İzmir’i turuncuya boya kampanyası

25 Kasım – 10 Aralık tarihlerinde, en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddete karşı, İzmir’in sesini duyurmak amacıyla bir sivil inisiyatif oluşturuldu ve “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyası başlatıldı.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-7:24 Perşembe

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirlemişti ve “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla bir kampanya başlatmıştı. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın dört bir yanında, şehirlerin turuncuya boyandığı, harika örnekler ile karşılaştık.

Bu sene, 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerinde,  en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddete karşı, İzmir’in sesini duyurmak amacıyla bir sivil inisiyatif oluşturduk ve “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyası başlatmak için yola çıktık. Kampanyamız, Sabancı Üniversitesi İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Platformu, İzmir Ticaret Borsası, Göztepe Spor Kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü tarafından da desteklendi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformu oluşturuldu. Platform, kısa sürede Hürriyet’in, Ege İhracatçı Birlikleri’nin ve Boyner’in de desteğini aldı.

25 Kasım’da başlayan ve 16 gün sürecek olankampanyamız boyunca, tüm İzmirlilere, balkonlarını, binalarını, dükkanlarını, restoranlarını ve kafelerini turuncu ışıklandırmaları, turuncu bayraklar ve balonlar ile süslemeleri, kampanyayı sosyal medya hesaplarında paylaşmaları, arabalarına turuncu kurdele takmaları ve 10 Aralık’ta saat 14.00’te, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak yürüyüşümüze katılmaları için çağrıda bulunuyoruz.

“İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyası, son 5 yılda 1500 kadının öldürüldüğü veher iki kadından birinin fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak ve gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak açısından çok önemlidir ve kitlesel bir etkinliğe dönüşmesi için İzmir’in önde gelen kurum ve kuruluşları ile tüm İzmirliler tarafından desteklenmelidir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ