Kanada’da kan stokları kritik seviyeye düştü

Kanada Kan Bankası, ‘kritik’ seviyeye indiğini duyurduğu  kan stoklarının tamamlanması için halktan kan bağışı istedi.

18.06.2017 Pazar Güncelleme : 18.06.2017-20:32 Pazar

Kan Bankası Donör İlişkileri Direktörü Michael Betel, yaptığı  açıklamada, stoklarda ihtiyacı 5 ila 8 gün boyunca karşılayacak kadar kan olması  gerektiğini ancak ellerindeki mevcudun çok daha düşük olduğunu belirtti.

Betel, "Tüm kan gruplarında kullanabildiğimiz 0 Rh (-) grubunda iki ya  da üç günlük evrensel donör stoğumuz var. Ancak tüm kan türlerinden acil bağış  gelm

Kanada’da kan stokları kritik seviyeye düştü

Kanada Kan Bankası, ‘kritik’ seviyeye indiğini duyurduğu  kan stoklarının tamamlanması için halktan kan bağışı istedi. 

esi gerekiyor." diye konuştu.

Kanada’nın 150. kuruluş yıl dönümü nedeniyle, yaz boyunca kan  ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bağış temin etmek için 1 Temmuz'a kadar Kanada  çapında 150 bin bağış çağrısı yaptıklarını söyleyen Betel, "Ancak şu an bundan  ziyade, acil ihtiyaçların karşılanmasının peşindeyiz.’’ dedi.

Kanadalıları yalnızca acil durumları değil, her gün kan ihtiyacı  bulunan hastaları da düşünmeye çağıran Betel, bir araba kazasında hastalara  yaklaşık olarak 50 ünite kan gerekebilirken, lösemi hastaları için haftada 80  üniteye ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.

Betel, "Bağış yapabilecek durumda olan herkesi gelip kan vermeye  çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kanada Kan Bankası Toronto Bölge Direktörü Hailu Mulatu da, 17 Haziran  günü sona eren Kan Bağış Haftası’nı, ay sonuna kadar 50 bin ünite hedeflerine  ulaşabilmek için uzattıklarını duyurdu.

Mulatu, kendilerinden kan taleb eden hastanelerden, çok acil olmayan  ameliyatlarını kan rezervleri yükselinceye kadar ertelemelerini istedi.

Kanada Kan Bankası kayıtlarına göre, halihazırda 12 bin ila 14 bin  ünite arasında kan stoku bulunuyor. Bu rakamın normalde en az 20 bin ünite olması  gerekiyor. En son 2014 yılında kan stokları kritik seviyeye inen Kanada’da 8  günlük ihtiyacı karşılayacak kan kalmış ve ülke genelindeki birçok hastanede acil  olmayan ameliyatlar iptal edilmişti.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ