İşte takımların tüm transferleri ve son durumları... VFŞL başlıyor!

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 16 Haziran'da 1907 Fenerbahçe Espor ile Dark Passage arasında oynanacak karşılaşma ile başlıyor. Büyük heyecanın başlamasına sayılı günler kala takımların son durumunu gelin hep birlikte beraber inceleyelim.

13.06.2018 Çarşamba Güncelleme : 13.06.2018-20:43 Çarşamba

Emir Soysal / Skorer

İncelememize son şampiyon Bahçeşehir Supermassive ile başlıyoruz.

BAHÇEŞEHİR SUPERMASSIVE:

KMF finalinde rakibi Royal Bandits'i oynamış oldukları üstün bir oyun neticesinde 3-1  mağlup eden ve Kış Mevsimi Finali şampiyonu olan Bahçeşehir Supermassive, MSI 2018 için ön eleme hakkı kazanarak Berlin'in yolunu tuttu.

Temsilcimiz, burada Brezilya'dan KaBuM, Okyanusya'dan Dire Wolves ve Japonya'dan PENTAGRAM'ın yer aldığı B grubunu 5 galibiyet 1 mağlubiyet gibi ezici bir üstünlük ile domine ederek grup 1.liğini elde etti. Temsilcimiz, Play-Off mücadelesinde ise Endonezyalı rakibi Evos Esports'a 3-1 mağlup olarak MSI 2018'e veda etti.

Kadrosunun tamamını koruyan geçtiğimiz mevsimin şampiyonu Bahçeşehir Supermassive şampiyonluğun hala en güçlü favorisi! Ve hedefleri daha önce kazanamadıkları Türkiye Büyük Finali şampiyonluğu ünvanı! 

1907 FENERBAHÇE ESPOR:

TBF 2017 Şampiyonu 1907 Fenerbahçe Espor, kadrosuna 2 oyuncu katarak beklentilerin bir kez daha TBF şampiyonluğunu olduğunu belirtti. İstenilen performansın bir türlü alınamadığı Koreli ormancı Chaser ile ise yollar ayrıldı. Ormancı pozisyonu için taraftarların ve oyuncuların yakından tanıdığı ve aynı zamanda kazanılan TBF 2017 şampiyonluğunda büyük pay sahibi olan eski oyuncusu Move ile anlaşma sağladı. Sarı lacivertliler ayrıca son dönemin parlayan destek oyuncularından biri olan Only35 ile anlaşma sağlayarak Alt koridorunda olası bir rotasyonun sinyallerini sağlamış oldu.

DARK PASSAGE:

Türk Espor tarihinin en başarılı organizasyonlarından biri olan Dark Passage, kadrosunda çok büyük bir değişime gitti ve geçtiğimiz mevsim takımda bulunan tüm oyuncularıyla yollarını ayırdı.

Takım, öncelikle üst Koridor oyuncusu Marshall ile yollarını ayırdı ve Doğuş Üniversitesi Aurora'dan ayrılan Panky ile anlaştı.

Ardından yıldız Ormancısı KaKao'nun yerine Crush, Orta Koridor oyuncusu TRY'ın yerine ise geçtiğimiz mevsim Yükselme Ligi'ni domine eden ve Türk Espor tarihinin en tanıdık yüzlerinden birisi olan LongB ile anlaşma sağladı.

Dark Passage, alt koridorunda ise istenilen performansı bir türlü vermeyen Nişancı Ruvelius ile yollarını ayırdı. Son olarak neredeyse son güne kadar Japone takımda kalacak gibi gözükse de kişisel sebeplerden dolayı o da bu mevsim profesyonel sahnede olmamayı tercih ederek takımdan affını istedi. Dark Passage, kadrosuna son olarak geçtiğimiz mevsim Yükselme Ligi ekiplerinden Team Cappadocia ile başarılı maçlar çıkaran ve dikkatleri üstüne çeken Kairos'u takıma monte ederek transfer defterini kapattı.

ROYAL BANDITS:

Geçtiğimiz mevsime Oyun Hizmetleri’nin slot hakkını satın alarak başlayan Royal Bandits, Alt koridoruna HolyPhoenix ve Dumbledoge gibi yıldız isimler dahil ederek tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Üst koridor için ise geçtiğimz mevsim Dark Passage'da görmüş olduğumuz genç yıldız adayları arasında kendine yer bulan Broken Blade ile anlaşma sağlayan ekip, Ormancı ve Orta Koridor rollerine Ever8 Winners'dan Malrang ve Cepted'ı dahil ederek lig kadrosunu duyurdu.

Ligde yer alan en kaliteli kadrolardan birisine sahip olan Royal Bandits, mutlak hedef olarak kendilerine şampiyonluğu belirlemişti. Mevsim içinde ligin açık ara en dominant takımı olan Bahçeşehir SuperMassive'e karşı güzel oyunlar ortaya koymuş olsalar da, makro oyunda göstermiş oldukları eksiklikler neticesinde mevsim boyunca oynadıkları 4 maçı da rakibine karşı kaybetti. Ligde Bahçeşehir Supermassive fırtınası eserken, Royal Bandits ise artık mevsimi 2.bitirmeyi ve Mevsim Finallerine katılmayı kafasına koydu. Nitekim öyle de oldu, Royal Bandits, Bahçeşehir Supermassive'in hemen altında ligi 2.sırada tamamlayarak Mevsim Finallerine Yarı Final'den başlama hakkı kazandı. Yarı Finalde ise rakibi YouthCrew'i 3-0 gibi net bir skor ile geçerek adını finale yazdırdı.

Finalde rakibi Bahçeşehir Supermassive olan yıldızlar karması, serinin genelinde rakibine kıyasla vasat bir performans sergileyerek seriyi 3-1 kaybetti ve 2.lik ile yetinmek zorunda kaldı.

Mevsiminde bitişiyle Royal Bandits için adeta yaprak dökümü başladı. Yıldız Koreli oyuncuları Malrang ve Cepted ile yollarını ayırdığını duyuran ekip, son olarak Yıldız nişancısı HolyPhoenix ile de yollarını duyurduğunu açıkladı. Takımdan ayrılan yıldız oyuncularının yerine sırasıyla Ormancı rolü için Closer, Orta Koridor için ise geçtiğimiz senelerde Galatasaray Espor takımından tanıdığımız Alman orta koridor oyuncusu Abbedagge ile anlaşma sağladı. Takım son olarak kariyerinde H2k, Copenhagen Wolves ve Ninjas in Pyjamas takımlarında oynamış olan Çek nişancı Freeze ile anlaşarak kadrosunu tamamladı. Her ne kadar topluluk tarafından ana hedefin artık Şampiyonluk olmadığı ve dolayısıyla kulübün hedefleri küçülttüğü eleştirisi getirilse de Royal Bandits hala Bahçeşehir Supermassive'in ardından Şampiyonluğun en büyük adaylarından biri.

HWA GAMING:

Dark Passage ile birlikte Espor tarihinin en köklü takımlarından biri olan, ilk şampiyon HWA Gaming, mevsime Orta Koridor ve Nişancı değişikliği ile başladı. Sempatik tavırlarıyla taraflı-tarafsız herkesin sevgisini ve takdirini kazanan Achuu ile yollarını ayıran ekip, Nişancı pozisyonunu genç oyuncu Innaxe ile doldurdu. Orta Koridor'da ise Yıldız oyuncusu Xico ile mevsimin bitişine yakın göreceli bir ivme kazanmış olsa da kötü gidişata dur diyemeyen ve mevsim finallerine kalamayan takım, Yıldız orta koridor oyuncusu Xico ile de yollarını ayırarak ondan boşalan Orta Koridor pozisyonuna eski adıyla Scarlet Red Hands şimdi ki adıyla Telrac'ı getirdi. Genç ve yetenekli bir oyuncu grubunu bünyesine alan ekip, kağıt üzerinde zayıf halkalardan biri gibi gözüküyor olsada Vadi'de işlerin değişebileceğini, şayet takım uyumu sağlandığı taktirde iyi yerlerde olacakları umudunu taşıyor.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ AURORA:

Geçtiğimiz mevsimi oldukça iyi geçiren ekiplerden biriside hiç kuşkusuz Doğuş Üniversitesi Aurora oldu. Sezon başında Bahçeşehir Supermassive'den ayrılan, Türk Espor tarihinin en iyi oyuncusu olarak gösterilen Yıldız orta koridor oyuncusu Naru'yu renklerine bağlayan ekip ekip, Nişancı pozisyonu için ise Koreli Rain ile anlaşma sağlayarak adeta dosta güven, düşmana korku saldı. Sezon başında kısmen kötü oynadıkları maçlar olsa da takım Mevsim finalleri yaklaştıkça kendini buldu ve adını yarı final'e yazdırdı. Mevsim içinde Rogu - Farfetch değişikliğini sık sık görmemize rağmen bu Yıldız adayı Nişancı Rain için pek de bir sorun teşkil etmedi. Ekip, Yarı final karşılaşmasında, Mevsim şampiyonu Bahçeşehir Supermassive'in rakibi oldu. Her ne kadar zorlasalarda Vadi'den 3-1 mağlup ayrıldılar. Taraflı tarafsız tüm Espor severlerin takdirini ve sempatisini kazanan Doğuş Üniversitesi Aurora, Yaz mevsimine gelindiğinde ise takım kadrosunda yalnızca tek bir değişikliğe gidererek kadrosunun iskeletini korumayı başaran nadir ekiplerden biri oldu. Doğuş Üniversitesi Aurora'da yalnızca Üst Koridor oyuncusu Panky yerine, Üst Koridor yıldız oyuncuları arasında kendine yer bulan Hioss ile anlaşma sağladı. Geçtiğimiz mevsim Yükselme Ligi'nde Beşiktaş Espor forması giyen Hioss böylelikle profesyonel kariyerine başlamış olduğu Doğuş Üniversitesi Aurora'ya dönüş yapmış oldu. Bahçeşehir Supermassive ve Royal Bandits ile birlikte Doğuş Üniversitesi Aurora şampiyonluğun favorileri arasında yer alıyor.

YOUTHCREW:

Tıpkı Doğuş Üniversitesi Aurora gibi YouthCrew'da,  kadrosundan yalnızca 1 oyuncu ile yollarını ayırarak iskelet kadrosunu korumayı başardı. Orta koridor'da Koreli yıldız oyuncusu CoCo'dan bir türlü istediği verimi alamayan ekip çareyi yolları ayırmakta bulmuş olacak ki CoCo ile yollar ayrılıp, İsveçli MagiFelix ile anlaşma sağladı. Üst Koridor'da ise Şampiyonluk Ligi'nin en yetenekli oyuncularından olan Elwind'i kadrosunda bulunduran takım, Alt koridorda ise ligin hem en temkinli hem en yetenekli nişancılarından birini barındırıyor; Madness.! Kadro kalitesini tartışmanın bile yersiz olacağı takımın en büyük sıkıntısı; Konsantrasyon!

BURSASPOR ESPORTS:

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nin çiçeği burnunda ekibi Bursaspor Esports, geçtiğimiz mevsim Beşiktaş Esports'u 2-0 geriden gelip 3-2 yenerek Şampiyonluk Ligi'nin yolunu tutan Macro Maniacs'ın slot hakkını alarak eSpor sahnesine adım attı. Kadrosunda diğer takımlara göre kısmen yeni yüzlere yer varan takım, Alt koridora Twitch yayınlarından tanıdığımız gurbetçi oyuncu Hades UnderWorld ile anlaşarak tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Destek pozisyonu için kariyerinde daha önce sırasıyla Dark Passage ve Bahçeşehir Supermassive formaları giyen yıldız adaylarından Tolerant ile anlaşan takım, Üst Koridor için Ragner, Ormancı için Stefan ve son olarak Orta koridor için ise Milica ile anlaşarak transferi sonlandırdı. Her ne kadar kağıt üstünde en zayıf halka gibi gözükseler de Bursaspor Esports, agresif alt koridoru ile rakiplerine adeta 'Kolay lokma değiliz!' mesajı veriyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ