‘İki temel iddiamız var’

Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Çankaya’nın Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “İlk olarak belediyeciliğin sosyal demokratların ve Atatürkçülerin işi olduğunu söylüyor ve bunu uygulamalarıyla ortaya koyuyoruz. İkinci olarak en değerli arsalarımızı rantın değil halkın hizmetine sunuyoruz ve bunu da geçtiğimiz 4 yıl içinde kanıtladık.”

14.03.2018 Çarşamba Güncelleme : 14.03.2018-1:30 Çarşamba
Ömür Ünver

Çankaya tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirerek 2014 yılından bu yana 7 kreş, 3 kültür merkezi, 3 pazaryeri, 13 Çankaya Evi, 6 Baharevi, Çocuk Teknoloji Evi, öğrenci yurdu ve 54 yeni park, 75 taksi durağı, 70 muhtarlık gibi çok sayıda eseri Çankayalılara kazandıran Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Milliyet’e konuştu:

Türkiye tarihinde bir ilçe belediyesi olarak en kapsamlı yatırım programını hayata geçirdik. Belediyeciliğin sosyal demokratların işi olduğunu; çalışmanın, üretmenin Atatürkçülerin, temel sorumluluğu olduğunu hizmetlerimizle ve kazandırdığımız eserlerle ortaya koyuyoruz. Çankaya’yı yenileyeceğimize, kalıcı eserler kazandıracağımıza söz vermiştik. Yaklaşık 4 yıl içindebu sözümüzü tutmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Türkiye’nin en büyük ilçesinde ve İnsani Genişleme Vakfı tarafından Türkiye’nin en iyi ilçe belediyesi seçilen Çankaya’da örnek belediyeciliği göstermek için gece gündüz tüm mesai arkadaşlarımla birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Halkımızın ayak bastığı her yeri güzelleştirmeye özen gösteriyoruz. Çankaya’yı yenileyeceğimizi söylemiştik ve göreve geldiğimizden bu yana 181 okulu yeniledik. 75 taksi durağı, 70 muhtarlık binası yaptık. 89 ibadethanede tadilat yaptık. 640 bin ton asfalt attık, 516 bin 242 metrekare renkli kaldırım yaptık. Belediyecilik adına var olan mevcut sorunları gidermekle birlikte kültür merkezleri, Çankaya Evleri, kreşler, Türk Eğitim Derneği ile ortaklaşa yaptığı 420 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu, kent meydanları, spor tesisleri, sosyal projeler ile farklı bir yönetim anlayışının mümkün olduğunu, sürdürülebilir olduğunu yaşayarak ve uygulayarak gösteriyoruz”

“Her bölgeye bir eser hedefimiz var”

Çankaya Belediyesinin, son yıllarda yatırımların belediyesi olarak yaşama geçirdiği projeleri ve eserleriyle Çankaya’ya yeni bir çehre kazandırdığını, her yaştan, her kesimden Çankayalının ya da Çankaya’dan yolu geçen herkesin yararlanabildiği Çankaya Belediyesi hizmetlerinin kreşlerden başlayıp spor tesislerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirten Alper Taşdelen,

“Öğrenciye de, esnafa da, girişimciye de, yoksula da, hastaya da her kesimin neye ihtiyacı varsa dokunmaya özen gösteriyoruz. Geride bıraktığımız Kasım ayında göreve geldiğim günden bugüne kadar yaptıklarımızı ‘Mazbatadan Bugüne Yüz Güldüren 100 Rekor’ başlığıyla Çankayalılarla paylaştık.

‘En Kıymetli Hazinemiz’ olarak nitelendirdiğimiz Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Çankaya’nın en büyük yatırımı. Yapımı devam eden Kültür Merkezi, Başkent Ankara’da bir ilk olacak. Uluslararası standartlarda projelendirilen AKM, dünyanın her ülkesinden kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek büyüklükte inşa ediliyor. Akustik özelliklerin ön planda tutulduğu 1000 ve 500 kişilik salonları, seyirci ve sanatçıların tüm ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Atatürk Kültür Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük kültür merkezi olacak özelliklere sahip.

Sanatçılarımızın kıymetini daha yaşarken biliyor ve onları Çankaya’da yaşatmayı önemsiyoruz. Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’ni Çankaya’ya kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz Ocak ayında da Nazım Hikmet’in 116. Yaş gününde Kültür Merkezi bahçesinde dev şair Nazım ve usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin bir arada olduğu anıt heykelin açılışını yaptık. 25 yıl Çankaya’ya hizmet veren ve yıprandığı için yıkılıp yeni bir yapıya kavuşan Yılmaz Güney Sahnesi de sanatçının adına yakışır bir mimariyle yeniden yaptık” diye konuştu.

21. yüzyılın halkevleri

Yediden yetmişe tüm Çankayalıların hobi, meslek edinme ve kişisel gelişim kurslarından ücretsiz yararlanabildiği ve Alper Taşdelen’in “21. Yüzyılın halkevleri” olarak tanımladığı Çankaya Evleri de yaygınlaştırılıyor. Esat, 100. Yıl, Bilkent, Mutlukent, Ümitköy, Türkkonut, Çayyolu, Bayraktar, Sokullu, Cebeci, Emek; 11 Çankaya Evini hizmete açan Taşdelen, 2 Çankaya Evini de bu yıl Çankayalıların kullanımına sunacaklarını açıkladı. Çankayalıların buralarda sosyalleşmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda bilgilendirme seminerlerine de katılabildiğini belirten Taşdelen, eğitim, sanat, kültürel ve sosyal aktiviteye kadar birçok alanda vatandaşların doğrudan yararlanabileceği yatırımlara imza atmaya devam edeceklerini söyledi. Sosyal demokrat belediyeciliğin kalesi Çankaya Belediyesinin yakında yeni bir tesisi daha hizmete açacağını ifade eden Taşdelen, “Yıldızevler Mahallesi’nde düğün, nişan, yemek yapılabilecek 1000 kişilik salonu, 400 kişilik nikah salonu, Çankaya Evi de bulunan sosyal tesis inşa ediyoruz. Çankaya’da önemli bir ihtiyacı gidermiş olacağız” diye konuştu.

Yeşil alan ve parklar

İlçedeki yeşil dokuyu artırmak için park açmaya devam eden Çankaya Belediyesi, 54 yeni park açılışı gerçekleştirdi, 96 parkı yeniledi. Siyasetten sanata hayatın her alanında var olmuş kişilerin isimlerini parklarda yaşatmaya çaba gösterdiklerini belirten Alper Taşdelen, “Uğur Mumcu, Bülent Ecevit, Can Yücel, Cahit Sıtkı Tarancı, Muammer Aksoy, Fethi Sekin, Ömer Halisdemir gibi simge isimleri Çankaya’da ölümsüzleştirirken toplumsal hafızada yer edinen olayları da unutturmuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük öneme sahip olay ve kişi isimlerini AhlatlıbelAtatürk Parkı, Kurtuluş Savaşı Parkı, İsmet İnönü Parkı gibi isimler vererek vefamızı göstermeye çalışıyoruz” dedi. Başkan Alper Taşdelen, Spor Toto Teşkilatı ile de işbirliği yaparak Şenol Güneş, Tayfun Talipoğlu, Abdullah Baştürk isimlerini de spor parklarında yaşattıklarını sözlerine ekledi.

Kreş sayısı artıyor

Çocukların okulöncesi eğitimine ve kadınların çalışma hayatına katılımına tam destek verdiklerini söyleyen Alper Taşdelen, görev döneminde 7 kreşi hizmete açtıklarını, bu yeni kreşlerde 940 çocuk daha okul öncesi eğitim imkanına kavuştuğunun altını çizdi. Taşdelen, toplam 1500 çocuğun eğitim alabildiği kreşlerin, ebeveynlere çocuklarını hem güvenli bir çatı altına emanet etmenin hem de düşük ücretle hizmet almanın memnuniyeti yaşattığını da vurguladı. 

Çocuklara dünya klasikleri

Çocukların eğitimine önem verdiklerini kaydeden Taşdelen, “Bu dönem eğitim alanında yapılan en önemli projelerimizden biri ‘Çankaya Çocuk Kitapları Serisi’ oldu. Sadece Çankaya’da değil Türkiye’nin en ücra köyleri dahil 380 bin adet Bilim Hikayeleri Serisi, Tükenmez Hayatlar Serisi ve Tükenmez Kitaplardan oluşan serilerimizi çocuklara ulaştırdık. Çocukların eğlenerek öğrenmesini amaçladığımız; rüzgarın oluşması, çikolatanın erimesi, yerçekimi, havanın dolaşımı, sesin oluşması gibi merak edilen bilimsel konuların, somut hikayeler ve çizimlerle anlatımından oluşan Bilim Hikayelerinin yanı sıra dünyaca ünlü sanat ve bilim insanlarının hayatını anlatan seri ve dünya klasiklerinden oluşan serileri de çocuklara armağan ettik” dedi.

HALKA DOKUNAN PROJELER

Temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilik alanında da vatandaşların bütçelerine katkı sunan proje üreten ve uyguladıklarını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, halka dokunan projeleri de hayata geçirdiklerini söyledi. 2017 Nisan ayından bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlar için nakdi destek sağlayan Halk Kart, özel sağlık kuruluşlarında yüzde 50’ye varan indirim sağlayan Sağlık Kart ve yabancı dil eğitiminde yüzde 60’a varan indirim sağlayan Yabancı Dil Protokolü projelerini vatandaşla buluşturduklarını kaydeden Taşdelen, “2017, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde imza altına aldığımız Sağlık Kart indirim protokolü ile Çankayalıların 35 özel sağlık kuruluşundan yüzde 50’ye varan indirim almasını sağlıyoruz. Proje başladığından bugüne kadar 50 bin Sağlık Kart dağıtımı gerçekleştirdik. Dil okulları ile imzaladığımız protokolle, devlet üniversitelerinden mezun ya da halen öğrenci olan 18-30 yaş arası kişilerin de yüzde 60’a varan indirimlerle yabancı dil öğrenmelerine imkan sunuyoruz” dedi. 

Dar gelirlilere destek

İnsana dokunan bir projeyi daha hayata geçirerek, dar gelirli 2000 aileyi kapsayacak “Çankaya Halk Kart” projesini başlatan Alper Taşdelen,şu ana kadar 405haneyenakdi destek sağlanmasına olanak sundu.Karta yatırılan 300 lira nakit para ile diledikleri yerden alışveriş yapabilme imkanınakavuşan Çankayalıların, Çankaya Halk Kart sahibi olabilmek için Çankaya’da ikamet etmesi, üzerine kayıtlı taşınmazın bulunmaması, maddi desteğe ihtiyacı olması ve hanede kişi başına gelirin asgari ücretin üçte birini geçememesi koşullarını taşıması gerekiyor. 

20 bin Çankayalı gezdi

Çankaya Belediyesi, ilk kez 2017 yılında “Kalpten Gelen Yolculuk” adıyla başlattığı kültür gezileri ile 20 bin Çankayalının Amasra, Kapadokya, Eskişehir ve Konya gibi illeri görmesini ve yeni kültürler keşfetmesini sağladı. 2018 yılında da gezilere devam edeceklerini belirten Alper Taşdelen, “Gezilerimizde yeni rotalar olacak. Dünya Kültür Mirası listesindeki Safranbolu ile tarih ve kültürü,  tarihimizde çok önemli bir yeri olan Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı toprakları ziyaret ederek de Milli gururu tekrar yaşatacağız” dedi. 

Farklı sosyal aktivite imkanı

İki bin 752 metrekare alan üzerine inşa edilecek Buz Pateni Salonu vatandaşların farklı sosyal faaliyetlerde bulunabilmelerine ve spor yapabilmelerine de imkan verecek. 578 metrekare buz pisti ve 200 kişilik seyirci tribünü bulunan tesis ayrıca buz hokeyi yapmaya da uygun olacak. 

Uğur Mumcu’ya vefa

Çukurambar bölgesinde 60 dönümlük alan üzerinde hizmet veren Çankaya Parkı adını, katledilişinin 25. yılında gazeteci-yazar Uğur Mumcu adıyla değiştiren Çankaya Belediyesi, parkın girişine de Uğur Mumcu’nun heykelini dikti. 3 metre 40 santim yüksekliğindeki anıt heykel 200 kilo ağırlığında. Ön tarafında bulunan “Uğurlar Olsun”  yazısıyla dikkat çeken anıt, Uğur Mumcu, sağ ve sol yanında ellerinden tuttuğu bir kız ve bir erkek çocuk ile betimleniyor. 

Taşdelen, Çankaya’da ilkleri hayata geçirdiklerini söyledi. Çankayalıların yıllardır hasret kaldığı yüzme havuzlarının ilki Birlik Mahallesi’ndeki Lozan Park içinde inşa ediliyor. Çiğdem ve Dikmen’de yapılacak havuzlarla birlikte Çankaya Belediyesinin bu yönetim döneminde 3 havuz, Çankayalılara kazandırılanlar arasında yer alacak. Önümüzdeki günlerde ise Oran bölgesine inşa edilecek Buz Pateni Salonu’nun temelini atacak.

Pazaryerlerini de farklı bir yapıya dönüştürmek için harekete geçen Belediye, 100. Yıl Pazaryeri’ni yıkıp yeniden yaptı. Haftanın her günü spor, sosyal ve kültürel etkinliklerde de kullanılabilecek pazaryerleri Esat ve Öveçler bölgesine de yapılıyor.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ