‘İmar Barışı’na hücum var!

8 Haziran’da başlayan İmar Barışı’na e-Devlet üzerinden başvurular ilk 3 günde 200 bine dayandı. Büyük çoğunluğu konutlar için olan başvurular içinde iş yeri başvuruları da var.

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-2:26 Perşembe
EKONOMİ SERVİSİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi almak için e-Devlet üzerinden başvuran yapı sahibi sayısının ilk üç günde 188 bin 571’e ulaştığını bildirdi. İmar Barışı düzenlemesinde başvuruların 8 Haziran itibarıyla e-Devlet üzerinden alınmaya başladığını hatırlatan Özhaseki, “İlk üç günde uygulamaya  başvuran vatandaşların sayısı dikkat çekici noktaya ulaştı. e-Devlet’ten sisteme ilk üç günde 171 bin 638 konut sahibi, 16 bin 933 de iş yeri sahibi başvurdu” dedi.

Vatandaşa uyarı

İmar Barışı düzenlemesine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabileceklerini aktaran Özhaseki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin vatandaşa yardımcı olacağını dile getirdi.

Bakan Özhaseki, “Büro açarak, yönlendirmek isteyenlere vatandaşlarımız itibar etmesinler. Kendileri isterlerse doğrudan internet ortamında sisteme girebilir, il müdürlüklerimize gidebilir, ilçelerde de tapu müdürlüklerimize giderek, oradan yardım alabilir” dedi.

Başvurularda İstanbul için farklı bir yol izlediklerini anlatan Özhaseki, “İstanbul’da 40 yerde büro açtık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesislerini kullanıyoruz. Adresler belli. Vatandaşlar ilçedeki memurlarımız vasıtasıyla başvurabilir” dedi.

Son tarih 31 Ekim

İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile sisteme giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor. Söz konusu sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, “İmar Barışı Başvuruları” bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabilecek.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ