HDP Milletvekili Ayhan 1 yıl 3 ay hapse mahkum oldu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'a, "terör  örgütü propagandası"ndan yargılandığı davada bir yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldı.

17.07.2017 Pazartesi Güncelleme : 17.07.2017-13:45 Pazartesi
AA

HDP Şanlıurfa  Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında "terör örgütünün  cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek ve övgü oluşturacak  şekilde açıklama ve paylaşımları" nedeniyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle  dava açılmıştı.  5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Ayhan hakkında bugün karar verildi. Ayhan'ın katılmadığı duruşmada  avukatlardan Sevda Çelik Özbingöl ile beraberindeki 5 avukat  hazır bulundu. Avukat Özbingöl, müvekkilinin hafifletici sebeplerden faydalanmasını  istedi. Talebi reddeden mahkeme heyeti, sanık Ayhan'ı ''terör örgütü  propagandası'' suçundan bir yıl 3 ay hapse mahkum etti. 

TERÖRİSTLERİ ÖVMÜŞTÜ 

İbrahim Ayhan 2015 yılında sosyal medya hesabından; Tunceli’de güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada öldürülen terör örgütü PKK’nın sözde Tunceli sorumlusu 'Baran Dersim' kod adlı İsmail Aydemir ile Suriye'nin Kobani'de DEAŞ ile çıkan çatışmada ölen Aziz Güler'in fotoğraflarını paylaşıp yormu yapmıştı. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ