Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: "Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES) ile birlikte şiddetle mücadelemizde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanını daha da genişletmiş olacağız. Bu sistem sayesinde artık şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınlarımızın ihbarlarına en hızlı şekilde ulaşacağız" dedi.

16.05.2018 Çarşamba Güncelleme : 16.05.2018-15:22 Çarşamba
AA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan  Kaya, "Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES) ile birlikte şiddetle mücadelemizde  bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanını daha da genişletmiş olacağız.  Bu sistem sayesinde artık şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan  kadınlarımızın ihbarlarına en hızlı şekilde ulaşacağız." dedi. 

Bakan Kaya ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vali Galip  Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen "Kadın Destek (KADES) Mobil Uygulama  Tanıtım Toplantısı"na katıldı.

Konuşmasında KADES'in kadına yönelik şiddetle mücadeleye önemli bir  katkı sunacağını aktaran Kaya, bu uygulamayla kadına yönelik şiddetin  önlenmesinde ve en hızlı müdahalenin yapılmasında yeni bir aşamaya geçileceğini  söyledi.

Şiddetle mücadelede ilgili bakanlıklarla birlikte yerel yönetimlerin,  üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle çok daha iyi bir  seviyeye ulaşacaklarını vurgulayan Kaya, dünya geneline bakıldığında bu tür  uygulamaların birçok ülkede olmadığına dikkati çekti.

Konuşmasında ramazan ayının mübarek olması temennisinde bulunan Kaya,  "Bu mübarek günlerin arefesinde maalesef çok buruk bir şekilde ramazana girdik.  Gazze'de yaşanan insanlık dramı uykularımızı kaçırıyor, yüreklerimizi kanatıyor  ve bu yaşanan insanlık dramı karşısında yine çok şükür ki Türkiye var diyoruz."  diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine İslam İşbirliği  Teşkilatı Liderler Zirvesi'nin  cuma günü İstanbul'da toplanacağını anımsatan  Kaya, "Bu zulüm karşısında dünyaya sesini ilk duyuran Türkiye oldu ve Sayın  Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan oldu. Orada haince katledilen  bebekler, masum yavrular, kadınlar, engelli bireyler insanlığın vicdanını  gerçekten kanatır durumda." ifadelerini kullandı.

Kaya, bu zulmün bir an evvel son bulmasını dileyerek, Türkiye olarak  üzerlerine düşeni her zaman yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini  kaydetti.

"Nihai hedefimiz toplumda şiddetin tamamen yok edilmesi"

Kadına yönelik şiddetin asla kabul edilemez bir insanlık suçu olduğuna  vurgu yapan Kaya, Bakanlık olarak bu konuda "sıfır tolerans" ilkesiyle  kararlılıkla mücadeleyi sürdürdüklerinin altını çizdi.

Kaya, "Artık şiddete uğrayan kadınlarımız susmuyor, susmasınlar da.  Bakanlık olarak ilgili paydaşlarımızla birlikte şiddet olayları karşısında her  zaman mağdurun yanında ilk andan itibaren olmanın gayreti içerisindeyiz. Bundan  sonra da hep böyle olacağız. Nihai hedefimiz toplumda şiddetin tamamen yok  edilmesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Kadının güçlü olduğu bir ülkede ailenin ve toplumun da güçlü olacağına  dikkati çeken Kaya, son 16 yılda kadının güçlendirilmesi, hayatın her alanında  daha etkin ve önde olması amacıyla anayasal ve yasal düzenlemelerin yapıldığını  anımsattı.

Bu kapsamda İstanbul Sözleşmesi'ni ilk olarak Türkiye'nin  imzaladığını, 2012'de bu sözleşmeyle uyumlu 6284 sayılı Ailenin Korunması ve  Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un çıkarıldığını, böylece hukuki  altyapının güçlendirildiğini aktaran Kaya, bu yıl "Kadının Güçlenmesi Strateji  Belgesi ve Eylem Planı" ile "Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Eylem  Planı"nın uygulamaya konulacağını bildirdi.

  Kaya, Türkiye'nin 81 ilinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl  Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonlarını faaliyete geçirdiklerini de  belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Bakanlığımıza bağlı 110 kadın konukevimizle birlikte ülkemiz  genelinde144 konukeviyle hizmet veriyoruz. Ayrıca nüfusu 100 binin üzerindeki  belediyelerin konukevi açma zorunluluğu var. İçişleri Bakanlığımızla birlikte  önümüzdeki dönem için bu zorunluluğun yerine getirilmesini de takip ediyoruz. Bu  noktada İçişleri Bakanlığımızın verdiği desteğe de teşekkür ediyorum. İnşallah  önümüzdeki dönem yerel yönetimlerin de bu konuda elini taşına koymasını birlikte  sağlayacağız. Nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelere de kadın konukevi  açtıracağız."

"Kolluk birimlerimiz en hızlı şekilde kadınlarımızın yanında olacak"

Kadın konukevlerinde başta barınma olmak üzere kadınların ve  beraberindeki çocuklarının danışmanlık, hukuki, tıbbi, geçici maddi yardım, kreş  gibi tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Kaya, kadınlara farkındalık ve  mesleki eğitim hizmeti sunulduğunu, şu an 73 ilde faaliyet gösteren Şiddet Önleme  ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM), 2018 yılı sonunda 81 ilde yaygınlaştırılacağını  bildirdi.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı ile şiddete uğrayan, uğrama riski taşıyan,  destek ve yardıma ihtiyacı olan kadınlara 7/24 hizmet sunduklarını, elektronik  izleme sistemiyle takip uygulamasının Haziran 2017'de 6 ilde yaygınlaştırıldığını  anımsatan Kaya, "Bakanlığımızın veri sisteminin POLNET sistemiyle entegrasyonunu  sağlamak üzere çalışıyoruz. İnşallah yakın zamanda POLNET ile entegrasyonu  sağlamış olmayı umut ediyoruz." dedi.

Veri sisteminin Adalet Bakanlığının UYAP sistemine de entegre  edildiğini dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

  "Bugün bir araya gelmemize vesile olan Kadın Destek Mobil Uygulaması  (KADES) ile birlikte şiddetle mücadelemizde bilgi ve iletişim teknolojilerinin  kullanım alanını daha da genişletmiş olacağız. Bu sistem sayesinde artık şiddete  maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınlarımızın ihbarlarına en hızlı  şekilde ulaşacağız. Kolluk birimlerimiz inanıyoruz ki en hızlı şekilde  kadınlarımızın yanında olacak, onlarla ilgili gerekli tüm çalışmaları yapacak ve  bize yönlendirecekler.

Kadına karşı şiddetle mücadeleye akıllı çözüm getiren bu uygulama,  ihbarı yapan kişinin bizzat adresini tespit ediyor ve hızlı müdahaleyi sağlama  açısından da son derece önemli. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bu uygulamamızın  ne kadar çok kadınımızı şiddetten koruduğunu da görmüş olacağız."

Farkındalık eğitimleriyle 15 bin kamu görevlisine ulaşıldı

Kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalık oluşturmak üzere atılan  adımlara da değinen Kaya, "Bu yıl içerisinde 400 kolluk personeline eğitici  eğitimleri verdik. Ayrıca Ocak ayında 81 ilimizde kamu görevlilerine kadına  yönelik şiddetle mücadele seminerlerini yeniden başlattık. Bu seminerler  kapsamında Ocak ayından itibaren kamu görevlileri içerisinden 15 bin kişiye  ulaşmış durumdayız." diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla  sürdürüleceğini ve bu süreçte eğitimin de çok önemli olduğunu vurgulayan Kaya,  kız çocuklarının ortaöğretimde okullaşma oranının iki kat, yüksek öğrenimdeki  okullaşma oranının da 3,2 kat arttığını, ayrıca son 12 yılda, kadınların iş  gücüne katılma oranını yüzde 45, kadın istihdam sayısını da yüzde 75  yükselttiklerini dile getirdi.

Doğum-süt izinleri, kreş desteği, esnek çalışma gibi kadınların  annelik ve iş hayatını kolaylaştırıcı uygulamalara da değinen Kaya, kadının  güçlenmesi için toplumun tüm kesimleriyle iş birliği ve dayanışma içerisinde  hareket etmenin önemini vurguladı.

Kaya, "Kadınların mutlu ve güvende olmadığı bir toplumun müreffeh ve  güçlü olması beklenemez. Biz ülkemizin kadınlarını daha da güçlendirmek için  önümüzdeki dönemde daha büyük gayret içerisinde çalışacağız. Kadın, sevginin,  şefkatin, merhamet ve hoşgörü ikliminin adeta teminatıdır. Bizim kadim  medeniyetimiz ve inanç değerlerimizde kadına şiddete asla ve asla yer yoktur,  aksine kadınlarımızın hem toplum hem aile hayatına kattığı sınırsız zenginlikler  vardır." değerlendirmesini yaptı.

Yeni bir dönemin eşiğinde olunduğuna dikkati çeken Kaya, "Sayın  Cumhurbaşkanımız 'Kadına karşı istismar, şiddet ve taciz insanlığa karşı işlenmiş  büyük suçtur' diyor. Biz bu ayıbı ülkemizden tamamen silene kadar bütün çabamız  ve gayretimizle devam edeceğiz inşallah. Kadına karşı şiddetle mücadelemizi tüm  paydaşlarımızla birlikte kararlılıkla sürdüreceğiz." diye konuştu.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, KADES'in hazırlanmasında emeği  geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Toplantıya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Aysel Kandemir, Kadının Statüsü Genel Müdürü  Gülser Ustaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel  Müdürü Vekili Erhan Gülveren, Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Tuğamiral Bülent  Olcay, ilgili daire başkanları ile birim amirleri katıldı.

KADES nedir?

İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş  birliğinde hayata geçirilen ve akıllı cep telefonlarına indirilerek kullanabilen  ücretsiz mobil uygulama KADES, şiddet mağduru ya da şiddete uğrama ihtimali  bulunan kadınların kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabilmesini sağlıyor.

Mart ayında hizmete giren KADES ile kadınlar kolluk kuvvetlerine adres  bilgileri de görünecek şekilde ihbarda bulunabiliyor. Zaman kaybını önleyen ve  çok hızlı işleyen uygulamada adrese yönlendirilen kolluk kuvvetleri mağdur  kadınlara en kısa sürede yardım ediyor.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ