Serj Sarkisyan

 Ermeni siyasetçidir. 2008 yılından beri Ermenistan'ın devlet başkanı olarak görev yapmaktadır.
 
Meslek yaşamı
Sarkisyan 1974-1979 yılları arasında Erivan'daki bir elektrikli cihaz fabrikasında torna bölümünde çalışmıştır. 1979 yılında Stepanakert Şehir Komünist Partisinin gençlik kolunun başkanlığını yapmıştır. Ardından Stepanakert Şehir Komitesi Propaganda Bölümü Başkanlığında, Dağlık Karabağ Bölgesel Komitesi Komünist Örgütünde sırasıyla ikinci ve birinci sekreterlik görevlerinde bulunmuştur. Bu dönemde son olarak Dağlık Karabağ Özerk Oblastı'nın 1988-1991 yılları arasında ikinci sekreteri olan Genrih Poğosyan'ın asistanlığını yapmıştır.
 
1991-1994 yıllarında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Savunma Ordusu'nun başına geçti. Karabağ Savaşı sonrasında yine aynı dönemin Ermeni komutanlarından Vazgen Sarkisyan ile beraber Ulusal Kahraman Madalyası'na layık görüldü. 1996-1999 yıllarında milli güvenlik bakanlığı, 1999-2000 yılında milli güvenlik konseyi sekreterliği ve 2000 yılından itibarende bu görevle beraber savunma bakanlığı görevini üstlendi.
 
2007 yılında kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine Robert Koçaryan tarafından başbakanlığa atandı.
 
2008 başkanlık seçimleri
2008 yılında yapılan başkanlık seçiminde eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan ile yarıştı ve %52 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. Seçimler sonrasında rakibi Levon Ter-Petrosyan taraftarlarınca seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla 20 Şubat-1 Mart arasında büyük kitle gösterileri düzenlendi.
 
Dış siyaset
Dağlık Karabağ konusunda tutumu
Thomas De Waal'ın eserinde aktardığına göre Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı ile alakalı olarak şu sözleri söylemiştir:
 
Hocalı'dan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil nüfusa karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık ve olay işte bu. Aynı zamanda o delikanlıların arasında Bakü'den ve Sumgayıt'tan kaçanların da olmasını anlamalıyız.
2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın kararını tanımaya yönelik sorular üzerine Sarkisyan:
 
"Kosova'nın tanınması için soruna yönelik ciddi anlamda tartışmak gerekmektedir. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Sovyet hukukuna uygun olarak bağımsızlığını kazanmıştır ve biz Karabağ'ın bağımsızlığını diğer anlaşmazlıklara emsal olarak görmüyoruz" demiştir.
 
"Biz yakın gelecekte Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımayı düşünmüyoruz. Ancak, Ermenistan her zaman ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını savunmuştur ve bu açıdan Kosova'nın bağımsızlığını hoş karşılıyoruz" demiştir.
 
Türkiye ile ilişkiler
 
Sarkisyan 2011 Van depremi dolayısyla başsağlığı dilemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile telefon görüşmesi yaparken, 24 Ekim 2011
Serj Sarkisyan, Eylül 2008'de 2010 FIFA Dünya Kupası eleme maçları dolayısıyla Erivan'da yapılacak olan Ermenistan-Türkiye maçına Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etmesi uluslararası yankı bulmuş ve birçok ülkede yakınlaşma için "futbol diplomasisi" tanımlaması yapılmıştır. 2009'un Ekim ayında Türkiye'de oynanacak Türkiye-Ermenistan rövanş maçı için kendisine Abdullah Gül tarafından gönderilen resmi daveti kabul etmiştir. Ancak, 23 Nisan 2009 tarihinde ABD'nin Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, yalnız Türkiye Ekim 2009'a kadar Ermenistan'la hudutları koşulsuz şekilde açarsa rövanş maçına gideceğini söylemiştir. Türkiye ise sınırın açılmasının ancak Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'dan geri çekilmesine bağlı olduğu açıklamasında bulunmuştur. Fakat bu koşullara bağlı kalmadan Türkiye'yi ziyaret eden ilk Ermenistan başkanı olmuştur.
 
Temmuz 2011'de Ermeni dili ve edebiyatı yarışmasında öğrencilerden birinin, “Batı topraklarımızı Ağrı Dağı’yla birlikte geri alabilecek miyiz” sorusuna yanıt veren Sarkisyan, "Bu sizin neslinize bağlı. Mesela benim nesil, üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi. 90’lı yıllarda vatanımızın parçası Artsah'ı düşmanın elinden kurtardık. Her neslin bir görevi vardır. Siz de ileride bizim gibi görevinizi yerine getirip getirmeyeceğiniz, birlik ve beraberliğinize bağlıdır. Biz Ermeni ulusu her zaman anka kuşu gibi küllerden dirilmeyi başarmışızdır. Ama şunu da söylemem gerek. Günümüz dünyasında ülkelerin itibarı yüzölçümüyle ölçülmüyor. Ermenistan modern, güvenli ve ekonomide başarılı ülke olursa itibarı da o denli yüksek olacaktır" demiştir.
 
Özel yaşamı
Serj Sarkisyan 1971 yılında Erivan Devlet Üniversitesi'ne girmiştir. 1971-1972 yıllarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri'nde görev almıştır ve 1979 yılında Erivan Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümü'nden mezun olmuştur. 1983 yılında Rita Dadayan ile evlenen Sarkisyan'ın Anuş ve Satenik adlarında iki kızı dünyaya gelmiştir. Sarkisyan'ın Maryam adında bir kız torunu ve Serj ile Ara adlarında iki erkek torunu bulunmaktadır. Ermeni Satranç Federasyonunun başkanı olan Sarkisyan anadili Ermenicenin yanında Rusçayı da bilmektedir.

Serj Sarkisyan

için 578 adet arama sonucu bulundu.