HDP Milletvekili Beştaş hakkında tahliye kararı

Adana  Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında terör soruşturması kapsamında  yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye kararı verildi

21.04.2017 Cuma Güncelleme : 21.04.2017-19:48 Cuma
AA

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Adana  Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın yargılandığı davanın ilk duruşmasında  tahliyesine karar verildi. 

8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Beştaş tutuklu bulunduğu  Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)  aracılığıyla katıldı.

Cumhuriyet Savcısı, mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyetini  gerekçe göstererek, Beştaş'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

İddianamede yer alan suçlamalara ilişkin savunma yapan Beştaş, üzerine  isnat edilen suçlamaları reddederek, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep  etti.

Talebi değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla Beştaş hakkında yurt  dışına çıkış yasağı ve tahliye kararı verdi.

Duruşmayı, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Ziya  Pir, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Leyla Birlik ve Mahmut Toğrul ile Beştaş'ın  yakınları da izledi.

Talep edilen ceza

İddianamede, HDP Adana Milletvekili Beştaş hakkında, "silahlı terör  örgütüne üye olmak", 6-8 Ekim olaylarında "suç işlemeye tahrik" ve "2911 Sayılı  Yasaya Muhalefet" suçlarından 8,5 yıldan 23 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti  halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına  hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ