Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri

1
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
Yetmez Hocam yetmez... - Şansal Büyüka (Milliyet)

Aykut Hoca, ”iyi futbol, özlenen Fenerbahçe“ için iki ay süre istediğinde “özlenen Fenerbahçe için dilerim iki ay yeter“ demiştim. Göztepe maçında bir kez daha gördük ki, eksikleri gidermek, taraftarın gözüne girmek, futbolun gereklerini yerine getirmek için bu iki ay bile yetmeyecek gibi...

Şurası kesin: Giuliano, Soldado, sakatlığı alışkanlık haline getirmezse Mehmet Ekici takıma girdiğinde, bu takımın havası mutlaka değişir, bir başka olur... Ama buna rağmen Fenerbahçe yıllardır futbolu o kadar unuttu ki, unuttuklarını hatırlamak, daha ileri gitmek Aykut Hoca’nın istediği bu iki aya sığmayacak sanki.
Göztepe takımı tam 10 yabancı ile oynamasına rağmen maça ve oyuna yabancı kalmadı. Fenerbahçe ise her şeyi Valbuena’dan bekledi. Fransız yıldız hemen her maçta olduğu gibi gene tek başına çok şey yaptı... Ama takım arkadaşlarının büyük bir bölümü, Fransız yıldıza “Fransız“ kaldılar...
Neustadter buysa, yeni bir stopere “acil“ koduyla ihtiyaç var. Alınmayacaksa Skertel‘in yanına hemen Mehmet Topal‘ı çekmek gerekiyor… Zaten orta alana Giuliano‘lar, Mehmet Ekici‘ler girdiğinde bu alanda mutlaka yer açmak gerekiyor…
Volkan‘a da şaşırıyorum… Bu hatanın adı “şanssızlık“ olamaz… Kameralara “görüntü“ verirken, topu ağlarında gördü… Volkan arkasında Kameni gibi bir kaleci bekliyorsa işini daha ciddiye almak zorunda…
Acı ama gerçek… Mazisiyle göz kamaştıran Van Persie, bu haliyle yedek kulübesinde bile yer bulamaz… Hele Dirar… Her maçı böyle oynayacaksa Fenerbahçe adına “eyvah eyvah…“
Fenerbahçe henüz hücum edemiyor, savunma yapamıyor… Bir Ghilas bile tek başına Fenerbahçe savunmasını dağıtmaya yetti… Her şeyini ortaya koyan, çırpınan, yaratan bir Valbenua, ona eşlik etmeye çalışan Skrtel, İsla ve Alper… Gerisi yok…
Geçen sezonun başarılı hakemi Yaşar Kemal Uğurlu‘nun bu sezona iyi başlangıç yapamadığını söylemeliyiz… Fenerbahçe‘nin ilk golünde asisti yapan İsmail ofsayt... Alper’e yapılan ve ciddi anlamda tartışılacak iki penaltı pozisyonu var… Elbette Rotman‘ın ilk yarıda topa en ufak müdahelesi olmadan Alper‘i biçişi… Bunu yapan oyuncu sararmaz, kızarır… Fenerbahçe o kadar kötü ki, hakemin kötülüğü arada kaybolup gitti…
Bir de o yeşil formalar… Fenerbahçe zaten futboluyla sahada görünmüyor… Bir de yeşil çimlerin üstüne yemyeşil formayla çıkınca tam kayboluyor… Oysa taraftar yıllardır takımını arıyor… Fenerbahçe‘nin bu kadar kaybolmasına izin vermeyin… Umarım Aykut Hoca yıllardır kayıp olan bu takımı yeniden ortaya çıkartır...

2
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
Yeterli değil - Erman Toroğlu (Sabah)

Fenerbahçe'de bir farklılık vardı. İki yabancı teknik adamdan sonra Aykut Kocaman ile sanki futbolcular biraz daha ciddiler. Biraz daha kenara bakarak oynuyorlar. Ama Fenerbahçe'nin oyunu ve mücadelesi yeterli mi? Hayır. Neye göre değil? Yatırılan paralara göre. Ne yatırdın, ne oynadın, ne kazandın ona bakacaksın.
Volkan Demirel yalnız bu maçta değil 3 yıldır hep geriye gidiyor. Ama maalesef aldıkları ikinci kalecilerle onu tehdit edemiyorlar. Kameni iyi ama kaleyi alamadı. Fabiano da iyi kaleciydi ama o da kaleyi alamamıştı. Böyle Volkan'a da iyilik yapmıyor. Demek ki birileri yukarıdan karışıyor. Üstüne gelen topta uçmasına gerek yoktu. İyi kaleci iki ayağı mümkün olduğu kadar yerde olan kalecidir. Fazla uçan kaleci makbul değildir. Volkan gelen topa önce yumruk mu atayım tutayım mı dedi kararsızlık geçirdi. Topu iki eli arasında yumurtladı.
Fenerbahçe bu sene bolca transfer yaptı. Göztepe de yaptı. Tabii iki takımın da aldığı futbolculara yatırılan paralara baktığınızda sarı-lacivertlilerinki bayağı bir meblağ tutuyor. Ama sahaya bakıyorsunuz arada bir fark göremiyorsunuz. Oyun olarak Göztepe iyi mücadele etti, iyi yardımlaştılar. Bu puan kayıpları ve bu oyun başta belki su götürür ama böyle devam ederse, seyirci de küserse Fenerbahçe'nin işi çok zor olur.
İki takımın oyunları aynıydı. Zaten skor da eşit. Burada kazançlı olan kim Göztepe. Kayıp olan Fenerbahçe. Ligin ilk 5-6 haftası hem şampiyonluk için hem düşme hattı için çok önemlidir. Bu 5-6 haftayı kayıpsız atlatanlar düşme hattına girmezler, şampiyonluğa oynuyorlarsa yukarıda kalırlar.

3
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
F.Bahçe kaldığı yerde! - Ercan Güven (Milliyet)

Açık konuşmak gerekirse, kulüplerin bol keseden yabancı takviyeleri ile “21. yüzyılın en çetin mücadelesine” aday bu sezonda, kimse formasına, tarihine şöhretine güvenmemeli. 

Özellikle de Fenerbahçe!
Zaten beş takımın şampiyonluğa oynadığı belli, diğerlerinde de ekmek aslanın midesinde.
İşte Göztepe...
14 yıl aradan sonra lige dönmüş tam 16 transfer yapmış. Sabri dışında tamamı yabancı onbirle sahada ki, geçen sezondan bir topçusu kalmış. Frankfurt hava alanı gibi takım.  
Lakin alışma, yabancılık çekme, uyum sağlama derdi yok eloğlunun. Takır takır oynadı. 
Özellikle ilk yarıda Fenerbahçe’ye baskı yapıp kendi sahasında hapsetti. Ortada sıkıştırdı. Pas oyunun bozdu. İlerde çoğalmasına engel oldu. 
Bir tek Alper’e kaldı oyunu ileri taşımak. 
Neden?.. Çünkü Aykut Kocaman temkinli olmayı tercih etmiş, savunmanın önüne Topal ile Souza’yı dikmişti yine. 
Sanki “nerede kalmıştık” diyordu hoca... Takımın geçtiğimiz sezondan farkı sağdaki arkalı önlü Isla-Dirar ile tüm yük sırtına bindirilen Valbuena’ydı. 
Yakında isyan eder Fransız... Geriye gelip top almak onda, sağ-sol demeden kanatları harekete geçirmeye uğraşmak onda, gerisi sanki halı sahada. 
Isla, Dirar da dahil... Henüz tanıtım kasetlerindeki klasa ulaşamadılar!
Çalışmayan kanatlar, hareketsiz forvet, miskin paslarla nasıl iyi başlayacaktı Fenerbahçe lige. 
Giullano, Ekici, Soldado elbet monte edilecek bu takıma ama o sırada çok değerli puanlar uçmasa... Çünkü bu ligde ekstra puan kazanmak hayal gibi; ayağına geleni tepmek ise sakarlık değilse gaflet. 
Van Persie’ye takmış olanlar var yarım yamalak diye... Hakkını yemeyelim sakat yıldızın; sahada kaldığı 68 dakikada çok iyi durumda olsa da fark etmezdi çünkü hayal gibiydi ona topla buluşmak, arkadan destek bulmak. Bakın iki kere pozisyon buldu, birincisi 38. dakikada. 
Bir de kaleci Volkan var tabi... Zaten formsuzdu, 8. dakikada Castro’nun uzak şutunu tutup içeri atarak hem o sırada galip durumdaki Fenerbahçe’nin moralini bozdu hem de bu sezon ilk kaleci olma ihtimalini dibe vurdurdu. En azından dinlenmesi lazım Volkan’ın. Oynarsa bu moralle kart görüp dinlenir.  
İkinci yarıda oyunu biraz daha genişletmeye çalıştı Fenerbahçe. Göztepe de ona uydu. Lakin daha açık bu oyunda golü bulan ilk taraf Göztepe oldu. Çünkü ev sahibinin hücumunda beş Göztepeli Fenerbahçe sahasına doluşuyor, Fenerbahçe atağında bir, bilemediniz iki forvetin rakip ceza alanında becerisine kalıyordu pozisyon yaratmak. Fenerbahçe ise duran topa Skrtel’in kafasıyla beraberliği buldu. 
İşte bu golden sonra Aykut Hoca, Dirar’ın yerine Aatıf’ı, Van Persie’nin yerine Ahmethan’ı sürdü sahaya. Teknik taktik değişiklik olmasa da İzmir sıcağından nefesi tükenenleri yenilemek için olsa gerek. 
Çünkü oyunda bir şey fark etmedi. Hatta tersine... 
Fenerbahçe yine kötü başladı lige... Ama merak etmeyin Aykut Hoca’nın dediğine göre “bir ay üç hafta kaldı” düzelmeye! 
4
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
1 puan iyi sonuç - Ersin Düzen (Vatan)

MAÇIN 55. dakikasındaki istatistik, F.Bahçe’nin İzmir’den mutsuz dönmesinin kısa bir özetiydi aslında. Topla en çok buluşan futbolcular, 2 stoper ve De Souza idi. Çünkü sarı-lacivertliler geniş alanda oynadı, tehlike bölgesine topu taşımakta başarısız oldu. İki stoperin kaleye yakın oynaması, De Souza ve Mehmet Topal’ı da olumsuz etkiledi. Zaten yetenek konusunda problemli olan orta sahanın rakip yarı alandaki işlevi ilk goldeki asist dışında sıfırdı.
 
F.BAHÇE’NİN geçen sezonki görüntüsünden farkı, Valbuena gibi kaliteli ve oyun aklına sahip bir futbolcuya olması. Takımını oynatmak için elinden geleni yaptı. Adam geçti, top sakladı, kısa-uzun pas verdi, duran topları etkili kullandı. Ama tek başına ancak bu kadar!
Alper gayretli ama bir maçta parladı ve eski haline döndü. Van Persie yarım oyuncu. Tam kapasite ile randıman almak bence bu sezon da imkansız.
 
TAKIMDA DEĞİŞİM KAÇINILMAZ
 
KADROSUNUN tamamına yakını yenilenmiş olsa da Göztepe daha organize göründü ve rakibine asla boyun eğmedi ve net pozisyonlar vermedi. Üstelik, son bölümlerde kontratakları iyi değerlendirseler, galip gelebilirdi. Kısa zamanda, takımı toparlayan Tamer Hoca’yı tebrik etmek gerekir.
 
F.BAHÇE’DE Aatif ve Ahmethan’ın oyuna girişi olumlu etki gösterse de sarı-lacivertliler rakip alandaki baskısını bir türlü pozisyona çeviremedi. Eğer Valbuena dışında sınıfı geçen başka isim söyleyemiyorsak F.Bahçe için 1 puan bile olumlu bir sonuç.
 
YENİ transferler ile F.Bahçe’de değişim olacağı kesin. Mevcut oyunu çok fazla eleştirmek haksızlık olur. Ancak şunu da unutmamak gerekir; takımda Aykut Hoca’nın verdiği şansı harcamaması gereken futbolcular var. Bunların başında kaleci Volkan Demirel geliyor. Yediği ilk golde ‘poz vereyim’ derken, topu kalesinde gördü!
5
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
Başı ağrıyacak - Ömer Üründül (Sabah)

Eğer Giuliano ve Soldado hazır gelmezse Fenerbahçe’nin bu sezon da başı çok ağrır.

Fenerbahçe maça atak ve de hazırlanışı güzel erken bir golle başladı. Ancak bu golden kısa süre sonra kolay bir uzak şutta kaleci Volkan tuttuğu topu içeri atınca skora denge geldi. Devre sonuna kadar genelde kontrol Fenerbahçe'deydi. Ama genelde hücum girişimleri kısır kaldı. Olumlu icraatlar sadece Valbuena'dan geldi. Sol kulvardan içe doğru hareketlenip adam eksiltip sağ kulvara çok etkili toplar atarak Isla ve Dirar'a elverişli ortam hazırladı. Bunun dışında yepyeni bir takım olan rakip karşısında hücum zenginliğinin sağlanamayışının bir önemli nedeni de Robin van Persie yüzünden bir bakıma 10 kişi oynamak.
İkinci devre yine Fenerbahçe atak başladı ama Göztepe Teknik Direktörü Tamer Tuna bu defa sol kulvarına yardımlaşmalı tedbir getirmişti. Oyun iyice sıkıştı ve bir kontrataklarda da Göztepe çok kritik bir anda skor avantajı elde etti.
Ardından üçüncü gol de geliyordu ama hakem Kemal Yaşar Uğurlu çok yanlış bir faul kararı ile atağı kesti. Sonrasında da Fenerbahçe en azından çok çabuk ihtiyacı olan beraberlik golüne, kilitlenen oyunda bir duran topla ulaştı. Sonra Aykut Kocaman iki değişikliğe gitti. Ancak takımın en başarılı ismi Valbuena'da da bir yorgunluk başlayınca geriyi iyi kapatan Göztepe karşısında hiç pozisyon bulunamadı.
Bu arada Aykut Kocaman, üçüncü değişiklikte Neustadter'i çıkarttı. Bu yanlış hamle sonrasında Göztepe son dakikalarda iki tane yüzde yüzlük gol fırsatını kaçırdı ve bu şekilde de Fenerbahçe yenilgiden kurtulmuş oldu.
Fenerbahçe'nin dün oynadığı futbol hiçbir ışık vermedi. Yeni bir takım karşısında bu kadar üretkensiz bir futbol kabul edilir gibi değil. Takımın iki yeni transferi var. Eğer Giuliano ve Soldado fizik olarak güçlü bir şekilde takıma girmezlerse Fenerbahçe'nin bu sezon da başı çok ağrır. Şunu unutmamak lazım ki günümüz futboluda eğer iyi bir santrforun yoksa büyük hedefleri başarmam mümkün değildir.
6
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri
7
Göztepe-F.Bahçe maçının ardından spor yazarlarının görüşleri

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ