Isparta’da ‘Helal turizm merkezi’ kuruldu

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-1:30 Perşembe
AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU / Ankara

Süleyman Demirel Üniversitesi, bünyesinde, “Helal turizm uygulama ve araştırma merkezi” kuruldu. Merkezin helal turizm arzı ve talebi konusunda araştırmalar yapacağı, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda helal turizm temalı eğitim içerikleri oluşturacağı ifade edildi.

TSE, 18 Şubat 2016’da Türkiye’deki oteller için, “Helal Yönetim Sistemi” standartlarını belirlemişti. Hazırlanan kitapçıkta, “’Helal Turizm’ “Müslümanlar tarafından İslami değerler çerçevesinde dinlenmek, giyinmek, beslenmek, eğlenmek, görmek, tanımak ve aynı zamanda ibadetlerini rahatlıkla yapabilmek üzere düzenlenen geziler ile bir ülkeye gezgin (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümü” olarak tanımlanmıştı.

Konu üzerindeki tartışmalar sürerken, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden ilginç bir adım geldi. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle üniversite bünyesinde, “Helal turizm uygulama ve araştırma merkezi” kuruldu. Yönetmelikte, merkezin amaçları, “helal turizm konusunda araştırmalar yapmak”, “proje çalışmaları üretmek”, “eğitim çalışmaları gerçekleştirmek” ve “helal turizm konusunda standardizasyon ve sertifikasyon faaliyetlerine katkıda bulunmak” olarak açıklandı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ