manevi değerleriyle  Anayasa'da belirtilen çerçevede ve yasalar doğrultusunda dün olduğu gibi bugün de  milletinin emrinde ve görevinin başındadır. En büyük takdir güvenilmek, en büyük  başarı bu güvene layık olmaktır anlayışını benimsemiş olan TSK, asil milletimizin  sevgi ve güveninden aldığı güçle bayraklaşan vatan topraklarının yani 800 bin  kilometrekarenin bütünlüğü ve güvenliğiyle milletimizin yani 81 milyon  insanımızın egemenlik ve bağımsızlığı için gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır  demeden başta FETÖ olmak üzere PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütleriyle ve her  türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.  Bu mücadelemiz en son terörist yok edilinceye kadar yurt içinde ve sınır ötesinde  aralıksız devam edecektir."

Konuşmaların ardından komandolar tarafından göğüs göğüse muharebe  gösterileri düzenlendi. Dereceye girenlerin brövelerini takan Orgeneral Akar'a  vatandaşlar yoğun sevgi gösterilerinde bulundu.

Orgeneral Akar, vatandaşların "Türkiye seninle gurur duyuyor"  sloganları ve sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık verdi.

Komando marşının okunduğu, komando yemininin edildiği tören, mezun  uzman erbaşların geçişiyle sona erdi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ