Guliyev'in gözü Avrupa rekorunda

Dünya şampiyonu milli atlet Ramil Guliyev, en büyük hedefinin 200 metrede Avrupa rekoru kırmak olduğunu söyledi.

01.12.2017 Cuma Güncelleme : 01.12.2017-12:42 Cuma
AA
Londra'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metre  yarışını birinci sırada tamamlayarak Türkiye'ye bu organizasyondaki ilk altın  madalyasını kazandıran 27 yaşındaki Azerbaycan asıllı Türk sporcu Ramil Guliyev,  2018 Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları'nın hazırlıklarını Serik ilçesi Belek  Turizm Merkezi'nde sürdürüyor.
 
Guliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç branş denedikten  sonra 14 yaşında atletizme başladığını, kısa zamanda dereceler elde edince "Bu  spora devam edeceğim." dediğini anlattı.
 
Anne ve babasının da atlet olması nedeniyle kendisini desteklediğini  dile getiren Guliyev, elde ettiği başarıların ardından Azerbaycan'daki sportif  imkanların yetersiz olmasından dolayı başka bir ülkeye geçmeye karar verdiğini  anlattı. İlk tercihinin kardeş ülke Türkiye olduğunu belirten milli atlet, şöyle  konuştu:
 
"Potansiyelimin çok büyük olduğunu görüyordum. Çok çalışmam lazım ki o  potansiyeli gerçeğe çevireyim. Antrenman yapmak için yer lazımdı. O zamanlar  Azerbaycan'da bu çok zordu. Çünkü antrenman yapacak yer yoktu. Kamp var, gidecek  yer yoktu. Yurt dışı kampına göndermiyorlardı. Çok zor bir durumdu. Orada sağlam  bir şey yapamayacağımı düşündüm. 'İyi bir yere gitmem, derece için ülke  değiştirmem daha güzel olur.' dedim. İlk başta Türkiye'yi düşündüm. Çünkü Türkiye  bizim gibi bir ülke. Türkiye olmasa o zaman başka bir ülkeyi düşünebilirdim.  Açıkçası başka ülkelerden teklif de vardı.  Onları istesem hemen alırlardı. Ama  ilk başta Türkiye ile iletişim kurdum."
 
Türkiye'ye geçiş yaptığı için ceza alarak üç yıl uluslararası  yarışmalara katılamadığını aktaran Ramil Guliyev, bu yılların kendisi için çok  zor geçtiğini ifade etti. 
 
İlk hedef Avrupa rekoru
Londra'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nın çok önemli bir yere sahip  olduğunu vurgulayan Guliyev, şunları kaydetti:
 
"Bu organizasyon, katıldığım 3. Dünya Şampiyonası'ydı. Hep final  koşuyordum ama derece yapamıyordum. O yarışta şansı yakaladığımı hissettim. Bu  yolda 10 yıldır çalışıyorduk. Bu madalya için çok çalıştık, 10 yılın emeğinin  sonucu bir anda geldi. Şu anda en büyük hedefim 200 metrede Avrupa rekoru kırmak.  Avrupa'nın ardından dünya rekoru kırıp, olimpiyatlarda madalya kazanmak  istiyorum. Olimpiyatlara kadar tüm programım hazır. Bir program dahilinde  çalışmalarımı sürdürüyorum."
 
"Kimse kimin kazanabileceğini bilmiyor"
Guliyev, efsane atlet Usain Bolt'un atletizmi bırakmasının ardından  bir boşluk yaşanmadığını, bu branşta her zaman yarışacak sporcuların olduğunu  söyledi.
 
Bolt'un herkesten 2-3 kat güçlü bir sporcu olduğunu vurgulayan  Guliyev, "Şimdi, öne çıkan 15 sporcu var. Ortalama aynı güçteler. Aynı güçte  olduğumuz için yarışma daha heyecanlı geçiyor. Çünkü, kimse kimin  kazanabileceğini bilmiyor. Herkes kazanabileceği ihtimali nedeniyle yarış güzel  oluyor." ifadelerini kullandı.
 
"Azerbaycan'dan çok tebrik geldi"
Ramil Guliyev, Azerbaycan'ı hiçbir zaman unutmadığını, çünkü orasının  doğduğu ve büyüdüğü ülke olduğunu dile getirdi.
 
Bu nedenle Londra'daki yarıştan sonra Türkiye ile Azerbaycan  bayrakları ile tur attığını vurgulayan Guliyev, "Yarış sonucuna Azerbaycanlılar  da çok sevindi. Oradan çok tebrik geldi. Medyada çok yayımlandı. Açıkçası o kadar  çok iyi karşılanmayı beklemiyordum. Kötü karşılasalar da fark etmezdi. Ben yine  iki bayrakla tur atardım. Ama çok iyi oldu, çok güzel oldu. Çok sıcak  karşıladılar. Açıkçası çok sevindim." diye konuştu.
 
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ