Kadın Olmak

08.03.2018 Perşembe

Kız çocuğu olarak dünyaya geliyorsan, işin daha zor. Çünkü Kadın'sın bilmelisin kahkaha atmamayı, bilmelisin yerini, susmalısın, çocukken evlenebilirsin, kıyafetinle yargılanabilirsin, kırıp dizini oturmalısın... Ben de varım, burdayım demek için mücadele etmek zorundasın. Başarmak için, elde etmek için, ayakların üzerinde durmak için hep daha fazla çaba göstermelisin.

Oysa ki sen Kadın'sın ... İçinde uçsuz bucaksız, bitmek tükenmek bilmeyen enerjinin, bereketin farkındasın değil mi? Erkeğin bir adım gerisinde değil tam da yanında...doğuran, besleyen, büyüten, sevgisiyle sarmalayan, şifa veren... Yeri geldiğinde anaç yeri geldiğinde zorlukları birer birer aşan savaşçı. kendi ayakları üzerinde duracak gücü bulabilen...

#bencekadınolmak dokunduğunu güzelleştirebiliyor olmak... O güç sende var.. Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun...

 

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
 
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
 
kaynak:wikipedia
 
 
Nil Doğan
http://www.instagram.com/iletisimci.anne