Herkes çocuklar için koşacak

Her yıl ayrı bir sloganla gerçekleştirilen Vodafone 39. İstanbul Maratonu bugün gelecek nesiller için yapılacak.

12.11.2017 Pazar Güncelleme : 12.11.2017-2:30 Pazar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul’un Vodafone isim sponsorluğunda düzenlenen organizasyonda 86 elit atlet boy gösterecek. Toplamda ise 25 bin çipli koşucu dereceye girmek için ter dökecek. Yaklaşık 100 bin kişi de halk koşusuna katılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Spor İstanbul’un düzenlediği ve 2012 yılından bu yana ‘Altın’ kategoride yapılan Vodafone 39. İstanbul Maratonu bugün koşulacak.
 
Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon, maraton (42,195 kilometre), 15 kilometre ve 10 kilometre çipli koşular, 8 kilometrelik halk koşusu ve tekerlekli sandalye yarışı kategorilerinde gerçekleştirilecek. Yarışlarda bu sene yaklaşık 25 bin kişi çipli koşularda ter dökecek, 100 bin kişinin de halk koşusuna katılması bekleniyor.
 
Dev organizasyonda 86 elit atlet boy gösterecek. Türkiye’nin yanı sıra Kenya, Etiyopya, Namibya, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Fransa, Sırbistan ve Litvanya’dan gelecek atletler rekor için koşacak. Erkeklerde, en iyi derecesini 2 saat 6 dakika 10 saniye ile bu yıl nisan ayında yapan Kenyalı Lonyangata favori olarak gösteriliyor. Kadınlarda ise en iyi zamanını 2.20.59 ile Paris Maratonu’nda 2. sırayı alarak yapan Kenyalı Barsosio zirve için öne çıkıyor.
 
 
Bin çocuğa eğitim
Son yıllarda farklı konulara dikkati çekmek için koşulan İstanbul Maratonu’nun bu seneki teması çocuklar olacak. 2015’te “Kadına şiddete dur de”, 2016’da ise “15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz” temalarıyla gerçekleştirilen organizasyonun bu yılki sloganı, “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” olarak belirlendi. Organizasyonun isim sponsoru Vodafone, Vodafone Park önünde kurulacak ‘Yarını Kodlayanlar’ standına gelip kayıt yaptıran ilk bin çocuğa kodlama eğitimi verecek.
 
 
Parkur değişti
Vodafone 39. İstanbul Maratonu parkurunda da değişiklikler yapıldı. Yarışların startı, Anadolu yakasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 250 metre gerisinden verilecek.
 
42,195 kilometrelik maratonun startı 09.00’da yapılacak. Atletler, köprüyü geçtikten sonra Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Atletler, sahil yolunu takip ederek Havuzlu Kavşak’tan geldikleri istikamete dönecek. Tekrar Sahil yolundan Gülhane Parkı’na doğru devam ederek parkın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasında olan bitiş noktasına gelecek. 15 kilometre koşusu 09.15’te başlayacak ve Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer alan alt geçit civarında sona erecek. 09.30’da startı verilecek olan 10 kilometre koşusu ise Eminönü’ndeki İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde tamamlanacak. 09.45’te Altunizade Köprüsü altından başlayacak halk koşusu da Dolmabahçe’deki Vodafone Park önünde son bulacak.
 
 
Kapalı yollar 
Vodafone 39. İstanbul Maratonu nedeniyle bazı yollar sabah 04.00’ten itibaren trafiğe kapatılacak ve en son geçen yarışmacının ardından kademeli olarak açılacak. 
 
Avrupa yakasında kapalı olan yerler: Eminönü ve Sirkeci Sahil yolu, Kennedy Caddesi. Zincirlikuyu D-100 kuzey katılımı, Metrobüs durakları (Beşiktaş istikameti), Dolmabahçe ışıklar Şişhane ışıklardan Kasımpaşa’ya mecburi yön, Kasımpaşa’dan Unkapanı köprü ayrımı, Perşembe pazarından Unkapanı köprü ayrımı.”
Anadolu yakasında kapalı olan yerler: Kısıklı Caddesi’nden D-100 kuzey-güney katılım, Beylerbeyi Abdullahağa Caddesi’nden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü kuzey katılım. 
 
Öte yandan Avrasya Tüneli çift yönlü olarak kapanacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanacak sürücüler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü istikametine yönlendirilecek.
 
 
Mobil tavşan atlet görevde 
İstanbul Maratonu’nda koşacak elit atletlerin her kilometrede geçiş sürelerini gösteren bir uygulama hayata geçirilecek. Spor İstanbul’un organizasyondaki dereceleri öne çıkarmak için düşündüğü bu yenilikte sistem araçları, sporcuların önünde ilerleyecek. Atletler, her kilometredeki derecelerini bu araçtan görebilecek. Kendi performansını ile hedeflediği sürenin ne kadar önünde ya da gerisinde olduğunu tespit eden sporcular, temposunu düzenleyebilecek.
 
Ödül 1 milyon dolar 
Dereceye giren sporculara 1 milyon dolar ödül dağıtılacak. Maraton genel klasmanda erkekler ve kadınlarda ilk 8, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 7 bin, 5 bin, 3 bin, 2 bin ve bin dolar alacak. Ayrıca Türk sporcu tasnifi için toplam 64 bin dolar ödül belirlenirken, ilk 5’e giren erkek ile kadın atletler, sırasıyla 12 bin, 8 bin, 5 bin, 4 bin ve 3 bin dolar ödül elde edecek. Maraton zaman bonusu ise 310 bin dolar olacak. Etkinlikte 15 kilometrelik genel klasman için toplamda 18 bin dolar, Türk sporcu tasni fi için 6 bin dolar ödül verilecek.
 
 
 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ