Hakan Atilla davasında karar çıktı

ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan  eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, davaya bakan Yargıç  Richard Berman'ın açıkladığı karara göre 32 ay hapis cezası aldı.

16.05.2018 Çarşamba Güncelleme : 16.05.2018-21:15 Çarşamba
AA

Davanın yargıcı Berman, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde  yargılanan Attila hakkındaki kararını açıkladı.
  
Sabah saatlerinde başlayan ceza duruşmasının sonunda açıklanan karara  göre Atilla, 32 ay hapis cezası aldı. Yaklaşık 14 aydır hapiste bulunan  Atilla'nın hapiste geçirdiği sürenin 32 aydan düşüleceği bildirildi.

Atilla'nın avukatları kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

ABD'deki İran yaptırımları davasında 3 Ocak'taki duruşmadan suçlu  bulunan Atilla'nın ceza duruşması son olarak 7 Mayıs'tan 16 Mayıs'a ertelenmişti.

Savcılık ise davanın yargıcı Berman'dan Atilla için 188 aydan fazla  (15,5 yıl) hapis ile 50 bin ila 500 bin dolar para cezası vermesini talep  ediyordu.

Atilla'nın avukatları ayrıca, bu davanın benzersiz bir dava olduğuna,  İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden birçok uluslararası bankaya sadece para  cezası kesilip hiçbir çalışanına dava açılmazken ABD ile hiçbir bağlantısı  bulunmayan Atilla'nın yargılandığına ve kanıtların Atilla'nın, ''aç gözlülüğünün  peşinden giden, bu entrikanın mimarı Rıza Sarraf'ın komplosuna alet edilen bir  devlet memuru olduğunu gösterdiğine'' dikkati çekmişti.

Jüri, Atilla'yı hakkındaki 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulmuş, "kara  para aklama" suçlamasında ise masum olduğuna karar vermişti.

ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart  2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf, yargılanmasına kısa bir süre kala  26 Ekim 2017’da hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine  gitmişti.

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla ise 27 Mart 2017 New  York'ta  gözaltına alınmış ve davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ